Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vietnamci mají výhody, stěžují si vesnické prodejny

Ekonomika

  20:00
PLZEŇ - Výhodnější podmínky k podnikání mají podle vesnických prodejen v Plzeňském kraji vietnamští majitelé malých obchodů s potravinami. V Česku je podle oficiálních údajů vydáno Vietnamcům 29 500 živnostenských listů na nákup a prodej zboží a jen pět procent platí DPH, řekl předseda Západočeského konzumního družstva Sušice Roman Bruzl, který je krajským šéfem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

S láskou. V průjezdech se zelenině daří, je tam dobré odvětrávání. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Družstvo má 125 prodejen na Klatovsku, Domažlicku a Sokolovsku.

"Plátce DPH je podle zákona ten, který má obrat 90 000 korun měsíčně, a to ty jejich obchody dělají více," uvedl. Druhým problémem je podle Bruzla vykazování tržeb, o nichž údajně nikdo, ani finanční úřady, nemá přehled.

ČTĚTE TAKÉ:

Vietnamci nakupují zboží za akční ceny v hypermarketech

"Buď tam nemají vůbec nic, nebo nějakou pokladnu, která často ani nevydává lístky," uvedl. Obchodníci podle něj denně nakupují v hypermarketech akční položky za hotové a ty prodávají ve svých prodejnách. Nákupy ale údajně nevykazují v účetnictví.

Finanční úřady tvrdí, že tyto obchodníky kontrolují standardně jako jiné fyzické osoby. "Je ale otázkou, zda skutečně všechny krámy mají tak velký obrat, aby (prodejci) museli platit DPH," řekl ředitel plzeňského finančního úřadu Roman Kasl. Nevyloučil, že podobně jako hospodští si nákupy zboží za hotové nedávají do účetnictví, čímž si krátí náklady i zisk. I to ale finanční úřady kontrolují. Například podle dokladů z plzeňského Makra, které už podle Bruzla má čtvrtinu tržeb od Vietnamců, navštěvují kontroloři obchody, zda mají nákupy v účetnictví.

Hygiena je kontroluje méně

Bruzl upozornil na hygienu a bezpečnost potravin nabízených vietnamskými podnikateli. "Jsem přesvědčen, že v této oblasti také nejsou zcela v pořádku. Když chodí kontrolní orgány k nám a vše nám kontrolují, tak ať navštěvují také je. To je ta rovnost podnikání," dodal.

S "hyperkonkurencí" nadnárodních řetězců už se prý vesnické prodejny srovnaly, v některých případech i levnějšími a akčními cenami. V Plzeňském a Karlovarském kraji je podle Bruzla obchodní síť cizích řetězců velmi hustá. V Sušici s 11 000 obyvateli je 8000 m² prodejních ploch potravin, na počet obyvatel více než v Německu. ZKD tam má tři prodejny s celkovou plochou asi 1000 m².

Obrat ZKD Sušice se i kvůli konkurenci vietnamských obchodníků, velkých obchodů a blízkostí často levnějšího Německa za tři roky snížil o pětinu.

Na západě Čech je vietnamských prodejen hodně

Podle Bruzla je vietnamských prodejen, které masově vznikají v posledních dvou letech, nejvíce na západě Čech, kdežto na Moravě jich moc není. Jejich provozovatelé se často mění, což je problémem ve správních řízeních vedených kontrolními orgány typu ČOI a ČZPI. Na 125 prodejen ZKD ve třech okresech připadá 80 prodejen Vietnamců.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!