Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dobešův muž pro evropské fondy: Od městského strážníka k miliardám

Evropa

  6:14

Fondy EU na školství jsou dle nového náměstka Michala Zaorálka ve slušném stavu. Jednomu z operačních programů přesto hrozí akutní potíže.

Podle nového náměstka pro evropské záležitosti Michala Zaorálka se k tak vysoké funkci „negratuluje, ale spíše kondoluje“. Zaorálek je u ministra školství již čtvrtým šéfem fondů EU. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Na ministerstvu školství je krátce přes rok, ale před pár dny povýšil z funkce vrchního ředitele pro fondy EU již na náměstka pro evropské záležitosti včetně fondů Evropské unie. Z komunálního politika ODS a městského strážníka, jímž byl v letech 1993 až 1996, se devětatřicetiletý Michal Zaorálek vyšvihl v muže, na němž nyní závisí čerpání desítek evropských miliard pod ministrem Josefem Dobešem (VV). Zaorálek je už čtvrtým člověkem zodpovědným za tuto agendu v Dobešově resortu.

Jaké jsou jeho priority? „Je to jednoduché. Chci navázat na stejnou práci, kterou jsme společně s náměstkem Jakubem Hodinářem (ODS) vykonali ohledně čerpání (peněz z fondů) a která přinesla výsledky, kdy byly v roce 2011 zvládnuty nastavené parametry u obou resortních operačních programů. Chtěl bych v tom pokračovat a stále zrychlovat tempo, pokud je to možné,“ tvrdí v rozhovoru pro ČESKOU POZICI Zaorálek.Zaorálek: Chtěl bych zrychlovat tempo čerpání, pokud je to možné...

Druhou prioritou své práce na školských fondech, jejichž čerpání nejen opozice, ale nyní třeba už i koaliční partneři z TOP 09 zhusta kritizují, má být zjednodušení administrativy v čerpání. „Hodně si slibuji od účinnosti nového zákona o veřejných zakázkách, který plně odpovídá evropským standardům a omezuje prostor pro korupci, takže bychom se mohli více soustředit přímo na dodržování podmínek zákona,“ míní náměstek Zaorálek.

Nový mladík v čele fondů EU

Jak jsme již informovali, novým vrchním ředitelem pro fondy EU po Zaorálkovi je od 15. prosince Robert Plaga z Mendelovy univerzity, jenž loni obhajoval dizertaci na téma evropských rozpočtů. A už se z vysokých škol ozývají kritické hlasy, zda podobně nezkušený člověk zvládne dozor evropských miliard... Naopak jeden ze zdrojů ČESKÉ POZICE jej popisuje jako schopného člověka, který však bude mít více než plné ruce práce, eufemisticky řečeno.  Chystají se další personální změny? „Skončil ředitel technické pomoci Ludvík Gottfried, jenž odchází dohodou. Na nové místo bude vypsáno výběrové řízení,“ říká Zaorálek.

Náměstek je dle vlastního vyjádření spokojen s prací ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) Jana Kříže a také se šéfkou druhého Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) Hanou Podubeckou. Tu jmenoval ministr Dobeš navzdory doporučení výběrové komise, což už ČESKÁ POZICE dříve uvedla. Podubecká „prohrála“ v poměru hlasů 4 ku 1, když pro ni hlasoval ze ředitelů jedině Zaorálek, jenž se s Podubeckou, taktéž členkou ODS, znal ze zastupitelstva Prahy 6.

OP VK s trojkou a zádrhelem?

Jak Zaorálek hodnotí stav čerpání? „Pro rok 2011 byly splněny podmínky, jež byly pro oba programy nastaveny. Velká slova chvály musím mít pro kolegy z OP VK, protože meziroční nárůst certifikovaných prostředků je stachanovských 650 procent. Je to opravdu výrazný pokrok. Navíc se podařilo dohnat všechny časové ztráty. Na druhou stranu: nemůžeme polevit. Monitorovací výbor, kde Evropská komise hodnotila OP VK velmi pozitivně s tím, že výhled na rok 2012 vidí kladně, ale také signalizuje, že u všech programů vidí jakožto kritický rok 2013. Ale zaznělo, že věc je ,na dobré cestě‘– je tam ,good track‘,“ tvrdí náměstek.

