Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Donald Trump a alternativní pravice: Evropeizace republikánů

Americká alternativní pravice je reakcí na levicovou politiku identit. A vlastně její kopií – ve prospěch kolektivní entity bílých mužů. Donald Trump a alt-right představují pro americký konzervatismus výzvu, zda si udrží univerzální charakter.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Hanzlík

Strategický přehled

Velice oceňuji tento zhuštěný přehled utváření amerického ideového a politického spektra, který je důležitý pro naše prostředí, které je těžké postižené ideovou vyprázdněností s chronicitou sociálně naivistických představ. Článek (esej) byl už zveřejněn na Neviditelném psu Ondřeje Neffa pod názvem "Novopohanský politik Donald Trump". Mohu jen opakovat, že vítám tento učebnicový souhrn historického dělení amerického politického světa na pravé a levé křídlo. Přehlednou transformaci fragmentů pravicových sektorů liberálů s tradicionalisty a jejich přirozenou separaci od pokrokářsky socializujících demokratů.

Nicméně je velkou otázkou, zda je možné se vymanit z tradiční tisícileté kultury tzv. odkřesťanštěním, pouhou proklamací, že něco jsme, nebo si myslíme, že jsme? Velká flexibilita, nebo spíše dezerce od jednoho přesvědčení ke druhému, je dokumentována zmíněnými komunisty (W. Chambers, J. Burnham), z kterých se stali spolehliví a známí antikomunisté. Ale nechci to zlehčovat. Zdá se mi, že je cennější názor

0/0
9.11.2016 14:08

J. Hanzlík

Re: Strategický přehled

získaný přirozenou výchovou a prostředím, nikoliv přeběhlictvím až po trpce získané zkušeností.

Představa reálného "novopohana" Trumpa je dost obtížná. Stejně tak "evropeizace" USA v jeho režii. Měl jsem naopak představu, že tento proces spíše reprezentuje ideově protřelá madam Clinton, která se mi jeví více nakloněna následovat evropskou šikmou plochu k neznámým zítřkům.

0/0
9.11.2016 14:11

Opravdu vynikající analýza

Tento text by měl být povinnou četbou pro všechny studenty t.zv. humanitních oborů. Jeho velký rozsah nedovoluje ho vnímat detailně při jednom přečtení. Proto vyžaduje číst jej po jednotlivých odstavcích a zamyslet se nad každým autorovým argumentem. Ne, že bych se vším bezvýhradně souhlasil, ale text mi pomohl orientovat se v pro mne nepochopitelných zvratech amerického politického myšlení, zejména u republikánů.

Z textu vyplývá, že američtí Demokraté, stejně jako evropští levicoví liberálové se vydali na cestu k destrukci demokratického systému a tím v podstatě rozbíjejí základy naší civilizace.

Filozofové a politologové by měli hledat způsob, jak jim v pokračování této destrukce zabránit.

0/0
7.11.2016 11:13