Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Voda v Česku zdraží o padesát procent, kvůli výstavbě čističek

Účet za vodu může velkému množství českých domácností v letošním a v příštím roce zdražit o desítky procent. Může za to urychlená výstavba čističek odpadních vod, ke kterým se Česko v Bruselu zavázalo a na které obce mohou až do konce června žádat dotace z fondů Evropské unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

M. Stuchlik

Hlavně, že se to dá svést na EU

jistě v tom neni neschopnost našich radních zajistit čestičky daleko dřív a bez peněz EU

0/0
26.6.2010 15:12

S. Krejcar

Re: Hlavně, že se to dá svést na EU

Máte sice částečně pravdu,ALE POUZE ČÁsTEČNĚ!!!!Veškerá takováto zařízení se dělali a dělají po mnoho generací.Ale je to o tomkam dospěl vývoj,a kde je odbornost politické garnitury.Před vstupem do EU se tyto díla budovaly v rámci platných norem ČSN.Nikdo nemůže předjímat kompatibilitu norem a nařízení s jednotlivými normami Společenství.Co platilo za standarty v rámci RVHP neplatí v rámci EU.A to bez ohledu na politické zřízení.Vemte si normy mezi EU a americkými normami nebo asijskými.A kolik zastupitelů dokáže opravdu fundovaně posuzovat nároky a potřeby svěřeného resortu a regionů.bohužel v politice jde odborná způsobilost stranou a převládá politická hrabivost!  

0/0
26.6.2010 15:45

J. Kliment

Re: Hlavně, že se to dá svést na EU

Ono s tou "neschopností" radních je to ošidné - bývaly časy kdy radnice měla významný vliv na obecní rozpočet. To ale díky jedné "sociálně spravedlivé" partaji už není až tak pravda - radnice si může pomoci tak maximálně zvýšením poplatků ze psů anebo zvýšeník koeficientu pro domovní daň.  A menší obce -  do dejme tomu 2500 obyvatel - hospodaří s rozpočtem dejme tomu kolem 20ti mega ... Z toho platí vlastní režii, provoz školy, školky, veřejné osvětlení, údržbu  komunikací ..... Na investice mnoho nezbývá. Půjčky mohou být hodně rizikové a podpora ze strany krajů či státu není příliš výrazná. Alespoň středočeský gubernátor má k dotacím velice svérázný přístup ...

0/0
26.6.2010 19:02

J. Kliment

Nestačím se divit.

Vážení - tolik polopravd a fám pohromadě jsem už dlouho neviděl. Ten článek je ušitý horkou jehlou, evidentně bez hlubší znalosti problematiky. A  dobrá polovina reakcí podobně. Pro pořádek - vodovody v obcích fungující před 90. rokem neprodávala žádná vláda - obce dostaly akcie. A některá obecní zastupitelstva pod vidinou zisku tyto akcie prodala. Vodní zdroje nikdo nikomu neprodal ani neukradl. Čerpání vody  od určitého limitu se děje podle regulí - a za úplatu (větší a komerční odběry). Doporučuji pročíst alespoň zběžně zákon 254/2001 Sb. Do područí  Veolie uvrhly odběratele zastupitelstva, nikoli vlády. Pokud se týká ČOV - cena čistírny pro obec o cca 2000 EO nenívelká stavba - a její cena se pohybuje řádově do 10 ti mega. Co je opravdu drahé je vybudování sítě, a to nejen vlastní stavba ale i dohady a získávání povolení od majitelů pozemků. imochodem - nikde není psáno že kanalizaci musí provozovat stejný subjekt jako vodovod, takže dohady o cenách vody v souvislosti s výstavbou ČOV jsou poněkud mimo.

0/0
26.6.2010 13:36

J. Václavíková

Re: Nestačím se divit.

Já naopak musím říct, že popisovaná skutečnost se zakládá na pravdě, i u nás se staví čistička a zdražení odpovídá těm 50%, jde o to, že předtím jsme neplatili stočné, protože odpady šly do obecního septiku.

0/0
26.6.2010 14:51

J. Kliment

Re: Nestačím se divit.

To ale není zdražení vody - začínáte platit stočné, že ano. To je sice finanční zátěž - ale ruku na srdce - určitě to není nic proti ničemu. Voda je skutečně dost drahocenná komodita. A bude hůř - je jí stále méně. I díky miliardám nacpaným do tzv. "protipovodňových opatření".

0/0
26.6.2010 19:10

F. Kusák

Re: Nestačím se divit.

Chtěl bych vidět plněautomatickou ČOV pro 2500 lidí v ceně do 10 mil. Kč. To zas píše někdo se vzděláním s Plzně

0/0
27.6.2010 13:55

I. Simacek

Které čističky staví Veolia?

Veolia by měla zveřejnit, kde staví čističky OV a výpočet nákladů na vodné a stočné,

jako to dělají obce, které vlastní zdroje pitné vody a čističky a propočítávají si samy náklady. Také by měla Veolia zveřejnit zisk, který má z vodného a stočného (hospodářské výsledky).Jinak je prohlášení o zdražení vody o 50% pouhý blábol.

