Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Počet domén s koncovkou .cz se za deset let zvýšil o půl milionu, přírůstky klesají

Média

  9:06
Praha - Počet registrovaných internetových domén s koncovkou .cz se za posledních deset let zvýšil o více než půl milionu na 1,329 milionu. Spolu s nasyceností trhu přírůstky celkového počtu v posledních letech klesají. Loni byl nárůst 11 tisíc domén, o rok dříve 16 tisíc.

Doména .cz foto: Lidovky.cz

Ještě v roce 2016 byl nárůst o 50 000 nových jmen. Vyplývá to z údajů doménového sdružení CZ.NIC. Před 35 lety byla zaregistrovaná první internetová doména nejvyššího řádu .com.

Celkem 93 procent držitelů domén .cz je z České republiky. Podle regionálního rozložení jejich adres je na prvním místě Praha (403 453), poslední byl Karlovarský kraj (15 232). Mimo území Česka tvoří největší skupinu držitelé ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických.

Loni se také potvrdil stoupající trend v počtu domén zabezpečených technologií DNSSEC, která zvyšuje bezpečnost systému. Počet takto zabezpečených domén se zvýšil o pět procent na 787 187. V pravidelném tempu roste i počet domén s podporou internetového protokolu IPv6, kterých je nyní 32 procent.

Až 78 procent držitelů má registrovanou jednu doménu, přičemž nejčastěji má doména devět znaků. Z hlediska obsahu jsou ze 41 procent využívány k firemní prezentaci.

Skupina představitelů internetu bojuje proti prodeji domény .org, mohl by poškodit neziskovky

Koncovka .cz je v České republice nejvyužívanější doménou nejvyšší úrovně. V roce 1997 byla uvolněna poměrně přísná pravidla registrace a domény mohly nově registrovat i fyzické osoby. O deset let později nasadilo sdružení CZ.NIC vlastní systém pro správu a registraci domén FRED, který výrazně registrační proces zrychlil a také zlevnil.

Internetové domény se na území Česka registrují od začátku 90. let. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .cs. Registraci domén mělo na starosti výpočetní centrum při VŠCHT v Praze. Česká doména .cz přišla s rozpadem Československa v roce 1993, kdy zároveň zanikla koncovka .cs. V té době pokrýval správce domény i náklady na provoz registračního systému, registrace a užívání doménových jmen druhé úrovně bylo bezplatné. V září 1999 správu domén převzalo sdružení internetových firem CZ.NIC.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...