Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vítězem miliardových tendrů Lesů ČR je Less & Forest

Ekonomika

  10:49
HRADEC KRÁLOVÉ - Vítězem výběrových řízení státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce pro rok 2010 se stala společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Z 60 soutěžených územních jednotek Less & Forest získala zhruba polovinu. Hodnota všech zakázek je přibližně jedna miliarda korun. Ostatní lesnické firmy získaly od jedné do pěti zakázek.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

Celkem se do soutěží přihlásilo 64 firem, které dohromady podaly 511 nabídek. Pouze firma Less & Forest, která je lídrem českého lesnického trhu, obeslala všech 60 tendrů. U 14 zakázek vítězný uchazeč nakonec odmítl uzavřít smlouvu a na jeho místo nastoupil druhý v pořadí.

Tendry zahrnují jednotky, na nichž vítězové původních tříletých tendrů pro období 2008 až 2010 z různých důvodů smlouvy ukončili. Soutěže, vypsané v červnu, se týkaly plochy zhruba 260.000 hektarů, což je 19 procent celkové výměry lesů státního podniku. Odhadovaná celková těžba pro soutěžené období je 1,68 milionu metrů krychlových dřeva.

Ze 60 soutěží jich 35 připadá na období od 1. listopadu 2009 do konce roku 2010. U nich zatím LČR fakticky podepsaly smlouvy na 27 jednotkách. U zbylých 25 soutěží získají firmy kontrakt na celý rok 2010 a LČR u nich mají podepsány smlouvy na 16 jednotkách. "Podpis zbývajících smluv se očekává v krátké době," řekl Kačena. V některých případech se totiž ještě čeká na to, až firmy předloží bankovní záruky za řádné plnění smluv. Less & Forest má zatím podepsáno 26 kontraktů.

Zhruba čtyři pětiny ze 60 soutěží připadají na jednotky, kde firmy vedle lesních prací budou navíc prodávat vytěžené dřevo. Na ostatních jednotkách budou firmy dělat jen lesnické práce, dřevo si prodají samy LČR. LČR patří polovina lesů v zemi a pro soutěže je má rozdělené na 257 jednotek.

Jediným hodnotícím kritériem soutěží byla cena. Less & Forest podle Mičánka při vytváření nabídek pro LČR spolupracoval s řadou odborníků. "Především bylo nutné správně zkalkulovat ceny podle specifických podmínek konkrétních smluvních územních jednotek," uvedl dříve Mičánek.

Vedle Less & Forest již LČR uzavřely smlouvu nebo o ní jednají s firmami Agroforest, Dřevo-Málek, Frenštátská lesní, Ing. Josef Vávra, Jacer-CZ, Kloboucká lesní, LDF Rožnov, Lescus Cetkovice, Lesní společnost Teplá, Lesostavby Frýdek-Místek, Lespol Olomouc, LST, Opavská lesní, Progles, RM Forest lesní společnost, Solitera a Zábřežská lesní.

Současné práce ve státních lesích firmy dělají podle režimu soutěží pro roky 2008 až 2010. Soutěže na práce ve státních lesích po 1. lednu 2011 by chtěly LČR vypsat do poloviny příštího roku. Obchodní podmínky pro tyto soutěže LČR nyní připravují.

V minulosti byly tendry LČR předmětem tvrdých sporů mezi lesnickými firmami a státním podnikem. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný i Evropská komise a český antimonopolní úřad. Nynější tendry proběhly podle Kačeny bez problémů. "Proti rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky nebyla podána žádná námitka ani návrh na přezkoumání úkonů zadavatele," řekl.

LČR loni vytvořily při výnosech téměř 11 miliard korun čistý zisk 461 milionů korun. Těžba dřeva ve státních lesích loni činila 8,25 milionu metrů krychlových.

Autor: