Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O výměnu řidičáku půjde požádat online. Zájemci ale musí mít eidentitu nebo datovou schránku

Ekonomika

  16:06
Praha - Nekonečná fronta, dlouhé čekání a nepříjemné focení. Nic z toho už nemusíte absolvovat. Žádost o výměnu řidičského průkazu se od června obejde bez nutnosti se fyzicky dostavit na úřad. Motoristé mohou o výměnu zažádat online přes Portál Občana. Nový průkaz si následně vyzvednou na místě, které si sami zvolili.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pro přihlášení do Portálu Občana je zapotřebí mít takzvanou elektronickou identifikaci (eidentitu) nebo datovou schránku. Pod možností eidentita se nabízí hned několik možností. Žadatel se může přihlásit třeba přes aplikaci Mobilní klíč eGovermentu. Místo zadávání jména a hesla stačí aplikací načíst QR kód zobrazený na přihlašovací stránce. Případně je možné se přihlásit přes bankovní identitu nebo prostřednictví účtu mojeID.

Počet pokusů o získání řidičského průkazu bude omezený, uchazečům hrozí opakování celého výcviku

V nabídce je také možnost přihlášení prostřednictvím elektronického občanského průkazu vydaného po 1. 7. 2018. Pro přihlášení tímto způsobem je ale zapotřebí čtečka dokladů a nainstalovaný příslušný software. Druhou variantou je už zmíněná datová schránka. Tu lze zřídit online právě přes eidentitu nebo osobně na Czech Pointu.

O výměnu řidičského průkazu přes internet lze požádat pouze tehdy, pokud jeho platnost už skončila nebo vyprší za méně než 90 dnů. V případě ztráty dokladu, zničení, krádeže, vystavení prvního průkazu nebo v případě expresní výměny stále platí, že se musí dotyčný dostavit na úřad osobně. Žadatel totiž musí uhradit správní poplatek. To stejné platí také při změně osobních údajů.

Právě v digitalizaci dopravy hodlá ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) pokračovat. „Půl roku funguje systém elektronické dálniční známky úspěšně; lidé si zvykli a využívají možnost odložené platnosti. V digitalizaci dopravy pokračujeme dále, nově je možné požádat si o řidičák s končící platností elektronicky přes Portál občana. V létě se pak do systému jednotného tarifu OneTicket začnou připojovat komerční spoje, od podzimu bude možné zajistit elektronicky informace z registru vozidel,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Řidiči budou muset objíždět cyklisty s větším odstupem, na běžných silnicích až 1,5 metru

Projekt navazuje na předchozí kroky v registru, které například umožnily použití digitalizovaných fotografií a rozvolnění místní příslušnosti při podávání žádostí o řidičský průkaz. Termín, kdy bude dokončen, ovšem ministerský materiál neobsahuje.

Během celého letošního roku propadne řidičský průkaz celkem 341 tisícům motoristů. Proti loňsku je to až dvakrát méně. Důvodem vyššího počtu v minulých letech byly povinné výměny některých starších dokladů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!