Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hovory z Lán končí na Radiožurnálu. Zeman promluví živě na Frekvenci 1

Ekonomika

  21:59
PRAHA - Živé rozhlasové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem bude od ledna vysílat rádio Frekvence 1. Pořad se bude jmenovat Prezidentský Pressklub. Informovala o tom mluvčí rádia Radka Pilzová. Pořad Hovory z Lán v Českém rozhlase tak končí. Prezidentovi se nelíbilo, že se pořad měl předtáčet.

Prezident Miloš Zeman foto: 1tv.ruReprofoto

„V plánu jsou čtyři živá vysílání pořadu Prezidenstký Pressklub za rok,“ uvedla mluvčí. Poprvé jej posluchači uslyší 4. ledna v 17:00. Lidé se podle Pilzové budou moci do rozhovoru aktivně zapojit a spolupodílet se na přípravě otázek pro pana prezidenta. Server IHNED.cz upozornil, že pořad bude moderovat Luboš Xaver Veselý, s nímž se Zeman už několik let zná.

Tento pořad nahradí Hovory z Lán, které vysílal Český rozhlas. Během posledního dílu tohoto pořadu použil prezident Zeman několik vulgarit, které pobouřili veřejnost. Kritika tehdy padla na Český rozhlas, který je prý zodpovědný za obsah vysílaného pořadu a za to, že moderátor nijak nezasáhl a prezidenta nechal mluvit dále.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ředitele rádia Frekvence 1 Miroslava Škody má mít prezident v demokratické zemi možnost se vyjadřovat a posluchači možnost jeho vyjádření hodnotit. „Živé vysílání je pak základ rozhlasové práce a je to i jediný způsob, jak vést skutečně autentický rozhovor. Proto živé vysílání s prezidentem vítáme,“ uvedl Škoda. O možnosti, aby mohl prezident i nadále promlouvat k lidem,usiloval i Hrad.

Český rozhlas se nadále domnívá, že názory prezidenta republiky patří do vysílání média veřejné služby. „Museli jsme však respektovat usnesení Rady Českého rozhlasu, které nám stanovilo jasné mantinely. V souvislosti s tím jsme také pana prezidenta požádali o předtáčení dalšího dílu Hovorů z Lán,“ reagoval mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Hovory z Havlem se předtáčely

Rozhodnutí prezidenta přejít na komerční stanici nám nepřísluší komentovat. Nicméně předtáčení pořadů je zcela běžnou praxí, která nijak neumenšuje jejich výpovědní hodnotu. Mimochodem právě Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem byly pravidelně předtáčeny, dodal mluvčí ČRo.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček večer sdělil, že rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech.  

Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Český rozhlas dostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání upozornění na porušení zákona za vulgarity, které ve vysílání pronesl Zeman. Generální ředitel ČRo poté prezidenta dopisem informoval, že bude pořad předtáčený, na což prezident nepřistoupil.

Připomeňte si poslední Hovory z Lán

V posledním dílu pořadu Hovory z Lán prezident použil několik vulgarismů, které pobouřili veřejnost. Prezident ohledně použití vulgarismu odkázal na překlad názvu hudební skupiny Pussy Riot. Zeman slovo „pussy“ přeložil jako ku**a, což je podle jazykovědců nepřesné, prezidentem použitý výraz je výrazně vulgárnější. Tvrdil také, že v dalším případě citoval svého politického konkurenta Karla Schwarzenberga, kdy použil výrazu h***o, aby se podle jeho slov vetřel do přízně pražské kavárny.Použil také vulgární výrok „zk****li“ při kritice služebního zákona. Celý obsah posledního dílu si můžete přečíst zde.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat