Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Zanzibaru dochází alkohol. Turisté úpí, odstoupil ministr

Ekonomika

  15:48
Souostroví Zanzibar řeší problém: nedostatek alkoholických nápojů. Hoteliéři varují, že kvůli problémům s nabídkou alkoholu by mohl Zanzibar ztratit na své oblíbenosti. Turismus přitom patří mezi důležité zdroje příjmů, informoval server BBC.

Koktejl u oceánu v Stone Town v Zanzibaru (22. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

Problémy s nedostatkem alkoholu se objevily poté, co Zanzibar Liquor Control Board (ZLCB) neobnovila licence tří firem, které na Zanzibar dodávaly alkohol. Proč se tak stalo, není jasné. ZLBC nicméně minulý měsíc udělila licence třem novým společnostem.

Podle BBC i přesto hoteliéři tvrdí, že s uspokojením poptávky mají problém. Několik hotelů podél pláže Matemwe na severu Zanzibaru podává momentálně pouze nealkoholické nápoje. Lidé v oblasti říkají, že pro alkohol musí do hlavního města.

Tyto informace rozporuje česká cestovní kancelář Čedok. „Na hotelích na Zanzibaru, které máme v naší nabídce, jsme problémy s nedostatkem alkoholu nezaznamenali. Klienti mají v rámci all inclusive v ceně zájezdu konzumaci jak nealkoholických, tak alkoholických nápojů. Záleží vždy na konceptu hotelu, jaké konkrétní značky a druhy nápojů poskytuje, ale podle informací od delegátů mají zákazníci během dovolené stále široký výběr,“ sdělila iDNES.cz mluvčí společnosti Kateřina Pavlíková.

Co píše BBC

„V baru nám dochází pivo, mám jen zásobu nealkoholických nápojů,“ uvedl pro BBC pan Msheng, který na Zanzibaru prodává pivo a mořské plody. „Vláda musí zasáhnout. Teď je hlavní sezona, je velmi horko a turisté na plážích potřebují studené pivo,“ doplnil.

S nedostatkem alkoholu na Zanzibaru se setkal i americký turista. „Dal by si nějakou lihovinu nebo whisky, ale v hotelu nic není. Místo toho mi doporučili, abych si to objednal ze Stone Town,“ uvedl.

Cena piva vystřelila

Na ostrovech Zanzibar a Pempa, jehož obyvatelstvo je převážně muslimské, je výroba alkoholu zakázána. Většina alkoholu, který se na ostrovech prodává, pochází z pevninské Tanzanie, část se dováží z jižní Afriky.

Narušení dodavatelského řetězce se projevuje také v cenách. Cena piva na Zanzibaru vzrostla z 2 500 šilinků (23 Kč) na 5 000 šilinků (45 Kč), uvedla pro BBC Neema Meena z pevninské Tanzanie, která Zanzibar často navštěvuje.

Organizace Amani Alcohol Merchants už varovala před ztrátou pracovních míst, pokud by situace pokračovala. „Nemůžeme vyplácet mzdy a mít prázdné regály,“ zmínil tajemník organizace pro server The Citizen.

Minulý týden navíc odstoupil Simai Mohammed Said ze své funkce ministra cestovního ruchu. Jeho rezignace byla spojená s nedávnou tiskovou konferencí, kde veřejně obvinil ZLCB ze špatného řízení lihovinového průmyslu.

Nepříjemné časy přichází v době, kdy na poloautonomních tanzanských ostrovech roste počet turistů. Podle statistik o cestovním ruchu ostrovy loni zaznamenaly 16procentní nárůst zahraničních návštěvníků a přivítaly více než 630 tisíc turistů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!