Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z Prahy dnes odletěl obří letoun Airbus přezdívaný Bílá velryba

Ekonomika

  12:17
PRAHA - Krátce po 10:00 odlétl z pražského letiště Ruzyně nákladní letoun Airbus A300 Super Transporter Beluga přezdívaný Bílá velryba, který patří k největším letadlům na světě. Stroj je určen k převážení částí konstrukce letadel a rozměrných a neskladných nákladů a do Prahy přivezl náhradní díly na jiný poškozený Airbus.

Z pražského letiště v Ruzyni odletěl 8. července do Francie obří nákladní letoun Airbus A300 Super Transporter Beluga. foto: ČTK

Ve světě je těchto letounů pouze pět. V Praze byla Beluga k vidění poprvé.

Airbus Beluga

Podle technických parametrů má jejich přepravní prostor 7,4 metru v průměru a je dlouhý 37,7 metru. Maximální váha nákladu je stanovena na 47 tun.

Letoun může dosáhnout rychlosti až 780 kilometrů v hodině. Délka celého stroje je přes 56 metrů, rozpětí křídel dosahuje téměř 45 metrů a výška je přes 17 metrů.

Do metropole Beluga přiletěla ve středu s náhradními díly na letadlo společnosti Lufthansa, které poškodil při popojíždění na letištní ploše jiný letoun údajně turecké společnosti. Dnes stroj odletěl do francouzského Toulouse, sdělila ČTK mluvčí letiště Michaela Langronová.

Odlet obrovského dopravního letadla přilákal desítku lovců záběrů těchto neobvyklých strojů, kteří už od rána čekali za plotem u startovací dráhy. Původní odlet byl totiž naplánován na 8:15, ale letoun odstartoval až po 10:00.

Společnost Airbus začala na letounu pracovat v roce 1992 a o dva roky později vzlétl poprvé do vzduchu na zkušební let. Hlavním úkolem těchto strojů je převážet komponenty Airbusů z výroby na montážní linky v Toulouse a Hamburku, ale jsou k dispozici i pro charterové lety. Bílé velryby také údajně už přepravily například části vesmírné stanice i celé helikoptéry.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...