Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Volvo S60 je spolehlivý slušňák

Ekonomika

  8:46
Volvo S60 chce být „ostré“ a jeho nejsilnější verze se silným přeplňovaným šestiválcem ta nejostřejší. Realita je ale jiná. Přesto je S60 výborné auto. Optický paket R-Design přidá Volvu S60 na agresivitě, ale stále v mezích dobrého vkusu. Navíc je za rozumné peníze.

Reklamní slogany dokážou napáchat víc škody než užitku. Ty aktuální se snaží z Volva S60 udělat drsné, skoro sportovní auto. Jenže auta švédské značky taková nikdy nebyla, zájem přitahovala jinými kvalitami. Velmi rychlá ale občas být dokážou.

Volvo S60

To je i případ nové nejsilnější verze S60 T6. Dostala přeplňovaný řadový šestiválec s výkonem 304 koní a masivním točivým momentem 440 Nm od 2100 otáček, jímž překonává všechny přímé konkurenty. Je to znát – pružný motor dokáže zatlačit posádku do sedaček bez ohledu na to, kde se pohybuje ručička otáčkoměru a většinou i tachometru.

Volvo S60

Rozměry  4628x1865x1479 mm
Zavaz. prostor  380l
Hmotnost  1680kg
Motor přeplň.  záž. 6válec; 3,0 l
Výkon  224 kW (304k)
Zrych. na 100 km/h  6,1 s
Nejvyšší rychl.  250km/h
Komb. spotřeba  9,9 l / 100km
Cena  1 200 000 Kč

Nejlépe ovšem funguje ve středních otáčkách; ve vysokých nemá takovou špičku ani o moc zajímavější zvuk, který ovšem zůstává příjemně utlumený. Volva mají být především bezpečná a s tak silným motorem se snadno vyhnete kritickým situacím. Prostě jen šlápnete na plyn a nebezpečné situaci ujedete. Daní za to je spotřeba přes 12 litrů, pod 10 se dostanete jen při velmi rozvážné jízdě. S tím se ale počítá. Akci nezkazí ani šestistupňová automatická převodovka, hladká, a když je potřeba i rychlá. "Ostrá" auta však nabízejí i klasický manuál, vyhledávaný náročnějšími řidiči – S60 jej v nabídce nemá.

Volvo S60

Aby S60 T6 dokázala všechnu tu sílu přenést na silnici, má pohon všech kol s čtvrtou generací mezinápravové spojky Haldex. Je tak rychlý, že změny v rozdělení síly na nápravy v praxi nepocítíte.
V zatáčkách nejrychlejší Volvo výborně sedí a skoro se nenaklání, přitom zůstává pohodlné – u auta na rychlé cestování důležitá vlastnost. Na dálnici dokáže udržovat velmi vysoké rychlosti v tichu a bezpečí.

Horší je, když se snažíte v duchu reklamního sloganu o ostrou jízdu na rozbité silnici. Podvozek při jízdě přes nerovnosti najednou nepřirozeně ztuhne, auto se klepe a ztratí svoji poddajnost. Což je zvláštní, dříve zkoušená naftová verze zvládala nerovnosti výborně. Možná by to vylepšil příplatkový adaptivní podvozek. O zbytku přilnavosti S60 T6 navíc nic nezjistíte ani z řízení, které namísto toho, aby ožilo, jen přituhne. Takzvaně "ostrá" auta by právě v tomto momentu měla ožívat.

Volvo S60

Tohle Volvo má ale jiné přednosti. Například – stejně jako celé auto – luxusní, ale nijak přehnaně zdobný interiér, ve kterém si každý najde optimální pozici za volantem. Vzadu už tolik místa není, zato sedačky jsou perfektní.

Potěší spousta různých bezpečnostních systémů, například do rychlosti 30 km/h umí samo zastavit při blížící se kolizi a rozezná chodce vcházejícího mu do cesty.

Volvo S60

Volvo S60 T6 je slušná alternativa pro ty, kteří nechtějí jezdit okázalými konkurenty. Ale není tím, zač ho značka vydává, zato s ní spojené tradiční hodnoty naplňuje výtečně.

Autor: