Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

České dráhy v létě odstartují prodej nemovitostí za 12 miliard korun

  7:49

V tendru na poradce při prodeji zbytných nemovitostí podalo nejlepší nabídku sdružení Erste Corporate Finance, Jones Lang LaSalle a Tacoma.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Tendr na poradce při prodeji balíku zbytných nemovitostí Českých drah (ČD) v účetní hodnotě přes dvanáct miliard korun jde do finále. Tvrdá jednání s uchazeči skončila a nejlepší podmínky nabídlo konsorcium ve složení Erste Corporate Finance, Jones Lang LaSalle a Tacoma.

„Jako nejvýhodnější byla vybrána nabídka zmíněného konsorcia. Nabízená cena, především výše provize za zprostředkování prodeje, je pro České dráhy výhodná. Uchazeč navíc nabízí velkou míru spolupráce při přípravě balíčků nemovitostí, hledání nejvýhodnějších kupců a řešení případných potíží při uzavírání transakcí,“ potvrdil informaci ČESKÉ POZICE generální ředitel drah Petr Žaluda.

Pokud ČD s vítězem výběrového řízení podepíšou smlouvu, prodej pozemků a budov, které podnik nepotřebuje pro své podnikání, začne již během července 2012. Předpokládá se, že firma takto získá během několika let až sedm miliard korun. „Očekáváme, že smlouvu s vítězem tendru podepíšeme nejpozději do poloviny července,“ sdělil ČESKÉ POZICI ředitel centrálního nákupu Českých drah Filip Potůček.

Nabízet se bude 13 598 pozemků o rozloze 33 milionů metrů čtverečních a 4108 budovČeské dráhy rozhodly v rámci projektu Vize 2012 zbavit se nepotřebných nemovitostí již loni. Tato státní akciová společnost již dříve rozdělila majetek na klíčový a zbytný. Ve druhém případě jde o 13 598 pozemků o rozloze 33 milionů metrů čtverečních a o 4108 budov, které podle mezinárodních standardů účetního výkaznictví mají hodnotu 12,3 miliardy korun. Zůstatková hodnota nepotřebných nemovitostí je však zhruba 4,3 miliardy. Poradce, který tendr vyhrál, se bude snažit, aby České dráhy získaly z tohoto majetku co nejvíce peněz.

Právní podporu pro České dráhy zajišťovala v tomto projektu advokátní kancelář Havel, Holásek & Partner. Jako technický poradce byl přizván renomovaný expert Michal Melč, ředitel pro nemovitosti společnosti Telefónica O2, jež jako jediná v České republice uskutečnila obdobný projekt prodeje zbytných pozemků a budov. Portfolio nepotřebných nemovitostí Telefóniky O2 však bylo několikrát menší, než mají České dráhy.

Ve finále tři uchazeči

O tendr, který byl vypsán loni v říjnu, projevili zájem významné realitní domy a ekonomičtí poradci. Kvalifikační podmínky splnilo pět uskupení, z nichž nabídky v polovině února 2012 podala jen čtyři. Kromě konsorcia Erste Corporate Finance, Jones Lang LaSalle a Tacoma šlo o tandemy PricewaterhouseCoopers/Knight Frank a Deloitte/Patria a nabídku podala i poradenská společnost Grant Thornton Advisory. Posledně jmenovaný uchazeč na výzvu o doplnění a upřesnění nabídky nereagoval, proto byl ze soutěže vyřazen. Společnost KPMG se nakonec soutěže neúčastnila.

Aby konsorcium Erste Corporate Finance, Jones Lang la Salle a Tacoma dokázalo pokrýt své náklady, bude muset prodat nemovitosti minimálně v hodnotě 2,3 miliardy korunVítěz tendru bude pro České dráhy plnit několik úkolů. Musí zpracovat zprávy o nemovitostech a určit pomocí znaleckých posudků tržní hodnotu pozemků a budov, za což dostane odměnu. V rámci vyhodnocení nabídek má největší váhu (70 procent) výše provize za prodanou nemovitost, která se předpokládala kolem jednoho procenta. Tato odměna, která představuje hlavní motivační složku pro poradce, činí u vítězného konsorcia údajně jen 0,8 procenta. K tomu, aby konsorcium Erste Corporate Finance, Jones Lang la Salle a Tacoma dokázalo pokrýt své náklady, bude muset prodat nemovitosti minimálně v hodnotě 2,3 miliardy korun.

České dráhy podle informací ČESKÉ POZICE počítají s tím, že z tisíců nemovitostí, které podnik dlouhodobě zatěžují a stojí ho ročně na správě a údržbě desítky milionů korun, se nepodaří prodat všechno. Odhaduje se, že zpeněžit se dají více než dvě třetiny nepotřebných pozemků a budov, což by v průběhu několika let vyneslo až sedm miliard korun. I kdyby se nemovitosti neprodaly všechny, na konci procesu České dráhy získají alespoň tržní ocenění tohoto majetku, což je údaj, který v současné době podnik nemá k dispozici.

Autor: