Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi si koupí tři miliony vánočních hvězd. Květiny často převozem trpí

Ve sklenících společnosti Azalea Chlumec každoročně vypěstují přibližně 100 tisíc vánočních hvězd. (12. listopadu 2020) foto: Petr TopičMAFRA

Třetina ze tří milionů vánočních hvězd neboli poinzécií, které si Češi před Vánoci koupí, pochází z dovozu. Podobně se dováží také polovina z 1,5 milionu prodaných živých vánočních stromečků. Převozem na delší vzdálenosti ale rostliny trpí, upozorňuje Svaz květinářů a floristů spolu s Agrární komorou ČR. Často nastydnou a opadají jim listy.
  17:14

Vánoční výzdobu na českých stolech tvoří kromě vánočních hvězd také bramboříky a azalky. „Tuzemští květináři zajišťují květinám požadovaný teplotní komfort kolem 18 stupňů, a to během pěstování, sklizně, přepravy i skladování. To ovšem neplatí u květin dovezených především z Nizozemska, Německa a dalších zemí,“ uvedla komora.

Ty jsou podle ní dostupné jak ve velkých řetězcích, tak v maloobchodních smíšených prodejnách. Často jsou pak skladované ve venkovních teplotách pod bodem mrazu.

„Neobvykle teplý podzim bohužel letos nepřeje dlouhodobé koncepci zahradníků, a to posunutí prodeje vánočních hvězd už na měsíce říjen a listopad. Letošní teplotně nadprůměrný podzim zákazníky nemotivuje k nákupu poinzécií, protože tuto květinu stále vnímají jako výlučně vánoční,“ dodala Marcela Nachlingerová ze svazu květinářů.

Poinzécie neboli pryšec nádherný pochází původně z Mexika dalších států střední Ameriky. Poinzécie (v originále Poinsettia) má původ v názvu příjmení Joela Robertse Poinsetta, prvního velvyslance USA v Mexiku, který přivezl rostlinu do Spojených států amerických.

Trendem posledních let je pak také prodej bílých vánočních hvězd, které činí několik procent nákupů. Češi za tyto květiny utratí každoročně desítky milionů korun.

Pěstitelé se aktuálně obávají zvýšených nákladů, které podle komory nemůžou kvůli velké dovozové konkurenci promítnout do koncové ceny. Zatímco do ČR se dováží kolem milionu hvězd z Nizozemska a Německa, čeští pěstitelé naopak vyvážejí mezi 200 až 300 tisíci kusy na Slovensko.

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...