Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Buďme obezřetní: Westinghouse nabízí pro Temelín revoluci

  20:39
Viceprezident amerického Institutu jaderné energetiky J. Scott Peterson nedávno v rozhovoru pro ČESKOU POZICI odmítl argument, že technologie reaktoru Westinghouse AP 1000 přináší revoluci, zatímco konkurenční nabídka ruského Rosatomu pro Temelín „jistější evoluci“. Uznávaný český odborník na atomovou energii František Hezoučký s ním však nesouhlasí a v článku pro ČESKOU POZICI vysvětluje proč.

Reaktor AP 1000 se na první pohled odlišuje od konkurentů vnější „štítovou“ budovou, která není plnohodnotnou ochrannou obálkou, tzv. kontejnmentem.. foto: © http://ap1000.westinghousenuclear.czČeská pozice

Několikrát jsem si pozorně přečetl rozhovor se Scottem Petersonem a dospěl jsem k závěru, že na něho nemohu nereagovat. Už kvůli tomu, že jde v zásadě i o polemiku se mnou, protože jsem několikrát nazval AP 1000 projektem revolučním.

Měl jsem možnost se důvěrně seznámit se všemi projekty, které usilují či usilovaly o vítězství v tendru na dostavbu temelínské jaderné elektrárny. Tedy včetně vyřazeného francouzského EPR. AP 1000, který nabízí společnost Westinghouse, se vždy rovněž těšil mému zájmu. V porovnání s konkurenty ho považuji za revoluční, a budu se snažit vysvětlit proč.

Koncentrace na cenu

Například Francouzi považují svůj EPR za evoluční, a dobře vědí proč. Evoluční znamená nepřeskakovat určité fáze vývoje a stavět na osvědčených řešeních. Jde tedy o přístup konzervativní v tom dobrém slova smyslu. „Revoluční projekt“ nezní pro některé zkušené jaderné energetiky příliš přitažlivě, možná proto pan Peterson zařadil i AP 1000 mezi evoluční. I on jistě dobře ví, že s revolučními řešeními musíme v jaderné energetice nakládat s velkým rozmyslem. Reaktor je dobrý sluha, ale zlý pán.

Kde tedy vidím onu „revoluci“, kterou pan Peterson popírá? Revoluční je u AP 1000 především silné soustředění se na cenu bloku – tedy aby elektrárna byla co nejlevnější. Snaha je to pochopitelná, ale podle mých zkušeností nemusí být vždy v souladu se současným poznáním rizik.

Pro mírový svět bez teroristů je vnější „lehká“ ochrana AP 1000 ideálním řešení. Náš svět je ale nemocný.AP 1000 se na první pohled odlišuje od konkurentů vnější „štítovou“ budovou, která není plnohodnotným kontejnmentem. Jde v podstatě o komín zajišťující přirozenou cirkulaci kolem vnitřního, ocelového kontejnmentu. Pro mírový svět bez teroristů jde o ideální řešení. Náš svět je ale nemocný, proto považuji za nezbytný plnohodnotný vnější kontejnment, jaký má EPR nebo MIR.1200. Takový kontejnment, který je schopný odolat jak pádu letadel, tak pěchotním zbraním.

Zranitelnost projektu AP 1000 vidím také v tom, že se spoléhá v podstatě jen na pasivní systémy odvodu zbytkového tepla. To se nemusí vyplatit.

Zaujal mě i způsob kompenzace reaktivity, který přináší operátorovi jistý provozní komfort při normálním provozu. Po pádu adsorbčních souborů do aktivní zóny ale může při rychlém vychlazení primárního okruhu nastat samovolný, nechtěný náběh reaktoru už při poměrně vysokých teplotách. To už je ale velmi odborná záležitost.

Vývojový skok

Velmi se mi naopak líbí jedinečné řešení, kterým jsou zapouzdřená hlavní cirkulační čerpadla s vnitřním setrvačníkem pro zajištění potřebného doběhu. Výborná myšlenka. Je tím vyloučeno jedno z potenciálních míst úniku chladiva z primárního okruhu. Třetí oblastí jsou parogenerátory, které jsou největší na světě, ale ještě nikde nejsou provozovány. Samozřejmě, že dva velké parogenerátory budou levnější než čtyři menší. Tady jde bezpochyby o vývojový skok. Přál bych kolegům z Westinghouse, aby se jim podařil. Kdyby ale bylo nutné parogenerátory měnit, nezávidím provozovateli jeho starosti.