Už teď je cena vodného a stočného tak vysoká,že se lidi bojí doma vykoupat a spachovat záchod.Prodej energetických zdrojů a vodních zdrojů včetně distribuce byl jedním z promyšlených tahů našich vlád, za který by se nemuseli stydět ani komunisti.

0/0
26.6.2010 12:13

T. Lycka

Re: Které čističky staví Veolia?

Co to píšete? Jak to souvisí s komunistama?

0/0
26.6.2010 12:16

J. Šrámek

Proč je potřeba zdražovat?

Kdyby se zdražovalo jen tam,kde se staví nové čističky,vodovody a kanalizace.Ale proč by se mělo zdražovat o tolik procent tam,kde už vše stojí a funguje?Zdraží-li se o tolik procent,tak spotřeba klesne na úroveň finančních možností.Takže zisk,eventuelně návratnost vložených investic se o tato procenta oddálí! A proč na venkově budovat velké čističky,když stačí malé,pro každý dům jedna??A přidělit na ně stejné dotace?

0/0
26.6.2010 12:04

T. Lycka

Re: Proč je potřeba zdražovat?

2000 lidi = obecní čistička, lidi není málo. Aby měl každý čističku? To nemyslíte vážně? Už vidím jak pokoutný český člověk, aby ušetřil korunu, vypne u baraku čističku a pošle poklad do sousední vesnice. Nu, ona ta koruna přece s korunou dělá dvě koruny, že? A první věta ve smyslu "ať oni, já ne", ta není k smíchu, avšak k pláči. :-(

0/0
26.6.2010 12:14

R. Švehla

Pryč z EU a NATO !!!

Tak máte ten svůj "slavný" kapitalismus, tu svou "slavnou" demokracii ! Zvýšení vodného a stočného !!!  Kdybyste 28.května volili nás, levici, tak by všechno zlevnilo, a důchody a platy by stoupaly. Prostě jako za socialismu.

Odpadní vody bychom taky vypouštěli jako za socialismu : 1) na vesnicích žumpy s přepadem, buď do potoka nebo jen tak po svahu směrem k sousedovi;  2) ve městech do jednotné kanalizace - když zaprší, splašky se krásně naředí dešťovou vodou, a přes dešťový oddělovač šup s nimi do řeky ! A řeky tečou od nás pryč - ať si ti všiváci za hranicemi užijí našeho odpadu !   :-)))

Ale teď, teď jsme v tom "slavném" EU, že. Západní kapitalisti nám dají peníze, které vykořistili z utlačených pracujících, abychom jim po Labi (Dunaji) neposílali své krásné české fekálie, použité prací prášky a saponáty, a my budeme skákat pole západní píšťalky ?!?

NIKDY !  Občané, požadujme předčasné volby ! A ve volbách zvolme obě naše bratrské Strany, Strany, jež zaručí náš návrat do starých zlatých časů bez čističek, časů, kdy EU bylo stejný děsivý nepřítel jako NATO ! Čističky stavět nebudeme, na dotace z EU se vykašleme ! Nebudeme stavět ani nové vodárny, obnovíme svoje staré studny (snad do nich nepřitečou naše splašky). A tančit, tančit se bude všude !

Bratrská internacionální pomoc vojsk Varšavské smlouvy ze dne 21.srpna 1968 zachránila naši vlast před zavedením pravicových experimentů !    ***    Volte ČSSD a KSČM !

0/0
26.6.2010 11:34

T. Lycka

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Ale jo, pobavil jste mne. Sice trochu křečovitý výpotek, avšak obsahuje i poučení. Myslím si, že Váš příspěvek by se měl dát přečíst dětem a mladistvým, kterým patří budoucnost, aby Vás měli jako "zdvižený ukazováček" a pochopili, proč jejích otcové a matky s prarodiči svrhli do hlubin minulosti komunistický režim. :-)

0/0
26.6.2010 11:55

R. Švehla

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Tak podívejte se, pane Lycko. Je mi jasné, že některým slovům z mého příspěvku nerozumíte - jde o odborné termíny. Je mi jasné, že nenávidíte spravedlivý společenský systém - socialismus. Ale naprosto mi není jasné, proč si myslíte, že jsme byli svrženi "do hlubin minulosti".

To jste si nevšiml, že pravicová vláda ještě není ani navržena, a už všechno zdražuje, sociální požitky lidu oklešťuje ? Opravdu ne ?

Nu, v tom případě zřejmě trpíte sociální (resp.selektivní) slepotou. Prostě - zanedlouho vší náš lid pochopí, že budoucnost je jedině v návratu socialismu : místo zdražování jen dílčí úpravy cen doprovázené snížením např. ceny dieselelektrických lokomotiv, místo neustále se rozvírajících "sociálních nůžek" sociální rovnost (stejnost), místo nezaměstnanosti právo na práci a tresty nepodmíněného odnětí svobody pro všechny nemakačenky, jež tohoto práva nevyužijí. Místo dovozu drog, pornografie a naprosto zbytného spotřebního zboží důsledná ochrana státních hranic, místo odchodu za naše, za dělnické peníze vystudovaných odborníků do kapitalistického zahraničí umístěnky, některé i s krásným panelovým bytem. Atd.

