Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Energetika stojí na rozcestí. A všechny cesty vedou do pekel

Zdá se, že bitvy o zdroje fosilních paliv a uranové rudy utichnou, a začnou boje o vodní zdroje. Evropskou spotřebu energií ovlivňuje demografie a technologický pokrok. Prezident USA Donald Trump se odmítnutím amerického podpisu pod pařížskou klimatickou dohodou ukázal jako politik plnící sliby svým voličům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kirchhoffovy zákony snad pro stejnosměrný proud neplatí?

Střídavý proud vyhrál z jediného důvodu: výkon = napětí * proud.

Už v době Edisona a Tesly existovaly transformátory, které dokázaly transformovat (kupodivu) napětí nahoru a dolů. Stejnosměrný proud se dařilo vyrobit jen o tak nízkém napětí, že bylo třeba přenášet na stejný výkon mnohem větší proud a místo drátů se používaly spíše tyče. Markodrap by potřeboval elektrárnu v každém 20. patře a o přenosu elektřiny od Niagarských vodopádů by se dalo jen snít. Efektivnější by bylo dokonce i použít kilometry dlouhou transmisi..

takže Westinghouse vyrobil elektrický proud o ne zvlášž velkém napětí, ten se přetransformoval na VN (VVN tehdy ještě nezvládali), přenesl, přetransformoval na NN - a to pustilo do žárovky nebo žehličky.

Dnes umíme pomocí polovodičů vyrobit VVN i u stejnosměrného proudu a dá se přejít, zatím jen u dálkových vedení, na stejnosměrný proud.

S Kirchhoffem to nemá moc společného a vyrobit se musí pořád zrovna tolik, kolik se v daném momentě spotřebuje. A problém s akumulac

0/0
27.7.2017 15:54

Re: Kirchhoffovy zákony snad pro stejnosměrný proud neplatí?

S Kirchhoffem to nemá moc společného a vyrobit se musí pořád zrovna tolik, kolik se v daném momentě spotřebuje. Problém s akumulací není ve střídavém nebo stejnosměrném napětí - usměrňovače a střdače se umí desítky let - ale v kapacitě akumulátorů a ztrátách při přeměně energie. Prozatím jako nejlepší akumulátor v průmyslovém měřítku pořád je nádrž nahoře, nádrž dole, trubka s čerpadlem/turbínou mezi nimi a proháněné tisíce m3 vody. Tam jsme se dostali dokonce na účinnost 75% - což je jinak nedostižný sen a uložené stovky MWh, což je druhý sen.

0/0
27.7.2017 15:55

M. Kyncl

Lithium na Cínovci

Pan Ludvík se zjevně uchytil v některé ze společností, které si brousí zuby na těžbu Lithia na Cínovci. To je základní informace, která z článku přímo přetéká. Vše ostatní je pouze omáčka.

0/0
6.7.2017 9:07

J. Křivan

Re: Lithium na Cínovci

Možná někdo z rodiny.

0/0
6.7.2017 17:16

RE

O novych bateriich, ktere zmeni svet energetiky se ale hovori snad dele, nez kolik let jsem ja na svete. A stale nic. Stavet na tom realnou energetickou koncepci na pristi rekneme desetileti, no nevim. Kde autor vidi duvod takoveho optimismu? Co realneho pokrokoveho se v otazke ukladani elektricke energie za poslednich rekneme 20 let stalo? Ja nic nevidim.

0/0
3.7.2017 12:15

Re: RE

O těch se hovoří od té doby, co Edison vylepšil žárovku, takže nejste-li obzvlášť dlouhověká rodina, už váš pradědeček o nich mohl slyšet.

0/0
27.7.2017 15:58

Kecy, kecy

Deprimující na těchto rádoby odborných rozborech je skutečnost, že naprosto pomíjejí možnost změny populační křivky změnou daňové politiky vůči mladým rodinám, které poslední vlády okrádáním pracujicích formou neustálého zvyšování daní dostaly mladé rodiny do situace, kdy na bydlení a děti prostě nemají. Nehorázné je také popírání jediného bezpečného a levného zdroje energie - jádra. Chápu, ono by vyřešilo i naši závislost na ropě a to si prostě vlivní u nás ani ve světě nepřejí. A pak je to strach ze zelených fanatiků v Německu, Rakousku a u nás. Jo, když jsou politici bezzásadoví podela.ci, stojí to za prd. Ale co jsme si zvolili, máme.

0/0
2.7.2017 20:54

J. Křivan

Re: Kecy, kecy

Pane Kouřile, ač jsem s panem Lewe skoro vždycky v rozporu, tak si také ale myslím, že společnost, které je natolik chudá, že se nezmůže ani na holou reprodukci je odsouzena k zániku. To je v dlouhodobě nastavovaném systému hodnot a žádná daňová ani jiná kouzla s tím nic nenadělají. Prostě přírodní zákony platí i pro člověk, který si myslí, že je přečůral.

0/0
3.7.2017 11:07

A co jste odborného v energetice

..dělal Vy ?

