Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Gazprom poškozuje sám sebe. V režii Kremlu.

Ruská politika a přístup plynárenského giganta k dodávkám plynu vyvolávají v EU obavy. Neustálé střídání ruských – nejen plynových – hrozeb a nadějných gest však zapadá do koncepce hybridní války, již Rusko fakticky vede proti Ukrajině a těm, kteří jí pomáhají. Její součástí je i mlžení Gazpromu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J62i95b 40J39i91b 5104554497717

Nekrade nám ten plyn UK?

Skutečně to byl Gazprom / Rusko, kdo omezil dodávky plynu zemím EU? Nemohl se ten plyn čistě náhodou „ztratit“ po cestě na území Ukrajiny? Zejména, když je zima na krku a neplatič UK má poloprázdné zásobníky?!

Nakonec nebylo by to poprvé, kdy by se „demokraté“ z UK své činy pokusili hodit na svého východního souseda… viz sestřelení Malajského letadla apod.

0/0
28.9.2014 18:40

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Dobrý den, zcela určitě nekrade, pokud ten plynovod přes Ukrajinu nevede. Jako že do Polska nevede :-).

0/0
30.9.2014 14:38
Foto

J81i89b 47J44i78b 5424624547947

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Dobrý den pane Žižko, pokud se nepletu, tak dvě ze tří plynových rour vedoucích z Ruska do Polska vede právě přes Ukrajinu… ;-). Viz.:

http://www.zemniplyn.cz/img/f/131/28.jpg

.

Třebaže se Rusko dostalo do situace, kdy ať udělá cokoli, tak vždy je to špatně a je tak v situaci, kdy nemá smysl brát ohledy na svou pověst u západních obchodních partnerů nelze vyloučit ani variantu přiškrcení koutků z Ruska. Přesto se domnívám, že snižování dodávek plynu do Evropy není v jeho zájmu. Naopak UK, která je fakticky před bankrotem s poloprázdnými zásobníky a zimou na krku má setsakramensky velký motiv!

Proto v situaci, kdy je vše v rovině tvrzení proti tvrzení vynášet kategorické soudy je, řekněme, neuvážené. Zejména když Ukrajinci mnohokrát lhali, neštítí se i těch nejodpornějších prostředků a kdy se snaží zatáhnout země NATO do své občanské války a kdy jim v tomto úsilí Poláci vydatně pomáhají nelze činit rezolutní závěry natož se Ukrajinců zastávat.

0/0
30.9.2014 20:13

J. Křivan

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Pane Žižko, nejspíš se mýlíte i do Polska jde plyn přes Ukrajinu jak je znázorněno na následujícím obrázku

http://ria.ru/infografika/20140602/1010307639.html

0/0
30.9.2014 20:22

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Dobrý den, plyn do Polska putuje plynovodem Jamal přes Bělorusko: http://cs.wikipedia.org/wiki/Plynovod_Jamal_-_Evropa

Zdraví JŽ

0/0
30.9.2014 21:23

J. Křivan

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Pane Žižko funkční jsou dvě potrubní linie z ukrajinského Komárna do polského Drozdowiche s propustností 5 miliard m3 za rok, to zase není tak málo. Jestli je Poláci využívají jsem nekontroloval, ale ta možnost tu je.

http://mapexpert.com.ua/index_ru.php?id=67&table=news

0/0
1.10.2014 13:51

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Dobrý den, já zmiňoval Jamal nejenom proto, že je klíčový, ale hlavně proto, že tam byly zaznamenány ty snížené dodávky plynu. To samozřejmě neznamená, že nebyly zaznamenány v dodávkách přes Ukrajinu. Jen říkám, že ten Jamal do Polska přes Ukrajinu nevede.

Podezření, že Ukrajina odebírá plyn určený pro Evropu, se týkala hlavně minulých krizí. Nezdá se, že by se to dělo nyní. Koneckonců z ukrajinského hlediska za současné situace nedává smysl se pouštět právě v tomto do konfrontace s EU. Navíc byly dodávky na samotnou Ukrajinu přerušeny v létě a to je přece jenom jiná situace než v roce 2009, kdy byly přerušeny v zimě. Ale sám jsem už dříve psal, že je velkou otázkou, jak by to vypadalo v zimě, kdyby se do té doby nepodařilo spor mezi Ruskem a Ukrajinou urovnat. Riziko, že si Ukrajinci budou odebírat plyn pro sebe, tam samozřejmě je.

