Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchodníci slíbili, že promítnou nižší DPH na potraviny do cen, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala uvedl do funkce nového ministra zemědělství Marka Výborného (29. června 2023) foto: ČTK

Nižší DPH v příštím roce zlevní potraviny, ujistil po jednání se zástupci osmi největších obchodních řetězců a zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ministr zemědělství Marek Výborný. Podle premiéra Petra Fialy se k tomu obchodníci zavázali.
  15:38

Ceny některých potravin sice meziměsíčně klesají, ale pro vládu to je velké téma, řekl v úvodu Fiala.

„Se zemědělci, potravináři a řetězci jsme našli společnou řeč. Ceny potravin musejí být nižší,“ řekl předseda vlády. Podle něj však vláda neurčuje ceny potravin, přesto nadále budou pokračovat dialogy mezi všemi, aby byla kvalita i cena uspokojivá.

Podle ministra zemědělství Výborného ke snížení cen potravin přispěje hlavně nižší DPH na potraviny. Debata byla podle Výborného velmi detailní a zaznělo tedy hlavně téma snížení DPH na potraviny z 15 na 12 procent.

„Dostalo se nám ujištění, že ceny potravin budou nadále klesat a že se pozitivně projeví to konkrétní opatření, které vláda udělala, které máme v ozdravném balíčku a to je to,že jsme potraviny přesunuli do sníženého DPH. Dostalo se nám ujištění, že to bude mít konkrétní dopad na ceny potravin, na to, za co si lidé budou kupovat potraviny v obchodech,“ řekl Fiala.

„Ovšem chceme, aby na pultech českých obchodů byly výhradně české potraviny, protože produkujeme kvalitní produkty,“ upozornil Výborný.

Výborný již dříve avizoval, že není v jeho pravomoci udávat ceny jednotlivých potravin, musí proto na jednotlivé výrobce a dodavatele tlačit jiným způsobem.

„Abychom srazili ceny, musíme pozvednout naši obchodní kulturu. Pokud ta bude férová, budou i ceny přívětivější. Pod kontrolu ale musíme dostat celý výrobní a prodejní řetězec a kontrolovat, zda jsou marže podniků a firem přiměřené,“ řekl nedávno v pořadu Otázky Václava Moravce.

S prezidentem SOCR Tomášem Prouzou a zástupci řetězců se sešel v únoru Výborného předchůdce Zdeněk Nekula. Schůzky se účastnila také Agrární komora ČR. Prezident SOCR Prouza tehdy upozorňoval na to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jasně ministrovi řekl, že není možné jednat o cenách nebo obchodních strategiích.

Úřad uvedl, že považuje výměnu citlivých obchodních informací za problematickou zejména v rámci sdružení soutěžitelů či napřímo mezi jednotlivými soutěžiteli na horizontální úrovni, protože takové jednání může nejpravděpodobněji vést k narušení hospodářské soutěže. Nekula letos dal ÚOHS podnět kvůli vysokým cenám cukru a vajec na pultech obchodů.

Řetězce nevydělají tolik jako loňský rok

Po čtvrtečním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) Prouza uvedl, že žádný z velkých obchodníků na trhu nebude mít meziročně zisky vyšší o 30, 50 nebo až 100 procent, jako tomu bylo u řady českých dodavatelů.

„Řada českých dodavatelů zneužívala svou dominantní pozici a vytvářeli záměrně paniku. Všichni si pamatujeme debaty o ceně cukru,“ řekl s tím, že jeden z hlavních dodavatelů loni navýšil zisk meziročně o 100 procent. Jméno firmy však neuvedl.

Prouza uvedl, že za nižšími zisky řetězců bude především menší obrat, protože lidé více šetřili a méně nakupovali. Tržby v maloobchodu klesají již 15 měsíců v řadě, jak oznámil dnes Český statistický úřad.

Fiala i Výborný podle něj mají zájem řešit otázku cen potravin a na zástupce řetězců měli řadu otázek. Prouza již dříve upozorňoval na to, že ceny klesají u produktů, kde funguje konkurence, jako je například máslo nebo sýry. „Když je jeden velký dodavatel, tak ceny stagnují. Dokonce, když je jeden velký dodavatel, tak zkoušejí ještě zdražovat,“ řekl.

Poznamenal, že firmy pobírají přímé i nepřímé dotace, které platí daňoví poplatníci. „Cena potravin však musí odpovídat tomu, že stát do toho dává peníze,“ řekl. To samo je podle něj důvodem pro to, aby se vláda o situaci zajímala a vytvářel se tlak na jednotlivé části dodavatelského řetězce. Zároveň podle něj potraviny již levnější jsou.

Na dnešním setkání se diskutovalo také o tom, jak na trh dostat více menších výrobců, uvedl Prouza. Je podle něj potřeba jim ulehčit hlavně v byrokracii, která je u výroby potravin mnohem náročnější než v jiných zemích. Pomohlo by podle něj také například možnost sdružování menších farmářů do odbytových družstev.

Díky tomu mají možnost mít jednotné zastoupení vůči jejich odběratelům. „Na tom je postavený úspěch polského nebo rakouského malého zemědělství,“ doplnil

18. května 2023

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...