Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vyrazit do Řecka s eury v hotovosti se může vyplatit, říká ekonom Bureš

Evropa

  18:36
PRAHA/ATÉNY - Když si turisté odmyslí problém s výběrem peněz z bankomatů, může být pro ně dovolená v Řecku velmi příjemná. Tamní hoteliéři, majitelé restaurací i vláda si budou přízně návštěvníků hledět. A v případě bankrotu může být výhodné nakupovat v eurech, upozorňuje ekonom Jan Bureš.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. foto: ČSOB

Země je před bankrotem, možná i před opuštěním eurozóny i celé Evropské unie. Turistů by se neměl problém s chybějícími státními penězi výrazně dotknout. Řekové se naopak krachu své země oprávněně bojí.

„Státní bankrot by znamenal těžký přístup k penězům, které mají lidé na účtech. To se děje už nyní. Může dojít k zavedení paralelní měny, která by měla nižší hodnotu než euro,“ popisuje v rozhovoru pro Lidovky.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Lidovky.cz: Co by se tedy přesně stalo?
Lidé by dostávali platy a mzdy v této měně, ať už by to byla drachma nebo jiné platidlo. Vedlo by to k výrazné inflaci a o řadu věcí z dovozu by byla nouze. Současně by to znamenalo, že Řecko nesplatí velkou část zahraničních dluhů. Mohlo by dojít k právním tahanicím, které by zemi izolovaly. S vysokou pravděpodobností by to mohlo znamenat i vystoupení z Evropské unie.

Lidovky.cz: Řekům by se tedy žilo výrazně hůře?

Když zkrachuje projekt eura, zkrachuje i EU, vzkázala Merkelová

Z pohledu běžných lidí by se jednalo o další hlubokou hospodářskou krizi, zdražení a horší dostupnost zboží ze zahraničí. Nebylo by ho za co nakoupit.

Lidovky.cz: Co může řecký bankrot znamenat pro turistický ruch?
Nejistota okolo toho, čím a jak můžou platit a doporučení většiny evropských vlád, aby do Řecka jezdili raději s hotovostí, může velkou část klientely – především té bohatší – odradit od návštěvy země. Je například otázka, jestli na místě najdete obchodníky, kteří budou chtít akceptovat platby kartou.

Lidovky.cz: Jakého prostředí se tedy návštěvníci dočkají?
V uplynulých řeckých krizích, když došlo k nepokojům v Aténách, zůstávala většina ostrovů klidná. V tuto chvíli zasahuje problém celé Řecko. Věřím, že tamní vláda udělá vše pro to, aby turistům pobyt zpříjemnila a současná situace na ně nedopadla. Pokud bude v zemi nedostatek eur a bude hrozit zavedení paralelní měny a inflace, dopad na ceny v eurech může být opačný. Tedy: bude vysoká poptávka po eurech a sníží se ceny v této měně.

Lidovky.cz: Dá se to vykládat tak, že pro turisté, kteří přijedou s hotovostí v eurech si budou moci za své peníze pořídit výrazně více než dosud?
Eurová hotovost může být atraktivní. Může to tak být, ale to je zatím hypotetické.

Lidovky.cz: Co by nyní Řecku prospělo?

Řecký premiér Alexis Tsipras.

Dohoda, která by ulevila Řecku v obsluze dluhové služby. Ale to není tak nutné, protože Řekové na úrocích, procentuálně k HDP, neplatí o moc více než třeba Francie. Jejich zátěž v tomto ohledu tedy není nějak velká. Výměnou za úlevu by měli Řekové souhlasit se sadou reforem, které posílí schopnost jejich ekonomiky růst. K nim měla nová řecká vláda velký odpor - tam vznikl hlavní problém, protože jinak Řecko na konci roku 2014 rostlo a letos mělo ještě zrychlit. Není to zdravá a konkurenceschopná ekonomika, ale nevidím Řecko jako nějakého odpadlíka odsouzeného k tomu, aby dříve nebo později vypadl z měnové unie.

Lidovky.cz: Nemůže bankrot v důsledky zemi nakonec pomoci?
Podle mě ne, bankrot by ji dovedl do větší izolace. Výhodou by nebyl ani slabší kurs domácí měny, Řecko nemá konkurenceschopný průmysl nebo jiné odvětví, které by mohlo něco vyvážet. Tamní mzdy se v minulých letech – v porovnání s německými – znehodnotily o nějakých 25 procent. Cena práce tedy není hlavní příčinou problémů, byť ve srovnání se střední Evropou je Řecko pořád drahé. Zásadní problém je neefektivní fungování samotného řeckého státu. Přílišná regulace některých odvětví, vysoká míra korupce, schopnost vybírat daně. To jsou věci, které z Řecka činí velice málo atraktivní zemi pro zahraniční investory a rozvoj nějakého smysluplného podnikání.

Autor: