Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Vydavatel opoziční webové stránky v Bělorusku se asi oběsil

Média

  22:28aktualizováno  4. září 15:01
MINSK - Populární webový server opoziční organizace Charta 97 v autoritářském Bělorusku v pátek oznámil, že jeho vydavatel byl nalezen mrtev. Podle policie bylo příčinou smrti oběšení a na místě vyšetřovatelé nenalezli žádné známky cizího zavinění.

Oleg Bebenin foto: Charter97.org

Podle agentury AP se tak stalo v době stoupajícího tlaku a tvrdých opatření vlády proti jejím kritikům a nezávislým médiím.

Natallja Radzinová, editorka opozičního serveru uvedla, že tělo šestatřicetiletého Olega Bebenina bylo nalezeno v jeho víkendovém domě u Minsku. Z informací běloruské policie, které dnes zveřejnil minský list Belarus Segodňa vyplývá, že příčinou smrti bylo oběšení. 

Oleg Bebenin

Bebenin vystudoval v Minsku novinářství a v 90. letech působil v místním listu Imja. Svůj web Charta 97, který se postupně stal centrem informací o činnosti běloruských opozičních skupin, založil v roce 1998.

Bez známek cizího zavinění
Policisté podle minského listu našli tělo Bebenina v oprátce zespoda připevněné k dřevěnému schodišti, které vede do patra jeho chaty. Pod tělem oběšeného ležela převržená stolička a dvě prázdné láhve tvrdého alkoholu.

Cizí zavinění ani známky souboje policie neobjevila, definitivní zprávu ale vyšetřovatelé dostanou až po soudní pitvě. V den Bebeninova úmrtí sousedi v okolí jeho chaty žádné cizí osoby neviděli.

Opozice policejní verzi odmítá
Aktivisté běloruské opozice v první reakci policejní zdůvodnění Bebeninovy smrti odmítli. "V sebevraždu Bebenina nevěřím," řekl dnes agentuře AFP Andrej Sannikav, kandidát opozice na úřad běloruského prezidenta. "Řada okolností vyvolává pochybnosti. Nezanechal dopis na rozloučenou, ve své poslední SMS dojednával návštěvu kina s přáteli," řekl Sannikav.

Natalia Radinová je vůči policejnímu výkladu skeptická. "Znám Bebenina 14 let, měl spoustu plánů. Ještě v pátek, v den jeho smrti, jsme dojednávali pondělní schůzky. Byl v dobré náladě." Bebenin vystudoval v Minsku novinářství a v 90. letech působil v místním listu Imja. Svůj web Charta 97, který se postupně stal centrem informací o činnosti běloruských opozičních skupin, založil v roce 1998.

Trestní stíhání redaktorů
Bebenin založil webovou stránku v roce 1998 a udržel ji dodnes navzdory silnému nátlaku oficiálních státních orgánů.

Proti redaktorům webových stránek Charty 97 je od letošního března vedeno několik trestních stíhání. Jedno z nich je za údajnou pomluvu náčelníka okresní správy tajné policie KGB ve městě Gomelu. O něm Charta 97 napsala, že se dopouštěl vážných přehmatů za hranicí zákona.

Běloruský opoziční tisk nedávno v souvislosti s tlakem policie na opozici napsal, že režim prezidenta Alexandra Lukašenka zesiluje represe před blížícími se prezidentskými volbami, plánovanými na únor příštího roku. "V Bělorusku už byli odsouzeni novináři Paval Mažejka, Mikola Markevič, Viktar Ivaškevič, zavražděni byli novináři Jemicer Zavadski a Veranika Čerkasavová," napsal před časem opoziční list Narodnaja Volja.

Od roku 1994, kdy se v Bělorusku Lukašenko ujal moci, vláda proti opozici nasadila velmi tvrdý kurz. O Bělorusku se od té doby běžně říká, že jde o poslední diktaturu v Evropě. Televize a většina tištěných médii je přísně kontrolována, mnoho nezávislých listů bylo zakázáno nebo zavřeno. Část z nich se pak uchýlila na internet.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!