Situace ovšem asi nebude tak úplně růžová. Proslýchá se, že ministerstvo dostane u tohoto „operáku“ známku tři, což by mohlo vést k pozastavení certifikací, a tedy i proudění peněz z EU. Nepříjemný oficiální dopis by měl do Prahy dorazit zřejmě před Vánocemi, možná začátkem ledna.

Kritickým obdobím v čerpání bude jistě rok 2013. „Sami to vnímáme jako riziko. Naše predikce říkají, že plán splníme, ale chceme si vytvořit rezervu, abychom byli v případě možných výpadků z jakéhokoliv důvodu schopni onu predikci dodržet,“ říká Zaorálek. Nyní má k dispozici asi 380 lidí; doplnění personálního stavu očekává asi v počtu dvaceti osob. Podepsány byly i smlouvy o rozšíření ministerských prostor v Karlíně, které mají být k užívání úředníkům předány v prosinci a následně i lednu.

Zacíleno na superlaser ELI

A jak se daří Operačnímu programu Výzkum a vývoj pro inovace? „Považuji za velký úspěch, že se podařilo vyjednat všech šest velkých výzkumných projektů (ELI, CEITEC, IT4I, ICRC, BIOCEV a SUSEN), protože byly zejména problémy s částí veřejné podpory. Poté, co se podařilo ve spolupráci s příjemci nedostatky odstranit, máme čtyři schválená národní rozhodnutí a dvě zbývající v případě BIOCEV a SUSEN předpokládáme začátkem roku 2012,“ konstatuje Zaorálek, jenž v letech 2002 až 2006 pracoval jako obchodní ředitel v prodeji kancelářských strojů a potřeb a následně byl ředitelem odboru na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

O udržitelnost výzkumných center, která vznikají napříč Českem, nemá starost. Nedočkáme se prázdných laboratoří jako v Portugalsku? „To rozhodně neočekávám. Při schvalování projektů bylo kritérium udržitelnost velmi zvažováno,“ mírní Zaorálek obavy nejen vědců a ekonomů. Ministerstvo připravuje i takzvaný Národní program udržitelnosti, který má po roce 2015 pomoci v náběhu a financování vznikajících vědeckých projektů.

Z pracovníka koncepčního oddělení MŠMT v srpnu 2010 se stal ředitelem technické pomoci, zástupcem vrchního ředitele, vrchním ředitelem a od 1. prosince náměstkem pro evropské fondy

Ani z šesti velkých projektů v ceně nad 50 milionů eur nechce náměstek vybrat nejproblematičtější. „Asi bych ho tak neoznačil. Ten, jemuž věnujeme zvýšenou pozornost, ovšem nikoliv kvůli problematičnosti, ale pro značný mezinárodní význam, je projekt laseru ELI,“ odpovídá diplomaticky Zaorálek. Mezi vědci se debatuje, zda právě tento nejdražší z projektů – velmi experimentální a novátorské povahy – vznikne včas.

Už čtvrtým šéfem přes fondy

I takové problémy bude muset řešit nový náměstek, jenž říká, že se k tak vysoké funkci „negratuluje, ale spíše kondoluje“. Od chvíle, kdy dostudoval Vysokou školu finanční a správní (se specializací na výkon veřejné správy) a vstoupil na analyticko-koncepční oddělení MŠMT, neuplynulo příliš času – osloven byl v srpnu 2010. Posléze se stal ředitelem technické pomoci, zástupcem vrchního ředitele, vrchním ředitelem a od 1. prosince náměstkem pro evropské fondy.

U Dobeše už EU fondům během roku a půl šéfovala trojice Jan Vitula (TOP 09), Jaroslav Kuba a Jakub Hodinář (ODS). Jak dlouho vydrží na „evropském“ trůně Zaorálek?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!