Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Fyzika končí – ve 21. století by měla dominovat biologie

Ve vědeckém výzkumu lidského vědomí se naráželo a naráží na fyzické zákony či jejich nepoznatelnost, respektive proměnlivost. Dosavadní potíže má překonat biologie, již je třeba postavit nad jiné vědecké obory. Stačí k tomu korekce nastavení: z dosavadního pozorovatele okolí učinit jeho tvůrce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Vávra 907

Reakce

Děkuji za představení knihy. Zaujaly mně i komentáře pod článkem - více od Xb ;-)

0/0
29.3.2017 8:19

J. Křivan

proč na ČP?

Na vědecké pojednání příliš povrchní a na popularizaci knihy zase příliš "vědecké".

0/0
24.3.2017 14:19

J. Zima 869

To jsou ale žvásty

Kromě toho, že těch 7 tezí si částečně navzájem odporuje, tak jsou v článku i vyložené lži jako např.

"Oba základní pilíře fyziky 20. století, kvantová teorie a teorie relativity, vedou ke světovému názoru velmi podobnému hinduistům, buddhistům a taoistům."

Znám zejména obě teorie relativity velmi dobře a troufám si tvrdit, že z nich žádný světový názor nevyplývá. Obě pouze popisují realitu tak, aby souhlasila s experimentální zkušeností. Nic více a nic méně.

0/0
23.3.2017 14:09
Foto

Xb

Re: To jsou ale žvásty

Pokud jde o STR a OTR, které dobře znáte, tak tam máte samozřejmě pravdu. Když ovšem spojíte STR s kolapsem vlnové funkce, který probíhá naráz v prostoru (viz např. www.quantum-mechanics.net/czech.html ), tak potom z fyziky vychází opravdu nezvyklé závěry. Kolapsy vlnové funkce jsou zvláštní segment reality, který se vzpírá tradičnímu vědeckému přístupu, kde měřítkem existence něčeho je reprodukovatelnost.

0/0
23.3.2017 20:56

J. Zima 869

Re: To jsou ale žvásty

Tvrzení, že reprodukovatelnost je měřítkem existence je velmi odvážné. V kvantovce nejsem tak honěný a už je to dost let, ale pokud si pamatuju, tak problém kolapsu vlnové funkce souvisí s problémem měření a skutečností, že v mikrosvětě nelze nic změřit bez ovlivnění systému a tj. právě způsobení kolapsu vlnové funkce, kdy je změřena (z hlediska pozorovatele) pouze eigenvalue (nevím jak je to česky) nějakého partikulárního stavu kvantového systému. To je sice nepříjemné, ale podle mě opět nic z čeho by vyplýval nějaký světový názor. Obecně, to že některé jevy nedovedeme (zatím) dobře popsat teorií neznamená platnost nějakých východních či jiných filozofií nebo náboženství.

0/0
24.3.2017 8:55
Foto

Xb

Re: To jsou ale žvásty

Jsem rád, že tvrzení, že reprodukovatelnost je měřítkem existence, označujete za velmi odvážné. Na reprodukovatelnost sází právě tradiční vědecký přístup, zděděný z 19. století, kdy se bralo jako samozřejmé, že fyzikální realita je deterministický stroj. Při zkoumání deterministického stroje je logické označit to, co se nedaří zreprodukovat, za nějaký sebeklam. Při zkoumání toho, co se projevuje přes kolapsy vlnové funkce, je nutné počítat s principiální nereprodukovatelností. A to je velký filozofický posun.

Na porozumění kolapsu vlnové funkce jdete přes Heisenbergův princip neurčitosti, což je cesta do slepé uličky, kdy má člověk dojem, že to nějak chápe, jenže ono to je ve skutečnosti hodně jinak. Pro správné porozumění kolapsu vlnové funkce je dobré uvažovat nelokální korelaci, tedy ono slavné Einsteinovi nelíbící se strašidelné působení na dálku. To přes Heisenbergův princip neurčitosti nejde pochopit ani dobře, ani špatně. Musí se na to jinak než přes Heisenbergův princip neurčit

0/0
24.3.2017 10:13

Tech 7 tezi jsou pekne blbosti

Kdyby to platilo, tak by fungovala treba magie.

0/0
23.3.2017 9:30