Prostě - až bude vší náš lid syt kapitalismu a demokracie, zvolí si opět nás. Opět bude naším předsedou přítel ing.Jiří Paroubek, a po dlouhých letech se opět bude tančit všude.

Máme stejné žaludky, mějme stejné platy !    ***    Volte ČSSD a KSČM !

0/0
26.6.2010 14:53

T. Lycka

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Komediante!!! A já Vás začínám mít rád! Znal jsem -mimo jiné- taky takového komedianta, který byl v reálném životě "kapitalista", avšak v diskuzi se projevoval -k vlastnímu pobavení- jako "Komsomolec".  :-)

0/0
26.6.2010 16:14

S. Krejcar

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Trochu Vás poopravím - nežijme v utopických představách,že ráje zde byli za první republiky nebo socialismu.TO JE UTOPIJE politických idealistů,kteří politický diletantismus staví nad  odbornost a odborný rozhled.Nevím zda jste lektorem nebo jen absolventem HUMLu nebo polistopadových politologických škol,ale měl by jste se z toho vyspat nebo léčit .

0/0
26.6.2010 15:52

T. Lycka

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Pan Švehla si z lidi dělá rád srandu. On moc dobře ví, že co píše, nebude nikdy fungovat. Avšak!!! Rád si z nás utahuje. :-) Třeba tím jak píše, že tomu a něčemu nerozumím, očekává, že si tu najednou začnu kasat triko pro pobavení okolí... Filuta jeden!!!! :-)

0/0
26.6.2010 16:20

R. Švehla

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Pro Leninovy rány !  Pane Krejcare, PROSÍM, neopravujte vůbec nikoho, dokud si podstatně nevylepšíte znalosti češtiny.

Takto jste za naprostého ignoranta.

Jinak - jsem samozřejmě absolventem VUMLu a VŠP, jsem externím lektorem Masarykovy (dříve "dělnické") akademie.

Více zde : Živá slova RSDr.Rostislava Švehly - zdroj poučení i potěšení !

Od minulosti spějme zpátky, otroci vzhůru k cílům svým !    ***    Volte ČSSD a KSČM !

0/0
26.6.2010 16:28

P. Sulc

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Pane Krejcare, zrejme trpite totalni ztratou smyslu pro humor.

0/0
27.6.2010 1:05

R. Švehla

Re: Pryč z EU a NATO !!!

Vážený pane Šulci, já osobně se nedomnívám, že by pan Krejcar ztratil smysl pro humor. Respektive, jestli k této ztrátě přece jen došlo, že by jí "trpěl".

Jak známo, co nemám, nemohu ztratit. Navíc - některé tzv. ztráty jsou zdrojem ulehčení, nikoli utrpení.

A jak vidno, žel, již na první pohled, pan Krejcar netrpí ani svou neznalostí českého pravopisu.

Na druhou stranu oceňuji, že mne chce pouze poopravit, nikoli (zatím ?) popravit.

Přeji Vám hezkou neděli.

0/0
27.6.2010 3:18

J. Mrázek

Voda by šla,ale elektřina !

Tam dávám 40% platu ČEZu ....a v důchodu to bude 120% důchodu ...zn.sháním kalašnikov....

0/0
26.6.2010 9:32

Z. vintr

Když "vodu" prodali neoliberalisté Francouzům

6 Kč m3 a dnes 57,20 Kčs u nás v kraji! Po opětovném zdražení to vypadá kolem 100 Kč!!! Budem zřejmě národ smrďochů!

0/0
26.6.2010 9:31

F. Kusák

Re: Když "vodu" prodali neoliberalisté Francouzům

Veolie se samozřejmě nezastávám, jsou to lupiči v rouše beránčím; vím o čem mluvím. Bohužel, výstavba ČOV je nutná. S tím musí souhlasit snad každý rozumný člověk. Že biologická čistírna pro malou obec se pohybuje v řádech desítek miliónů je taky fakt. K tomu výstavba kanalizace, za kterou sice mohou obce vybírat poplatek za zhodnocení pozemku (a také to dělají) + náklady na provoz ČOV + tvorba zdrojů na obnovu, protože každé zařízení má svou životnost a rázem, spočítáte-li si náklady, jste na cenách stočného kolem 30,- Kč/m3. S tím nic nenaděláte, jedině budete-li mít čističku vlastní, ale spočítáte-li si náklady, pak Vám to nevyjde o nic levněji. Můžeme se vrátit k žumpám a k fekálům, který Vám za 500,- Kč vycucne žumpu a o 300 m dál ji zase vypustí. Děkuji nechci. Takže pane, že je to drahé, o tom není sporu, ale ujišťuji Vás, bude hůř.    

0/0
26.6.2010 11:19

F. Doušek

Re: Když "vodu" prodali neoliberalisté Francouzům

proč myslíte, že prodávají na chodbách obchoďáků velká balení pačulí?

0/0
26.6.2010 11:20

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...