Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Fenomén ÚSTR: Úplný obraz zmaru

V posledních týdnech se přestalo psát o Ústavu pro studium totalitních režimů. Kdo by ale z toho vyvozoval, že mediální mlčení o soudobém českém Kocourkově znamená klid, pohodu a vědecký zápal ústavních historiků a archivářů, krutě by se mýlil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V.Hricák

19. 6. 2014 19:38
Ani jsem to nečetl

Zbytečný článek o ještě zbytečnějším ústavu.Osobně jsem přesvědčený,že právě ÚSTR je modelový příklad,kde by mohl stát ušetřit,kdyby tuto instituci zrušil.Ať se politici chovají zodpovědně a nebezpečí jakékoli totality bude nulové.

0 0
možnosti

J. Křivan

18. 6. 2014 18:23
Nepřísluší mi ale,

rozpustit, zaplatit profesionální archiváře. Historiky, pokud o jejich práci bude zájem nechat samostatně pracovat. Ušetřené peníze použít na splácení státního dluhu.

PS Pokud je to co píše pan Houda jen zčásti pravda, jímá mne hrůza z toho kam tečou peníze.

0 0
možnosti

18. 6. 2014 5:50
Pane Houdo, pane Houdo

co to tady breptáte? Tohle je vědecký přístup??? cituji: " Stehlík by byl bezpochyby – na rozdíl právě od paní Kavalírové – těžká váha, zapojil by se do „hry“ kolem ÚSTR a bylo by to dobře. Je třeba, aby zazněl v diskuzi i takový ideový proud, byť se to rozhodně nebude současné většině rady ústavu líbit. Problém je, že v době zákopové války se diskuze, nebo dokonce smysluplná diskuze, neřadí k prioritám u zúčastněných bojovníků." Babiši pokud jim nezrušíš všechny peníze ze stáního rozpočtu tak jsi se už zařadil mezi " politiky" a jsi pěkný sr.č" Proč máme tohle platit z daní? Na to ať si seženou sponzory. Rittig, Janoušek, Kellner, Šmejc, Háva , Kalousek, Fiala ti určitě rádi přispějí na "správný" výklad dějin!!!!! To jsme přeci už zažili. " pán velkomožný, čo to táram súdruh generál"

0 0
možnosti

J. Václav

18. 6. 2014 9:33
Re: Pane Houdo, pane Houdo

Pan Houda má jeden velký handicap, totalitní režim mu nic neříká a jeho studium mu připadá jako egyptologie. Karierní hrátky okolo ÚSTR jsou nechutné a devastují význam této instituce. Myslím, že je na čase se tím zabývat na hodně vysoké úrovni, ale nikoliv hodnotit technické způsoby digitální archivace, příjmy archivářů a vhodnost osoby ředitele, ale přehodnotit jeho význam, způsob práce a využití pro příští generace. Totalitní režimy přece ovlivnili dějiny našeho národa téměř jedno století, navíc století největšího pokroku lidstva. Je velmi nutné, aby toto období bylo pečlivě studováno, dokud je ještě živé a zbývají nějaké dokumenty. Je nebezpečí, že za 20 let už bude jen bílým místem na mapě.

0 0
možnosti

Petr T.

17. 6. 2014 13:57
Autor je nepoučitelný

Tedy, autor by si měl vyjasnit pojmy. Co je bývalý chartista? Ten, kdo odvolal podpis? Úplný obraz zmaru právě vytváří chaotický článek s touhou prosadit a podpořit Jana Schneidera a nadále zpochybňovat skutečnost, že Andrej Babiš, donátor webu Česká pozice, spolupracoval s StB. Snad pan autor někdy v dospělosti prozře (třeba jako Pavel Kohout) a pochopí, že demagogie není objektivní. Tenhla článek je opravdu canc, který kope za současné neomarxistické vedení ÚSTR.

0 0
možnosti

Jiri Janecek

17. 6. 2014 16:14
Re: Autor je nepoučitelný

Charta 77 byl jednak dokument a jednak nejaka platforma, ktera sdruzovala signatare onoho dokumentu. Vzhledem k tomu, ze ta iniciativa nevyviji vice cinnost (protoze dosahla svych cilu), tak se celkem bezne sigantari onoho dokumentu (treba Jan Schneider) oznacuji jako "byvali chartiste"... Podobne se treba v sedmdesatych letech oznacovali "byvali partyzani" ci dnes se muze mluvit o "byvalych prislusnich/duvernicich StB"...

Jinak teda dosud mi byla Babisova spoluprace celkem jedno. V lepsim pripade chranil narodni hospodarstvi, v horsim udaval lidi sve kategorie... Pomalu se ale blizim stavu, kdy zacnu tvrdit, ze podepsal jen nejake lejstro, aby zmatl estebaky a uchranil svoji protistatni skupinu... Jako Stetina...

0 0
možnosti