Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnání i po padesátce? Možná pomůže age management

Ekonomika

  7:00
PRAHA - K vyšší zaměstnanosti lidí nad 50 let by mohl přispět takzvaný age management neboli řízení podle věku, které by mohly využívat firmy i úřady práce. Metoda bere ohled na pracovní schopnosti člověka v dané etapě jeho života.
Sedící muž - ilustrační foto.

Sedící muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Možnosti "věkového vedení" v Česku ověřoval tříletý projekt, jehož výsledky představili jeho autoři. Spolupracovali na něm s finskými experty. Age management představuje podle vedoucí projektu Ilony Štorové z Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR vytvoření pracovních podmínek podle věku.

Pohoda a péče o zdraví. I to je age management

Age management neboli řízení podle věku zahrnuje i péči o zdraví, restrukturalizaci pracovních míst, změnu pracovního prostředí i pracovní doby, rozvoj mezigenerační spolupráce, důraz na pracovní pohodu i ergonomii.

Age management není zaměřen jen na starší

"Neznamená to, že by byl age management zaměřen jen na stárnoucí zaměstnance, ale orientuje se na všechny. Cílem je sladit rodinný a pracovní život v kritických fázích - u absolventů, při narození dětí i ve vyšším věku," uvedla Štorová. Dodala, že výsledkem projektu je mimo jiné příručka k používání age managementu či 45 vyškolených odborníků, kteří mohou metodu předávat dál.

ČTĚTE TAKÉ:

Řízení podle věku bere v potaz stárnutí populace a s ním i pracovní síly. Vlastní age management by měli mít ale i samotní pracovníci. Do důchodu se totiž bude odcházet v pozdějším věku. "Všichni by měli plánovat pracovní dráhu s ohledem na to, že bude delší než dřív," podotkl Petr Novotný z Masarykovy univerzity. Podle něj by opatření měl přijímat i stát, který by měl legislativou podpořit větší pružnost trhu práce či vzdělávání dospělých.

Pětiminutový test ukáže, jak na tom pracovně jste

Čeští odborníci využili výsledků Finského institutu pracovního zdraví (FIOH), který se problematikou stárnutí pracovníků a zkoumáním pracovních schopností zabývá od 80. let minulého století. Experti FIOH vytvořili test, díky němuž je možné za pět minut zjistit, jak na tom člověk pracovně je.

ČTĚTE DÁLE:

Otázky se týkají zdravotního stavu, psychické pohody, limitů výkonu, únavy i víry v budoucnost. Možné je získat 49 bodů. Výsledkem jsou i doporučení kroků ke zlepšení.

Pro Čechy je typické zabývat se pracovní neschopností

"V Česku jsme zvyklí zabývat se pracovní neschopností. Lékaři se orientují na to, co člověk nemůže dělat. Toto je opačný přístup. Zjišťuje se, co člověk může dělat," uvedl člen týmu projektu Jiří Fukan z brněnského krajského úřadu práce. Úřad ověřoval metodu na 35 ženách a 37 mužích, kteří se ucházeli o práci. V průměru dosáhli 37 bodů. S vyšším věkem se skóre snižovalo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Fukan uvedl, že Česko má v Unii nadprůměrnou zaměstnanost lidí nad 50 let. Pokud ale padesátníci o místo přijdou, je velký problém získat nové a vrátit se do práce. Podle Fukana by jim znalost pracovních schopností pomohla najít uplatnění.

Zda úřady práce začnou věkové vedení využívat, není zatím jasné. Náměstek ministra práce Jan Dobeš řekl, že by se metoda i test mohly dostat mezi opatření chystané vládní strategie přípravy na stárnutí pro roky 2013 až 2017.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!