Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Wohnout se ohnul. Kvůli Mattelu raději písničku o Barbie přepíše

Ekonomika

  6:29
PRAHA - Místo růžové idylky opilí chuligáni na výtržnickém tahu Prahou. Na takový obrázek jste ještě donedávna mohli narazit, pokud jste na YouTube hledali nejznámější panenku na světě – Barbie. Videoklip kapely Wohnout se americkému výrobci hraček Mattel znelíbil natolik, že si vymínil jeho stáhnutí. Případy z minulosti přitom ukazují, že rockeři vlastníkům práv ustupovat nemuseli.

Videoklip k písni Barbie song kapely Wohnout. foto: t-music.czReprofoto

„Má milá Barbieno, až budeš tančit na stole, všichni se zvednou ze židlí a začnou tleskat ve stoje,“ zpívá v kytarista Matěj Homola ve své písni Barbie song. A kromě fanoušků zvedl nový singl kapely Wohnout ze židlí také právníky amerického hračkářského koncernu.

„Společnosti Mattel vadí použití slova Barbie, na které má copyright. Nás zastupuje v jednání právník, od kterého máme informace o stavu věcí. Když to zjednoduším, nechtějí, aby docházelo k záměně například v internetových vyhledávačích, děti by tak mohly místo mrkajících panenek omylem vidět naší skupinu, která v klipu hraje grázly z ulice,“ vzkázal Homola serveru Lidovky.cz z Indie.

PODÍVEJTE SE:

Přestože kapela využívá v písni pouze přeneseného významu známého jména a panenka se v klipu vůbec neobjeví, rozhodl se Wohnout video z internetu raději stáhnout a text přepsat do neutrální podoby.

„Píseň přejmenujeme na Bárbí song. Protože se píseň hraje v různých rádiích, tak samozřejmě bude chvíli trvat, než to bude z hlediska Mattelu v pořádku. Snad půjde jen o týdny, ale důležité je, ze to v pořádku bude,“ dodal Homola. Je to podle něj poprvé, kdy k podobnému kroku kapela přistoupila.

Nejde přitom o první hudebníky, v jejichž repertoáru se objevuje štíhlá partnerka plastového Kena. Například písničkář Xindl X přišel letos v lednu s klipem Barbína. Mnohem známější je však diskotéková legenda devadesátých let Barbie girl dánsko-norské skupiny Aqua.

Píseň jako parodie

V roce 2000 Mattel proti nahrávací společnosti MCA Records stojící za Barbie girl rozpoutal právní válku. Nejvyšší soud Spojených států ale dva roky později rozhodl, že na píseň lze pohlížet jako na parodii a obchodní známka Barbie se na ní nevztahuje. Obě strany se dohodly a Mattel nyní píseň dokonce využívá k vlastní propagaci.

Šance na výhru v případném soudním sporu kapele Wohnout dává i expert na reklamní právo Filip Winter.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nikdo samozřejmě nesmí začít vyrábět hračky s tímto názvem, u známek všeobecně známých dokonce ani například auta s tímto názvem. Avšak použít slovo Barbie v uměleckém díle je chráněno tvůrčí svobodou a není zde možné – až na úplně extrémní případy – aby jej majitel ochranné známky povoloval či zakazoval,“ řekl advokát serveru Lidovky.cz

„To by velká část uměleckých děl, zmiňujících běžné prvky naší životní reality, kam názvy výrobků a firem patří, nemohla vůbec vzniknout,“ dodává Winter. Vlastník obchodní známky by podle něj mohl u českého soudu žádat i o odškodnění, avšak pouze s malou nadějí na úspěch.

Wohnout: Je s tím práce, ale respektujeme to

Marketingová manažerka českého zastoupení Mattelu Lenka Koenigsmark se k výhradám vůči Barbie songu odmítla vyjádřit. „Bohužel nejsem oprávněna tyto záležitosti komentovat,“ řekla serveru Lidovky.cz s tím, že právní záležitosti vyřizuje centrála koncernu v Kalifornii nebo Nizozemsku.

Rockeři z Wohnoutu se do soudních sporů pouštět nehodlají a zůstávají smířliví. „Reakce Mattelu je samozřejmě oprávněná, i když z našeho hlediska možná trošku absurdní, přesto ji respektujeme a předcházíme tak pravděpodobnému soudnímu jednání. Nechceme být kontroverzní v tomto směru, v zásadě je nám to vcelku jedno. Jen je s tím nějaká práce,“ uzavírá Homola.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!