Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Dohoda EU a USA o obchodu a investicích: Konec zatím nejasný

Nevíme, kolik ještě bude kol jednání o Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), ale termín 2016 se blíží. Pro Brusel by ale bylo tragické, kdyby TTIP skončil stejně jako další velké plány EU.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

17. 2. 2015 19:34
Pokud by se smlouva TTIP

týkala jen recipročního uvolnění obchodních vztahů a sjednocení postupů v investiční činnosti pak by to bylo možná schůdné. Jenže občanské a obchodní právo, normy a předpisy v různých oborech (jako je zdravotnictví, zemědělství, pracovní právo, ochrana přírodních zdrojů, životního prostředí a pod.) je naprosto odlišná a v USA některé otázky nejsou vůbec právně upraveny a řešeny. Uznání toho, že by soudy v USA byly schopny zasahovat svou autoritou do práva EU a všech zemí EU, které mají své právní odlišnosti, jen proto, že jedním z účastníků sporu je občan, společnost, nebo korporace z USA je naprosto mimo jakékoliv rozumné chápání. Nehledě také k tomu, že by administrativa USA se mohla pokusit i posuzovat některé vztahy mezi EU a USA z hlediska zákonů, jako je Zákon o neamerické činnosti platný od čtyřicátých let m.s. v různých variantách dodnes.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

13. 2. 2015 15:17
babišovec

Léko, zanech tí trapné proamerické imbecilné propagandy

0 0
možnosti

V.Hricák

13. 2. 2015 15:00
Já tomu nerozumím

Na oživení ekonomiky potřebujeme více vyrábět a více prodávat. Evropský trh je nasycený. Amerika je na tom stejně, navíc má díky mnoha faktorům nižší výrobní náklady. Pořád nechápu, čím by jsme si mohli být navzájem prospěšní. Že by padl evropský model sociálního státu? Tomu bych rozuměl. V USA, pokud vím, se např. plošně nevyplácí star. důchod. Tím pádem se nemusí odvádět nic na soc. pojištění. Amerika, vyjma národních parků, si nedělá velkou hlavu s ekologií. Devastace čínských rozměrů se tam asi neděje, ale už jenom skutečnost, že se u nich ve velkém rozjela těžba z břidlic nasvědčuje, že tam nikdo s ekologickými aktivisty zápasit nemusí. Samostatnou kapitolou je pak zemědělství. Pokud na nás začnou valit zemědělskou nadprodukci, vůbec si netroufnu odhadnout, co to udělá s evropskými sedláky. O používání pesticidů a geneticky upravených druhů už ani mluvit nebudu.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

13. 2. 2015 15:18
Re: Já tomu nerozumím

co je na tom nepochopitelného(? devastaci vsech evropskych norem ve prospech usackeho korporatniho fasismu !!

0 0
možnosti
Foto
Peroutka byl fascinován nacismem?

V kazdem pripade je zajimave jak psal pan Ferdinad Peroutka v prosinci 1938:

V loajálním styku s německou říší chceme pracovati pro další život svého národa na prostoru, který nám zůstal. Němci, kteří zejména nyní pěstují národní filosofii, jistě uznají, že hodláme při tom zachovat svou svébytnost a že i v nové situaci učiníme vše, abychom se neproměnili v národ bezcharakterních jedinců. Proto je možno i radno nové vztahy k Německu hned od počátku založit na upřímnosti.

Zajimave je take, jak pan Peroutka vysvetluje velkou nenavist nemcu k zidum v teto dobe a srovnava s podobnym u nas. Neni divu, ze to pan M. Zeman vystipnul.

0 0
možnosti

13. 2. 2015 8:48
Pane Léko

Doufám, že jste to nemyslel vážně to o tom ruském vysílači na Hradě. Srovnání s americkým radarem silně kulhá. Že by jste se přidal do řad okopávačů prezidenta?

0 0
možnosti