Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Země EU hlásí další výpadky v dodávkách plynu. Víc to nejde, tvrdí Gazprom

Evropa

  18:42
PRAHA - Polský správce plynovodů v sobotu oznámil další snížení dodávek ruského plynu, ujistil ale odběratele, že přísun suroviny neklesl pod úroveň odbytu. Snížení dojednaných dodávek o deset procent oznámil i slovenský dovozce SPP, o 15 procent v pátek poklesl proud plynu z Ruska do Rakouska. Gazprom oznámil, že požadované objemy jsou maximální a není schopen je naplnit.
Plyn - ilustrační foto

Plyn - ilustrační foto foto: Shutterstock

Mluvčí polské společnosti Gaz-System oznámila, že v pátek do země ruský Gazprom dodal 20 milionů krychlových metrů plynu, což je méně, než požadovala polská dovozní společnosti PGNiG. "Požadavky PGNiG uspokojeny nebyly, ale Polsko dostává vyšší množství plynu, než je jeho denní spotřeba," uvedla mluvčí Malgorzata Polkowská.

Mluvčí slovenského dovozce SPP v prohlášení uvedl, že dodávky ruského plynu se v sobotu znovu snížily o deset procent. "Navzdory tomu naše společnost zaručuje stabilní dodávku plynu všem našim zákazníkům," konstatoval mluvčí Peter Bednár.

Neznámé komplikace

Mluvčí Gazpromu dnes agentuře Reuters sdělil, že ruský monopolní vývozce není schopen dodat polskému zákazníkovi veškerý plyn, který požaduje. "Chtějí po nás maximální objemy, ale my jsme schopni dodat jen množství blízké dennímu minimu," řekl mluvčí. O důvodech potíží Gazpromu se zpráva Reuters nezmiňuje.

Rumunský plynovodní operátor Transgaz dnes informoval, že ruský Gazprom zrušil plán snížit dodávky plynu do Rumunska o devět procent dnes a o pět procent v neděli. Rumunský ministr energetiky Razvan Nicolescu agentuře Agerpres sdělil, že Gazprom dnes Bukurešť ujistil o nezměněných víkendových objemech. O plánech na snížení dodávky plynu prý Gazprom bez udání důvodu informoval v pátek.

Poměrně významné výpadky v dodávkách ruského plynu zaznamenala během uplynulého týdne řada zemí střední a východní Evropy. Česká republika podobný pokles neregistrovala. Ruský vývozce Gazprom výpadky nevysvětlil a několikrát je naopak popřel.

Autoři: ,