Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Pavel podpořil vládní kroky směrem k zemědělcům, daň z půdy se měnit nebude

Ministr zemědělství Marek Výborný (vlevo) a prezident Petr Pavel (29. června 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Petr Pavel podpořil kroky vlády směrem k nespokojeným farmářům, oznámil po úterní schůzce o aktuální situaci v agrárním sektoru ministr zemědělství Marek Výborný. Prezident navrhl, aby se nadbytečná produkce obilí v Evropě přesunula do třetích zemí. Výborný také zopakoval, že vrácení daně z půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem nesplní. V Česku je podle něj tato daň lehce nad průměrem Evropské unie.
  19:28

„Musím říct, že jsem rád, že pan prezident podpořil kroky, které jako vláda (směrem k farmářům) děláme,“ uvedl Výborný z KDU-ČSL. V letošním roce podle něj vláda přidá 550 milionů korun na životní pohodu zvířat a příští rok dvěma miliardami korun podpoří zaměstnanost na venkově skrze slevy na sociálním pojištění. Daň z půdy se ale měnit nebude, sdělil Výborný.

Ze studie Ústavu zemědělské ekonomiky a informací podle ministra plyne, že před konsolidačním balíčkem byla daň ze zemědělské půdy v Česku ze zemí EU desátá nejnižší, poté se přesunula na 15. příčku. „Zdaleka nejsou pravdivé informace o tom, že máme daň z půdy nejvyšší v Evropě,“ doplnil.

S prezidentem Výborný hovořil také o situaci na komoditním trhu, například s obilím. „Pan prezident mimo jiné zmínil i možnost využití evropské produkce v rámci rozvojové pomoci směrem do třetích zemí. I to by byla jedna z cest, jak se s nadbytkem obilí vyrovnat,“ řekl Výborný. Krátce se podle něj dotkli také cen potravin nebo novely mysliveckého a lesního zákona. „Pan prezident vidí ty dvě novely velmi podobně,“ uvedl ministr zemědělství.

Výborný také uvedl, že ministerstvo zemědělství připravuje dva balíčky na pomoc farmářům, jeden legislativní a druhý nelegislativní povahy. „Já bych byl rád, kdybychom do poloviny roku v tom (balíčcích) měli jasno,“ řekl. Některé záležitosti, které lze řešit hned, podle něj ale úřad neodkládá. Zmínil například zrušení povinnosti předložit potvrzení o bezdlužnosti u investičních dotací.

7. března 2024

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...