Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Financování Fischerovy kampaně: Hlasujte pro vyšetřovací verzi

  21:21

Nabízíme čtenářům k úvaze tři pravděpodobné vyšetřovací verze v kauze financování prezidentské kampaně nynějšího vicepremiéra.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/AP/Thierry MonasseČeská pozice

Nejasnosti ve financování prezidentské kampaně Jana Fischera vyvolaly tři trestní oznámení, která obdržel Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). V seriálu, jehož třetí díl nabízíme, se autor, specialista na praní špinavých peněz a bývalý policista Kamil Kouba, snaží případ analyzovat a také ukázat, jak obvykle probíhá proces vyšetřování. Tentokrát specifikuje tři možné vyšetřovací verze.

Jak jsem zmínil v předchozím článku, policista zpravidla vypracuje tři vyšetřovací verze tak, aby dokázal potvrdit, či vyvrátit tvrzení obsažená v trestním oznámení. Vyšetřovací verze funguje jako nit, která udržuje směr prověřování s jasným cílem: dozvědět se pravdu, ať je jakákoli.

Odhalovat politickou korupci je jednou z nejkomplikovanějších činností, jakou se policista může zabývat. Proč? Protože policisté se snaží odhalovat věci tam, kde často chybí podpora „shora“, a za těchto podmínek lze jen těžko cokoli odhalit.

Avšak i pokud by dobrá vůle existovala: Všimněme si, že špatná nálada se paradoxně ve společnosti začala objevovat, jakmile se začalo dařit odhalovat korupční jednání v nejvyšších patrech politiky. Odhalování korupce ve svém důsledku vždy nastartuje znechucení a spustí bouři emocí, neboť se potvrdí, že existuje, ale vymýtit ze systému nelze. Boj proti korupci je silné motto, ale zároveň sebedestruktivní, jak nám ukázala vláda Petra Nečase. Mimochodem, aniž bych tuto vládu chtěl nějak obhajovat, z pohledu bývalého protikorupčního detektiva šlo o nejvíce protikorupční vládu, jakou pamatuji. Do té doby totiž ředitelé protikorupční policie chodili na „kobereček“ a o korupci se jen diskutovalo.

Předchozí díly seriálu Financování Fischerovy kampaně:
Srdce policisty zaplesalo
Jak to chodí u protikorupční policie
.

Tři vyšetřovací verze

Uvádím tři možné vyšetřovací verze v kauze financování prezidentské kampaně pana Fischera, tři pravděpodobné verze, které mohou být sepsané ve vyšetřovacím spisu a zřejmě jsou již provedeny prvotní úkony trestního řízení. (Případná shoda mých verzí s vyšetřovacími verzemi obsaženými v policejním spise je čistě náhodná.)

Kauza pana Fischera tak poslouží jako modelový příklad, na kterém se pokusím v rámci „vyšetřování na ČESKÉ POZICI“ vysvětlit, jak lze, nebo nelze bojovat s politickou korupcí, a na příkladu následného plánu prověřování ukázat, jak kreativní je policejní práce a kolik odvahy je zapotřebí, aby se policista pouštěl do věcí, které se zdají být předem prohrané.

Vyšetřovací verze by měla být jednoduchá a dostatečně jasná, přičemž pozdější změny jsou možné, koneckonců policista pověřený prověřováním v současné chvíli disponuje pouze informacemi v omezeném rozsahu. Je dokonce velmi pravděpodobné, že vyšetřovací verze se v průběhu prověřování nepotvrdí, ale díky vhodně zvolenému postupu a použitým operativním prostředkům může policista nakonec odhalit pravdu, v lepším případě dospět k závěru, že zákon porušen nebyl.

Vyšetřovací verze je následně rozšiřována formou takzvaných průběžných vyhodnocení, do kterých se postupně připojují důkazy pro či proti, a skládá se tak mozaika nejpravděpodobnější verze.

1. vyšetřovací verze

Finanční prostředky určené na splacení dluhů z prezidentské kampaně pocházejí od neznámých osob, které je poskytly skrze svoje prostředníky (v tomto případě pana Drába, Sivora a Havlíka) proto, aby v průběhu funkčního období ministr financí prosadil legislativní změny nebo rozhodnutí, které by jim zajistily zhodnocení „investice“.

2. vyšetřovací verze

Pánové Dráb, Sivor a Havlík poskytli panu Fischerovi finanční prostředky s cílem zajistit si později vlastní prospěch tím, že využijí vlivu ministra financí k získání veřejné zakázky nebo jiné výhody, která by znamenala budoucí finanční zisk nebo mocenský vliv.

3. vyšetřovací verze

Snaha zdiskreditovat ministra financí tím, že se mu vyčte netransparentní způsob financování kampaně ve snaze dohnat ho k rezignaci, neboť jeho osoba na postu ministra financí ohrožuje zájmy lidí napojených na předchozího ministra financí.

Nabízela by se ještě čtvrtá verze, ve které by mohlo jít o snahu diskreditovat pány Drába, Sivora a Havlíka, ale jelikož je v tomto případě velmi nepravděpodobné, že by takový zájem existoval, již ji neuvádím.

Hlasujete pro pravděpodobnou vyšetřovací verzi:

U vyšetřovací verze, která získá nejvíce čtenářských hlasů, vypracuji plán prověřování.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...