Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Čínský systém je socialistický na papíře

„V Číně se systému oficiálně říká socialismus s čínskými rysy. Důraz je třeba klást na slovo rysy, nikoliv socialismus. Čínské rysy převálcovaly socialismus, vysály jeho podstatu, zbyla skořápka, prázdný název. Záleží jen na rozhodnutí lidí u moci,“ říká v rozhovoru čínská spisovatelka Šeng Kche-I.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

___???

Zajímavý rozhovor. Problémem je, že situace není tak jednoznačná. Bez problémů byste k rozhovoru získal Číňana, který by tvrdil pravý opak. Byl jsem v Číně služebně dvakrát a i když se zpočátku Číňané zjevně vyhýbají hovorům i okrajově zahýbajícím do politiky, lze od nich řadu věcí zjistit. V žádném případě se nepovažuji za experta, těmi ale dle mého názoru nejsou ani v médiích často prezentovaní sinologové. Doporučuji shlédnout na youtube videa mladého člověka, který je v Číně už cca 10 let (https://www.youtube.com/user/cocik/videos).

0/0
13.7.2019 22:21

A o čem jiném je socialismu, než

o tom, že lidi nemají co žrát? Čínský systém je skutečně socialistický, jde jen o to, že socialisti houdova typu strkají hlavu do kompostu před faktem, že socialismus je principiálně založen na tom, že většina lidí žije v nuzných podmínkách a pouze prověření soudruzi ve vysokých funkcích dosáhnou na vysokou životní úroveň.

0/0
7.7.2019 17:13

J. Křivan

Článek OK

zajímavý pohled zevnitř.

0/0
7.7.2019 11:10

J. Křivan

Socializmus se nepovedl,

tak jim zůstal prosperující Marxův kapitalismus. Státní kapitalismus ,chudí lidé, bohatý stát. Špatně to je i naopak chudý stát a bohatí lidé (někteří)..

0/0
7.7.2019 11:09