Každého zaujme způsob výstavby. To je ten mnohokrát zmiňovaný modulární systém, který umožňuje přípravu částí stavby ve vedlejším závodě, takže na staveništi již probíhá „jen“ jejich montáž a zalévání betonem, čím se zkrátí průběžná doba výstavby. To není vůbec špatné! Jde vlastně o stavbu, kde ocelové moduly slouží jako ztracené bednění. Při budování prvních dvou temelínských bloků se rovněž používaly celé armobloky pro stavbu stěn. AP 1000 jde ve využití takových bloků dál. Modulární systém se ale týká výhody během výstavby, nikoliv během provozu.

Tématu výstavby dalších bloků jaderné elektrárny Temelín se podrobně věnujeme v rubrice HOT TOP.

Audi s jednookruhovými brzdami bych si nekoupil

Pan Peterson mne poněkud zklamal sníženým smyslem pro objektivitu. Pokud porovnává ruský přístup k tomu, že „táta jezdil Fordem, tak já taky budu jezdit Fordem, kdežto já řídím dnes Audi, protože má lepší jízdní vlastnosti“, je zřetelné, že neměl(?) možnost  si projekt MIR.1200 nastudovat.

Pokud bych já měl přijmout ne zrovna vhodné přirovnání s automobily, musel bych říci, že francouzský EPR má osvědčené dvouokruhové brzdy, MIR.1200 má kromě dvouokruhových brzd i speciální další brzdný systém a AP 1000 má brzdy jednookruhové, protože je to levnější. A Audi s jednookruhovými brzdami bych si nekoupil.

Pan Peterson je bezpochyby chytrý muž, a proto zcela samozřejmě řekl kromě marketingových i mnoho objektivních informací. Rád bych ho poznal osobně. Jistě bych se ho zeptal, zda si opravdu myslí (ve shodě s inkriminovaným rozhovorem), že se „Česko se může stát základnou výroby modulů pro další projekty Westinghouse v Evropě“. Není-li jen propagačním pracovníkem, musel by přiznat, že takové sliby nemají reálnou cenu.

Westinghouse nemá a zřejmě ani nebude mít další projekty v EvropěWestinghouse jednak nemá a zřejmě ani nebude mít další projekty v Evropě, jednak jsou moduly tak velké, že jejich přeprava z vnitrozemských českých firem by moduly prodražila. Navíc je mnohem prostší moduly kompletovat přímo vedle hlavního staveniště a nedovážet je zdaleka, pokud není výrobní závod přímo na břehu moře nebo větší řeky.

Nechci ovšem být nařčen z předpojatosti. Věnuji se jaderné energetice 48 let a obdivuji mnohé nové nápady a prvky i u tohoto projektu. Domnívám se, že například již zmíněná bezucpávková čerpadla se setrvačníkem budou časem použita pro všechny nové energetické bloky.

Specialisté na marketing mají v popisu práce tvrdit, že AP 1000 je nejlepší projekt na světě. Velmi se omlouvám, ale ten názor sdílet nemohu. Mé první seznámení se s projektem AP 600 a AP 1000 bylo plné nadšení. Přiznávám ale, že postupným poznáním se dostavily důvodné obavy z jeho zranitelnosti.

Poznámka redakce: František Hezoučký důvěrně zná všechny existující koncepty jaderných reaktorů na světě. Je považován za sympatizanta projektu, který pro Temelín předkládá ruský zájemce, konsorcium MIR.1200. Podstatnou část profesní kariéry totiž spojil s rozvojem VVER technologií, ale stejně tak v nedávné minulosti pracoval pro Westinghouse. Nitěrnější vztah však má k projektu MIR už proto, že ho vnímá i jako český, tuto afinitu ani nikterak neskrývá. Nicméně s ruským zájemcem o Temelín Hezoučký žádný pracovněprávní vztah nemá.

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...