Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Vychováváme si Otesánka. Byrokracie bobtná, musíme ji osekat, řekl Výborný

Ekonomika

  13:40aktualizováno  17:10
Ministr zemědělství Marek Výborný na páteční tiskové konferenci po koaličním jednání přislíbil, že pro rok 2025 pomůže českému zemědělství částkou dvě miliardy korun, dá víc peněz na podporu chovu zvířat a zaměstnanosti na venkově. Ministerstvo chce také osekat zbytečnou byrokracii, vyšlo tak vstříc části požadavků zemědělců, kteří hrozí protesty.

„Zemědělství je zahlcené byrokracií. My si to vychováváme Otesánka, který nám tu bobtná, musíme to osekat,“ přislíbil ministr. Výborný dále připustil, že vyhověl spíše malým než větším zemědělcům. Ministerstvo zemědělství se podle něj snaží zamezit dovozu obilí z Ruska, bezcelní dohoda o dovozu s Ukrajinou bude zatím pokračovat, také chce posílit krizový balíček na evropské úrovni.

Ministr také jednal s předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a prezidentem Agrární komory Janem Doležalem. Podpora z národních zemědělských dotací se podle Výborného letos posílí v programu na podporu životní pohody zvířat z dosavadních 672 milionů korun o 550 milionů korun. Na dvou miliardách korun na slevy na sociálním pojištění zaměstnanců v zemědělství pro příští rok je dohoda s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, řekl ministr.

Zemědělci se sejdou v pondělí

Po čtvrtečním neúspěšném jednání s ministrem oznámilo vedení Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR další protesty. Ty se mají podle plánu uskutečnit ve čtvrtek 7. března, šéfové zemědělců tvrdí, že jsou připraveni. Konečné rozhodnutí je nyní na nich.

Nevládní zemědělské organizace nyní oznámily, že se v pondělí znovu sejdou, aby jednaly o případných protestech. Po jednání s ministrem Výborným vidí posun.

„Ministrovi Výbornému nelze upřít snahu vyjednat podporu pro tuzemský agrární sektor v rámci koalice a po včerejším jednání došlo v tomto ohledu k posunu, což jednoznačně vítáme. České zemědělství se nyní nachází v tíživé situaci, přičemž řada oborů především živočišné výroby či pěstování citlivých komodit směřuje pomalu, ale jistě k zániku a pomoc skutečně potřebují,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal s tím, svolali na pondělí 4. března další mimořádné jednání představenstva a dozorčí rady, kterého se zúčastní též představenstvo Zemědělského svazu ČR.

Zemědělci žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Evropské demonstrace

Mnoho evropských zemí čelí v posledních měsících zemědělským demonstracím, čeští zemědělci se s protesty začali přidávat až v minulém týdnu. Nejdříve se snažil šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek spolu s bývalým prezidentem komory Zdeňkem Jandejskem a mnoha přívrženci hnutí PRO Jindřicha Rajchla donutit vládu odstoupit od Zelené dohody. S 500 traktory přijela i část zemědělské veřejnosti minulé pondělí na pražskou magistrálu.

Následně ve čtvrtek byl mezinárodní protest proti zelené politice EU, který organizovala komora. Nespokojení zemědělci vyrazili k hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem, kde částečně blokovali přechody. S celkem třemi tisíci kusy techniky zpomalili dopravu i ve městech, větší komplikace na silnicích ale nenastaly. Výjimkou bylo uzavření hraničního přechodu směrem na Slovensko v Hodoníně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!