Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vydrží měsíc a stojí 400 korun. Nokia předvedla mobil pro masy chudých

Ekonomika

  15:55
BARCELONA - Ještě před pár lety by málokdo čekal, že bývalý mobilní gigant Nokia se bude chytat stébla v podobě výroby těch nejlevnějších telefonů. Na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně ale padající finská hvězda představila ten nejjednodušší mobil, kterým hodlá obsadit rozvojové trhy.

Nová Nokia 105 foto: Reuters

Nový jednoduchý mobil s označením 105 bude stát 15 eur, tedy necelých 400 korun. Dosud ceny jejích telefonů začínaly nad hranicí 500 Kč. Telefon ukázala na veletrhu Mobile World Congress, který dnes začal v Barceloně.

Nokia 105 by měla oslovit potenciální zákazníky ze zhruba 2,7 miliardy lidí, kteří dosud nemají žádný mobilní přístroj. Jeho výhodou má být jednoduché ovládání a dlouhá výdrž baterie, kterou výrobce uvádí až jeden měsíc. K dostání by měl být ještě v tomto čtvrtletí.

Bez dividend

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách

Nokii v posledním čtvrtletí loňského roku klesly tržby o pětinu na osm miliard eur. Firma poprvé v historii nevyplatí z loňského hospodaření žádnou dividendu.

ČTĚTE VÍCE

Podle očekávání firma na veletrhu ukázala také nový levný telefon Lumia s operačním systémem Windows 8.

Lumia 520 má konkurovat mobilním telefonům asijské výroby vybaveným operačním systémem Android od firmy Google, který mezi chytrými mobily na trhu dominuje. Lumia 520 bude nejdostupnější mobil s Windows 8 od Nokie.

Nokia 105 - nejlevnější finský model

Ve druhém čtvrtletí přijde na trh klasický mobil Nokia 301. Telefon s fotoaparátem a přístupem k internetu prostřednictvím sítě 3,5 G bude stát 65 eur.

"Je to obyčejný mobil, na který spousta lidí čekala, protože na trhu jich mnoho není. Hodí se pro uživatele, kteří nechtějí dotykové telefony a nepotřebují přístroje s operačním systémem," uvedl redaktor Mobil.cz Luděk Vokáč.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...