Na druhé straně podle mne není pochyb o tom, že Rusové nyní "trestají" evropské země, které umožnily reverzní toky na Ukrajinu. Ale pozor - není reverz jako

0/0
1.10.2014 18:03

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Dokončení předchozího: Není reverz jako reverz. Dnes se slovo reverz používá v širším významu, kdy se již odebraný - a tedy evropský plyn - posílá na Ukrajinu jiným plynovodem. Typickým  příkladem je Slovensko, které zprovoznilo kvůli dodávkám na Ukrajinu další plynovod. Kdyby to bylo tím samým plynovodem, bylo by to porušení kontraktu s Gazpromem, jak v tomto případě připouštěli i sami Slováci.

Hlavně ale říkám, že současné vedení Ruska (ať už se cítí v právu, nebo ne) vlastně škodí zájmům samotného Ruska, protože významně přispívá k evropským snahám o snižování závislosti na ruském plynu.

Mějte se, JŽ

0/0
1.10.2014 18:13

J. Křivan

Re: Nekrade nám ten plyn UK?

Snižování závislosti na jakémkoliv monopolistovi je samozřejmě rozumná strategie, ale musí být reálná a časově promyšlená. Naopak diverzifikace odběratelů je zase strategie každého dodavatele. Tohle ví dodavatelé i odběratelé. V případě Ukrajiny jde především o peníze, proto tolik hrátek okolo plynovodu South Stream, který Ukrajinu postaví mimo hřiště. Z čeho pak zaplatí dluhy, případně nakoupí plyn. Jakou hodnotu bude mít její nespolehlivá síť plynovodů, kdo si na ní už teď dělá zuby? Nejspíš bude za banku. Otázka zní je EU ochotná kvůli "ukrajinským" zájmům blokovat výstavbu plynovodu South Stream, a je připravena na období nedostatku? Nejspíš odpověď neznáte ani Vy, ani já.

PS Není to jen o plynu, ovlivní ukrajinská krize v budoucnosti i výběr dodavatelů JE?

0/0
1.10.2014 23:32
Foto

V.Hricák

Re: A kolik evropských firem,

pane Žižko,musí poškozovat samo sebe v režii Bruselu?Na Jaltě byla kdysi uzavřena nějaká dohoda o poválečném uspořádání Evropy.Ta,pokud vím,nebyla nikterak časově omezená.Gorbačov kdysi udělal ústupek pro sjednocení Německa.Jelcin kývl na vstup do NATO pro země pobaltí a střední Evropy.Od té doby,a klidně mne opravte,jsem nezaregistroval žádnou dohodu mezi zástupci Ruska a západu,potažmo USA.Kdo tady porušuje dohody?Západ se do sporu Ukrajiny a Ruska nikdy neměl plést.Opravdu jste přesvědčený,že to jediné správné řešení nabízí vždy a všude pouze západní pseudodemokracie? Nikdy jsem nebyl komunistou a vždy jsem považoval demokratický systém za správný.Český demokratický hybrid a současné kroky západu ve světě mne nutí měnit názor.Docházím totiž k závěru,že ne vše,co nám kdysi komunisté o západu říkali,byla jejich propaganda.

0/0
1.10.2014 6:00

Re: A kolik evropských firem,

Souhlasím s Vámi v tom, že není dobré celý ten konflikt vidět černobíle. Do značné míry jsou za něj zodpovědní také Ukrajinci, Západ sehrál spíše negativní roli. Na druhé straně české zájmy jsou spojeny s EU a příliš ustupovat Putinovi bych nedoporučoval. Bill Clinton v souvislosti s těmi diskusemi o rozšiřování NATO nedávno také připomněl dohodu, že když se Ukrajina vzdá jaderných zbraní (což se stalo), Rusko bude respektovat územní celistvost Ukrajiny. A také je pravda, že Američané třeba ani v našem případě žádnou zvláštní chuť rozšiřovat NATO neměli. Byli pod tlakem zástupců Česka, Polska atd. (později Ukrajiny), kteří do NATO velmi chtěli. Byli to zástupci zvolených vlád, na druhé straně je pravda, že v českém případě asi nereprezentovali většinový názor lidí. Ale stejně, je to námět na zamyšlení pro Rusy - proč vlastně mnozí pořád cítí potřebu se před nimi nějak chránit? Já osobně bych jako rusofil byl mnohem raději, kdyby byly vztahy s Ruskem lepší. Zdraví JŽ

0/0
1.10.2014 14:54

Gazprom snižuje dodávky

A nevím, c je na tom divného.

