Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Andrej Babiš: Knížete budu volit jako člověka

Evropa

  9:15

Lídr politického hnutí ANO 2011 hodnotí všech devět kandidátů na úřad prezidenta republiky.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Jedním z hlavních úkolů nového prezidenta by podle lídra politického hnutí ANO 2011 a majitele společnosti Agrofert Andreje Babiše mělo být narovnání vztahů s Evropskou unií, ze které nás podle něho politicky vytlačil Václav Klaus. A dále reprezentace naší země u nejbližších sousedů a zahraničních partnerů. „Prezident by měl lidi stmelovat a být pro národ morální autoritou,“ řekl Babiš v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Hodnotí všech devět kandidátů a jasně označuje, kterého bude volit.

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi, z nichž předvolební průzkumy udělaly favority voleb?

Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran

BABIŠ: Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který zde Klaus se Zemanem úspěšně vybudovali. Miloš Zeman, jehož průzkumové agentury považují za jednoho z hlavních favoritů, je pro mě pokračovatelem Klausovy éry. Je to kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost. Z Hradu by se za jeho prezidentství stalo opět mocenské centrum, v němž by měl hlavní slovo lobbista Miroslav Šlouf a další kontroverzní osoby spjaté se Zemanovou politickou kariérou.

Pokračováním Klausovy éry a svým způsobem i opoziční smlouvy je podle mě i volba Jana Fischera, který se nechal jako předseda vlády řídit ODS a ČSSD, především pak lidmi kolem Mirka Topolánka a Marka Dalíka, kteří mu v kampani pomáhají dodnes. Proto je pro mě Jan Fischer spíše loutkou, která nemůže přinést změnu, po níž společnost volá.

ČESKÁ POZICE: Kterého z kandidátů byste naopak podpořil?

Na Hradě potřebujeme osobnost, která změní současnou atmosféru v České republice i obraz naší země v zahraničí

BABIŠ: Jsou dva kandidáti, kteří nejsou spjati s politikou a morálně jsou čistí: Táňa Fischerová a Vladimír Franz. Jenomže tím, že prezidenta čekají důležité úkoly v zahraničí, myslím, že na Hradě potřebujeme osobnost, která změní současnou atmosféru v České republice i obraz naší země v zahraničí. Ze současných kandidátů se mi proto pro prezidentskou roli jako nejvhodnější jeví Karel Schwarzenberg. Tím samozřejmě nechci říct, že bych podporoval TOP 09 nebo Nečasovu vládu. Knížete budu volit jako člověka.

Velmi příjemně mě v debatách překvapili i Zuzana Roithová a Jiří Dienstbier. Paradoxně Dienstbier má špatnou pozici v ČSSD, protože je v ní nováček a je čistý. Nemá vazby z minulosti. Z toho je jeho partaj nervózní, proto ho část strany bojkotuje.

ČESKÁ POZICE: Je tu ještě nevýrazný kandidát hlavní vládní strany Přemysl Sobotka a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková…

BABIŠ: Tato paní je typický kandidát, který jde do politiky, aby si finančně polepšil. Jana Bobošíková sice říká, že se neživí politikou a pracuje jako manažerka, myslím si ale, že to není pravda. Když byla europoslankyni (v letech 2004 až 2009 – pozn. red.), zaměstnávala svého manžela jako asistenta. Nás, daňové poplatníky, v období 2004 – 2012 všechny stála, včetně platu europoslankyně, asistentů a příspěvků od státu na politickou činnost strany Suverenita, kolem 50 milionů korun! To je byznys.

Její manžel Pavel Bobošík sice vlastní libochovickou firmu Sklářská Huť, tato společnost je ale od srpna 2012 v konkurzu. Jako předseda představenstva působí v konzultační firmě BCM, jejímž výsledkem hospodaření je pouhých 242 tisíc korun. Bobošík figuruje i v dalších firmách, ty však o sobě nepodávají žádné výroční zprávy nebo účetní uzávěrky. Není mi tedy jasné, z čeho paní Bobošíková žije – opravdu z podnikání, nebo spíše ze státu?

Přemysl Sobotka je v diskusích vedle Fischera nejslabším řečníkem. ODS udělala chybu, že do boje o Hrad neposlala Miroslavu Němcovou. Podle mých informací si to totiž nepřál pan prezident Václav Klaus, který jí údajně zavolal, že si její kandidaturu prostě nepřeje, že na to nemá.