0/0
2.7.2017 16:44

Re: A co jste odborného v energetice

..pane Krivan !

0/0
2.7.2017 16:44

Vypněme Rakousko a Německo.

Odstavme velké uhelné bloky s kapacitou toho Temelína a poloviny Dukovan, odstřihněme na hranicích dráty a bude klid. Energy Ende ať si řeší ti, co budují větrné farmy a nechtějí si budovat přenosová vedení ze severu na jih. Stejně náš protektorát doplácí nejen na FV lány německých penzijních fondů, ale posilováním NAŠICH sítí řeší neschopné, nebo spíše všehoschopné německé politiky a jejich akce a výmysly. Za pár let by FV mohla mít alespoň 15% účinnost, kapacitory se řeší, proč živit nezodpovědné sousedy a ještě si za to nechat rakušáky nadávat ? Naskladnit palivo na deset let není problém a hloupé řeči o imperiálním Rusku a závislosti si nechte pro naivní chovance ústavů ....

0/0
2.7.2017 9:23

J. Křivan

Re: Vypněme Rakousko a Německo.

Bingo pane Mrázek, jen jsem si přečetl Váš příspěvek a aniž bych četl článek jsem uhodl autora.

0/0
2.7.2017 15:45

12 let ČEZ a 13 let SPŠE...

Musíte znát souvislosti a řídit jako dispečer soustavu a "hrdě držet" přeshraniční toky ze severu, kdyby to mělo shořet...

0/0
2.7.2017 16:38

J. Křivan

Re: 12 let ČEZ a 13 let SPŠE...

Pane Mrázku, nevím proč se durdíte, články pana Ludvíka jsou na ČP natolik známé a jeho moudré závěry tak profláknuté , že i podle Vašeho kritického příspěvku bylo možné s určitým stupněm jistoty autora stanovit. Jeho odpor k závislosti na ruských zdrojích je trvalý. Proto si nedokáži moc představit kde si pořizuje el. energii, plyn a benzín. Upozorňuji, že nemám nic proti rozumné diverzifikaci, ale považovat nevhodné články pro JE od Westinghouse za alternativu je dost odvážné. To potvrzují i zkušenosti na Ukrajině, kde se o to pokoušejí.

PS. Promiňte, ale Váš dotaz na mojí kvalifikaci pominu. ČP není odborný časopis, kde se je třeba za každou cenu pochválit přes CV.

PS. Článek jsem si přečetl o reakci na něj zatím jen uvažuji. Je třeba přiznat, že mne články pana Ludvíka motivují.

0/0
3.7.2017 10:57

Re: 12 let ČEZ a 13 let SPŠE...

Ještě je tu otázka plynu -americký kapalný a s pětinásobnou cenou oproti plynu z plynovodu bude brán natruc, jenže kdo na něj bude mít? Rusko potřebuje obchodovat a mít příjmy a je poněkud mimo mísu mu podstrkovat, že nás bude chtít vydírat ať už dodávkami plynu, nebo jaderného paliva. CCCP byl a už není. Je Rusko. S desetinou vojenské kapacity USA, chudé a schopné dokonce naši novou atomovou elektrárnu financovat a pak z ceny energie splácet (ponechme stranou, že nám nic jiného nezbyde při "moudrých rozhodnutích EU" o omezování znečišťování ovzduší a nemožnosti to technicky s uhelnou elektrárnou dosáhnout a tak nezbyde, než stavět atomku, jako náhradu za uhelné, limity neplnící). A jsme u toho palive. A1 reaktor vyřadil z provozu zapomenutý silikagel a následné částečné roztavení aktivní zóny. Potíže s palivem od Westinghausu byly "trochu menší", ale opravdu si nemůžeme dovolit experimentovat a s rizikem ztráty velkého reaktoru. Takže zbývá solidní ruský spolehlivý zdroj. A nadávat na něj je &q

0/0
3.7.2017 17:56

nadávat na něj je "poněkud nevděčné"....

..

0/0
3.7.2017 17:58

Re: 12 let ČEZ a 13 let SPŠE...

.nadávat na zdroj kvalitního paliva je "poněkud nevděčné", řečeno slušně....

0/0
3.7.2017 17:59

J. Křivan

Re: 12 let ČEZ a 13 let SPŠE...

Když už jste zmínil zkapalněný plyn, tak Rusko si vybudovalo kapacity se kterými se chce již příští rok stát po Kataru a Austrálii třetím největším exportérem této komodity na světě. Současně zaujímá sedmé místo. Pochybuji, že cílové země budou v EU.

0/0
3.7.2017 19:35

Re: 12 let ČEZ a 13 let SPŠE...

V Litvě vyřešili užívání LNG místo ruského plynu zákonem - prostě nařídili, že podniky MUSÍ odebrat nějakou nemalou část plynu z terminálu, který si Litevci najali od Norů a zároven se uvázali na dlouhou dobu, že budou odebírat. Plyn byl tak drahý, že o něj nikdo nestál - tak se udělal zákon...

0/0
27.7.2017 16:02