Neplatič Ukrajna  si snaží zajsitit  plyn okllikou nákupem od  ostatních Ruských odběratelů a  Gazprom se tomu snaží zabránot snížením dodávak na  minimum. Ale  v rámci kmtraktu tak aby  nemoh být sankcionován.

Jednalby tak každý obchodník.

Napřklad  ČEZ  zakazuje  přeprodávat  energii vašim  sousedům.  A to i v případě, že  tito nejsou neplatiči.

0/0
27.9.2014 16:25
Foto

Jan111

Nejako nechápem

čo chcel autor týmto článkom povedať. Gazprom je štátna firma a preto nevidím žiaden problém v tom, že ju Rusko využíva k politickým cieľom. Radšej by sa mal pán Žižka zamyslieť nad tým, či je správne zo strany EÚ poškodzovať sankciami súkromné firmy. Osobne som toho názoru, že keď štáty Únie schválili sankcie proti Rusku, tak by mali odškodniť každú jednu firmu, ktorá na ne doplatí.

0/0
27.9.2014 13:13

Re: Nejako nechápem

Opravdu není nic překvapivého, že Rusko využívá Gazprom k politickým cílům. Já jen upozorňuji na to, že Rusové ztrácejí jako dodavatel plynu důvěru a z dlouhodobějšího hlediska se jim to vymstí. Už od minulých plynových krizí se v Evropě hodně pracuje na snižování závislosti na Rusku (propojení plynovodů, zásobníky, LNG terminály). A kdo na tom dosud nepracoval, už nyní pracuje. Dočasně může Rusko dotlačit třeba Maďary k ústupkům, ale dlouhodobě ztrácí. Jsem přesvědčen, že to v Gazpromu dobře vědí a že jeho manažeři vůbec nejsou příkazy z Kremlu nadšeni. Ale co mají dělat? Troubit do světa to asi nebudou...

0/0
30.9.2014 14:44

J. Křivan

Podivné načasování

Dnes došlo k předběžné dohodě.

1.Ukrajina zaplatí 3,1 miliard USD, z toho 2 miliardy do konce října. Peníze nejspíš z půjčky MMF.

2. Cena plynu, tak zvaná zimní na 6 měsíců 385 USD za tisíc m3 plynu.

3. Revers plynu je možný pouze tam, kde Gazprom nemá v kontraktu pronájem potrubí.Takže revers ze Slovenska nebude. Jak je to s Polskem a Maďarskem jsem zatím neslyšel

PS. Vzhledem k tomu, že neznám, na rozdíl od autora znění kontraktů, nedokáží posoudit, zda Gazprom kontrakty snížením dodávek porušil. Nejspíš ne. Každopádně je porušil slovenský dodavatel pokud plyn reversem na Ukrajinu dodával.

0/0
26.9.2014 19:43
Foto

Jan111

Re: Podivné načasování

Pán Křivan mýlite sa, u nás na Slovensku sa postavilo nové potrubie pre reverz ( Fico si dal záležať, aby zmluvu s Gazpromom neporušil ). To reverz z Maďarska a Poľska pravdepodobne porušuje zmluvu s Gazpromom.

No podstatné je aj to, aký plyn predávame Ukrajincom. Ak totiž SR predáva náš plyn ( samozrejme kúpený od Rusov ), tak by to malo byť OK, ale ak Ukrajinci nakupujú plyn dajme tomu od Nemcov, tak ten by mal prúdiť k nám až z územia Nemecka, pretože až prekročením Nemeckej hranice sa stáva z Ruského plynu Nemecký.

0/0
27.9.2014 13:22

J. Václav 261

Jánko, daj sa na čichača plynu,

budeš za vodů. Hezky se to čte, jak popisuješ ten bordel. Slovensko má výhodu, nepotrebuje tolko růr.

0/0
27.9.2014 15:57

J. Křivan

Re: Podivné načasování

Komisař Evropské unie pro energetiku Günther Oettingerpom po včerejším jednání k otázce reversu podle proukrajinských webových stránek http://rus.newsru.ua/finance/26sep2014/3_1.html řekl, že otázka reversu nebyla na pořadu jednání. Přitom vysvětlil, pokud například Slovensko a Gazprom mají uzavřenou dlouhodobou dohodu o rezervaci slovenského plynovodu pro operativní tranzit plynu není možno tento plynovod použít na reverzní dodávky. Tam,kde Gazprom nemá uzavřenou dohodu o operativním tranzitu plynu jsou podle komisaře reverzní dodávky možné.

