Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejlevnější půdu k pronájmu mají Slováci, nejdráž je v Nizozemsku

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Zemědělská půda se dá v Evropské unii nejlevněji pronajmout na Slovensku. Zatímco průměrná cena pronájmu orné půdy nebo trvalých travních porostů v roce 2022 v EU činila 199 eur ročně za hektar (asi 4 920 Kč) , na Slovensku to bylo v průměru 57 eur. Při koupi orné půdy pak zaplatí zájemce nejméně v Chorvatsku.
  14:50

Rozdíly v cenách a nájmech napříč unií jsou podle Eurostatu značné.

Nejvíce zaplatí za pronájem orné půdy zájemce v Nizozemsku, kde za hektar dá v průměru 843 eur. Z jednotlivých oblastí EU byl v roce 2022 nejdražší pronájem hektaru zemědělské půdy v nizozemském regionu Flevoland, a to až 1 764 eur za hektar, následovaném španělskými Kanárskými ostrovy (1 136 eur za hektar) a řeckou Attikou (1 048 eur za hektar).

Naopak nejnižší ceny pronájmu byly ve Švédsku v oblastech Mellersta Norrland a Övre Norrland v centrální a v severní části země (obě 24 eur za hektar). Za nimi následovaly regiony středního a východního Slovenska, kde cena činila shodně 39 eur na hektar. Hlavním způsobem zemědělského využití půdy v těchto regionech jsou trvalé travní porosty.

Cena jednoho hektaru orné půdy v EU se v roce 2022 pohybovala od nejnižší průměrné hodnoty 3 700 eur v Chorvatsku po průměrnou hodnotu 233 230 eur na Maltě. Údaje za Maltu odrážejí podle Eurostatu omezenou dostupnost zemědělské půdy a tlak na její alternativní využití, což tam má za následek vyšší ceny než v ostatních členských státech.

Příčinou rozdílných cen a nájmů v jednotlivých zemích EU a regionech jsou jiné zákony, klima a blízkost sítí, nebo kvalita půdy, její sklon a odvodnění. Cenu zemědělské půdy může ovlivnit i nabídka a poptávka, včetně vlivu pravidel zahraničního vlastnictví.

Autoři: ,