Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Část ODS chce v rámci změny DPH zrušit koncesionářské poplatky

  16:51

Senátor za ODS Zdeněk Schwarz chce navrhnout zrušení televizních a rozhlasových poplatků pozměňovacím návrhem k penzijní reformě.

Součástí kompenzačních opatření k chystanému sjednocení DPH na 20 procentech by mělo být dle skupiny senátorů ODS i zrušení koncesionářských poplatků. Podle mediálního experta občanských demokratů a člena Rady Českého telekomunikačního úřadu Petra Štěpánka by oddstranění těchto plateb ušetřilo ročně každé rodině 2160 korun.

„Tato degresivní kvazidaň je nejen velmi nákladná na svou správu, ale zejména nejvíce postihuje chudé a nízkopříjmové skupiny obyvatel,“ uvedl Štěpánek na dnešní tiskové konferenci ve Štrasburku, kde skupina senátorů ODS společně s europoslancem Edvardem Kožušníkem vystoupila na podporu reformních opatření vlády premiéra Petra Nečase. Zrušení koncesionářských poplatků by se dle Štěpánka zařadilo mezi další kompenzační opatření, jako jsou valorizace důchodů a zvýšení daňových slev na děti. Celkově by prý vyšlo na 7,8 miliardy korun.

Odstranění rozhlasových a televizních poplatků a jejich nahrazení účelově vázanými odvody ve prospěch veřejnoprávních médií z výnosu DPH již předloni Senát projednával. Návrh europoslance Kožušníka a senátora Richarda Svobody tehdy neprošel o jeden hlas. Důvodem odpůrců bylo, že ve státním rozpočtu není na kompenzaci poplatků dostatek peněz.

Dle člena mediální komise Senátu Zdeňka Schwarze (nezávislého za ODS) však tento argument nyní odpadl. Vláda totiž plánuje, že na zvýšené dani vybere do rozpočtu 58 miliard korun navíc a na ostatní kompenzace bude potřebovat jen 26 miliard korun. „Zrušení koncesionářských poplatků jako kompenzační opatření za sjednocení sazeb DPH mi přijde jako logický a přirozený krok. Navíc tím odstraníme jednu z nejnespravedlivějších daní včetně její neefektivní správy,“ uvedl Schwarz. Pokud návrh nezapracuje do reformy penzí vláda, chce zrušení poplatů iniciovat formou pozměňovacího návrhu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!