Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Odborář Dufek chce zaplnit Prahu až tisícem traktorů, protest omezí dopravu

Zhruba dva tisíce zemědělců se po poledni vydalo po protestním mítinku na pochod Prahou. Na snímku Bohumil Dufek. (8. června 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Předseda zemědělských odborářů Bohumír Dufek chce zablokovat příští pondělí a úterý Prahu traktory, do města by jich mělo podle něj přijet mezi 600 až 1 000. Počítá s tím, že v pondělí ráno přijedou na protestní akci prakticky ze všech směrů po dálnicích, sjedou se na magistrále a následně pojedou k ministerstvu zemědělství a dále na Malou Stranu.
  15:45

Akci Dufek pořádá spolu s bývalým prezidentem Agrární komory ČR a šéfem podniku Rabbit Trhový Štěpánov Zdeňkem Jandejskem a „zemědělskými nadšenci“. Hned na začátku úterní tiskové konference upozornil, že nejde o akci zemědělských odborů jako takových. Mnoho z regionálních koordinátorů je pak spojováno se stranou PRO Jindřicha Rajchla.

Od této akce se již dříve distancovaly hlavní zemědělské organizace, jako je Agrární komora ČR i Asociace soukromého zemědělství ČR. Podrobnosti o akci zveřejňují organizátoři na webových stránkách.

Není úplně jasné, jak bude samotný protest přesně vypadat. Dufek počítá s tím, že se stroje seřadí na dálnicích u Prahy. Nechce ale, aby traktory obsadily dálnice v celé své šíři, počítá s tím, že pojedou vždy v jednom pruhu. Stroje následně zamíří před ministerstvo zemědělství na pražském Těšnově. Tam se podle Dufka mají setkat mezi 8:00 a 11:30. Následně se přesunou směrem k Malostranskému náměstí.

„Počítáme s tím, že pokud bude traktorů velké množství, budou parkovat na nábřeží ve dvou řadách,“ dodal Dufek. Na Malostranském náměstí potom bude demonstrace. Dufek také počítá s tím, že traktoristé zůstanou v Praze do úterý. Odborář varoval běžné obyvatele Prahy a okolí, aby v té době do hlavního města, pokud možno, nejezdili.

Protest je podle Jandejska namířený proti snížení dotací v ČR, ale také proti Green Dealu a snižování produkce potravin v EU. Dále pak proti veřejnoprávním médiím, která podle organizátorů málo informují o zemědělské problematice. „Náš zájem není dělat lidem problémy, chtěli bychom požádat obyvatele Prahy a přilehlých měst a vesnic, aby pochopili, že jim nechceme dělat problémy,“ vysvětlil Jandejsek.

Bývalému šéfovi komory vadí mimo jiné tlak na snižování zemědělské produkce nebo některé unijní potravinářské postupy, například že se v EU můžou chemicky kastrovat selata, což se podle něj hojně ve Španělsku, jednoho z hlavních exportérů do ČR, děje.

Demonstranti chtějí předat ministrovi zemědělství seznam požadavků, které by měl prostřednictvím vlády splnit. Chtějí, aby ČR odstoupila od Green Dealu, o týden později by pak měla na jednání v Bruselu oznámit svůj postoj ohledně rozvázání této dohody. Pokud se tak nestane, chtějí s demonstracemi pokračovat, ale už nejenom v Praze, ale také v krajských městech.

Komora organizuje akci až na čtvrtek

Na čtvrtek 22. února jsou pak svolané protestní akce od Agrární komory ČR ve spolupráci s dalšími evropskými státy. Zemědělcům vadí, že je evropský trh pokřivený bezcelními dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny. Do akcí by se měly kromě českých zapojit zemědělské organizace ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy nebo Lotyšska, dohodli se na tom jejich zástupci na úterním jednání v polských Otrebusech nedaleko Varšavy.

„Nízké výkupní ceny a vysoké náklady, které mnohými politickými rozhodnutími ještě rostou, prostě dnes už jiné řešení nemají. Že je situace v Evropě naprosto tristní, dávají už měsíce najevo zemědělci v mnoha dalších evropských zemích. Je potřeba si to vyložit tak, že nejde o projev agrese, ale naopak jako volání o pomoc z často naprosto bezvýchodné situace,“ řekl prezident komory Jan Doležal.

Zemědělcům dále vadí přemíra byrokracie či příliš velké environmentální ambice Evropské unie.

Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu loni klesl podnikatelský důchod v zemědělství meziročně o 37,5 procenta na 16 miliard korun. Hodnota zemědělské produkce klesla o pětinu. Podle šetření Zemědělského svazu ČR pak čistý zisk zemědělských podniků klesl o 60,5 procenta na necelých 3 200 korun na hektar. Celý obor podle něj vydělal 8,7 miliardy korun oproti předloňským 22 miliardám.

Hledáte práci v zemědělství? Vyberte si z aktuální nabídky práce na pracovním portálu jobDNES.cz

8. února 2024

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.