Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Člověk by měl setrvat aktivní co nejdéle

Pokud má starší člověk dostatek sil, měl by zůstat co nejdéle aktivní. „Sociální kontakty by si ale člověk neměl budovat jen v práci,“ říká ředitelka Gerontologického centra Ilona Holmerová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

L. Kašparová

10. 7. 2017 11:51
že jsou místa pro seniory? Chachacha

Zas jedna pohádka:-) Pořád někdo bájí o tom, jak jsou senioři vítáni v práci. Ale fakt, že po 50. roce věku práci prakticky nemáte šanci sehnat, se už dvacet let nemění. Co to tu pořád žvaníte? Pro lidi ve středním věku nejsou bezplatné rekvalifikační kursy,nebo aspoň takové, které by mohli splácet, až nějakou práci seženou. Pokud se jim něco nabízí, tak maximálně ostraha objektů za minimální mzdu. Ale ani takových míst není dost.

0 0
možnosti
ST
Re: že jsou místa pro seniory? Chachacha

Máte recht. Další Klausovo dílo. Až do doby přijetí do EU zde byly běžné inzeráty "práce v mladém kolektivu" , "do 35 let", ale nic asi Klause nerozzuřilo víc než požadavek na přijetí zákona o diskriminaci. Záměrem tehdejších pravicových vlád bylo vyhnat z práce lidi s praxí, kteří měli zažité jisté povědomí o řízení podniku a o majetku, který padl zdarma do rukou moderních podnikatelů-tunelářů. A jejich mladí nástupci už do chodu podniků mluvit nemůžou. Diskriminace starších lidí na trhu práce i jinde však nadále trvá, i když už se přímo neinzeruje.

0 0
možnosti
IP

I. Patta 677

10. 7. 2017 7:46
Všechno je jinak, než si představují ekonomové!

Není jiné cesty ke kvalitní, všestranné socializaci dítěte než je časová preference rodičů, kteří vychovali děti, z hlediska věku odchodu do důchodu. Právě jen oni, prostřednictvím výchovy dětí, investovali mnohamilionové prostředky, ze kterých mohou oprávněně čerpat svůj starobní důchod z mezigeneračně financovaného systému! Právě jen oni, v úloze prarodičů, nám mohou pomoci při mnohem kvalitnější, protože všestrannější a hlouběji pojaté výchově dítěte, než je tomu v nukleární, tj. dvougenerační rodině. Právě oni zprostředkují dítěti poznatky o jeho původu, protože jsou sami částí minulosti, přesahující do přítomnosti. Zde je ono zapouštění kořínků do rodné hroudy. Ano, prarodiče se mohou stát klíčovými postavami při utváření vlastního Já mladého člověka. Je na nás, na naší zodpovědnosti, zda prarodičům otevřeme potřebný časový prostor. Zatím prodlužováním věku odchodu do důchodu prarodičům časový prostor pro jejich důležitou spoluúčast při socializaci dítěte uzavíráme.

0 0
možnosti