Zkusil jsem se tuhle pasáž přeložit.

Nevím proč komisař Günther Oettingerpom uvedl zrovna Slovensko. Nevylučuji ovšem, že můžete mít pravdu.

0/0
27.9.2014 21:44

J. Křivan

Re: Podivné načasování

Jano, pana Václava musíte vzít takového, jaký je. On je velice hravý.

0/0
27.9.2014 21:48
Foto

V.Hricák

Já to přestávám chápat

EU vede s Ruskem regulerní obchodní válku a diví se ,že začaly klesat dodávky plynu.Dáte sousedovi pár facek a budete se divit,že vám je vrátí?Ukrajinu bych do této záležitosti netahal.Pokud probíhá konflikt,týká se výhradně Ukrajiny a Ruska.Neslyšel jsem o žádné rezoluci OSN,která by jednostraným krokům západu dala legitimní rámec.

0/0
26.9.2014 19:31
Foto

V.Hricák

PS

Ukrajina nebyla a zatím není členem EU,ani NATO.Pokud by byla,chápal bych kroky západu,jako smluvní povinnost vůči jednomu ze svých členů.

0/0
26.9.2014 19:35

Re: Já to přestávám chápat

Přesně tak. Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.

0/0
27.9.2014 14:49

V. Getz

pokud jsem dobře slyšel v čt tak politici

vykřikovali jak sankce se dotknou i Gazpromu a jak tomu Rusko ukáží. Najednou Gazprom teoreticky zavede sankci obráceně a už je špatně a bude penalizován? Tohle je Hurvínkov a ne ekonomika. právě v  čt jsem sylšel že se dohodla Ukrajina s Ruskem o zaplacení plynu a zahajení dodávek. Kde na to Ukrajina vzala?

0/0
26.9.2014 19:04
Foto

K11a64r61e38l 82V15y85š59a97t88a

Sice postrádám nějaké velkohubé prohlášení

Jaceňuka jak výtězně zaplatila Ukrajina část dluhu a donutila to zrádné Rusko že po doplacení bude Gazprom dodávat předem zaplacený plyn i Ukrajině, ale jsem rád, že se začíná klubat rozumné uvažování. Snad Ukrajina sežene nějaké penízky a stane se normálním odběratelem a přepravcem plynu z Ruska. A teď by se měla EU zamyslet nad dalším problémem, jak dlouho budou mít ruské firmy zasažené sankcemi na těžební průmysl možnost uspokojovat dodávky plynu do Evropy? Co bude Evropa dělat až si horko těžko Rusko bude pokrývat svoji potřebu a potřebu spolehlivých odběratelů, třeba Číny? Trubky se už pokládají, Rusko intenzivně vyjednává s jinými spolehlivými odběrateli kteří nechrastí zbraněmi a sankcemi.

0/0
26.9.2014 18:50

R. Jackl

Re: Sice postrádám nějaké velkohubé prohlášení

odvoláním se na sakce na techlogie tezebniho prumyslu lze logicky podporit snizeni dodavek plynu...

0/0
26.9.2014 19:09

J. Václav

Nejvyšší čas, aby Rusko odstranilo Putina !

Myslím, že lidé z firem jako je Gazprom to dobře vědí, jen za sebou nemají masy jako neobolševický Kreml. Peníze ale dokážou všechno.

0/0
26.9.2014 18:10

R. Jackl

Re: Nejvyšší čas, aby Rusko odstranilo Putina !

:-DDDDDDDDDDDDDDDD

0/0
26.9.2014 19:08

J. Václav

Kdo se směje naposled..................

:-DDDDDDDDD

0/0
26.9.2014 19:57
Foto

V.Hricák

Re: Kdo se směje naposled..................

A když ho neodstraní?Vyhlásíme Rusku válku?Nebo s rusy nebudeme kamarádit?Protože nám to zakázala máma z Bruselu?

0/0
27.9.2014 4:42

J. Václav 261

To je přece zájem Rusů a Gazpromu, ne náš.

My se obejdeme bez rusáků i kdybychom měli sbírat ty šišky v lese, jak doporučuje pan Křivan, ale rusáci ty šišky budou žrát.

0/0
27.9.2014 15:25