Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Globálními energetickými trhy zmítají turbulence

Zdá se, že pravidla, jež platila pro obchodování s elektrickou energií, ropou, plynem, uhlím a uranovou rudou, jsou v celém světě minulostí. To by měli respektovat zejména tvůrci různých energetických koncepcí i energetických státních politik.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
T

Tatana

21. 11. 2014 1:43
Loni byla extremně teplá zima,

a tak mi klesla spotřeba plynu o cca 18%. Předpokládám, že i to a zateplování se podepsalo na celkové spotřebě plynu.

V Německu v menších obcích zkoušejí energetickou soběstačnost v kombinaci slunce, větru, vody a odpadu.

Upřednostňují se lokální zdroje, před velkokapacitním transferem, obyvatelstvo se bouří proti vysokonapěťovému vedení ze severu do Bavorska.

Škoda, že u nás "vyhynuli" šikulové, kteří by na trh dodali přídavné zařízení k pračkám a myčkám na napouštění teplé vody, i když u hodně starých praček to kdysi bylo, tak si dnes k solárnímu ohřevu TUV každý musí pořídit hned bazén.

0 0
možnosti
Foto
Pane Hričáku

1) články u mne objednává ČP, nebo je posílám sám. Jsou to pouze moje názory, se kterými přirozeně nemusíte souhlasit. Máme zatím demokracii. 2) Žijete stále ve XX. století. OPEC jako kartel vznikl bez Ruska a Norska; jeho snahou byla kvotace regionálních těžeb - místo konkurence kooperace. Mělo to smysl v době, kdy největším importérem ropy byly USA. Dnes je importní závislost USA tak nízká (a stále klesá), že kartel pozbývá opodstatnění. Rozhodující je teď konkurence, která určuje cenu - a ta i nadále padá. 3) Ostatně soudím, že Rusko by za své chování na Ukrajině potřebovalo pořádně přes držku, abych byl konsistentní s mluvou soudruha prezidenta (kdyby se vám to zdálo nevhodné, tak toto je ze Švejka, národní to klasiky). V. Ludvík)

0 0
možnosti
V

V.Hricák

21. 11. 2014 6:46
A všichni ti,

kteří odstranili Gadáfího v Libyi,Husajna v Iráku,nebo se snaží odstranit Asada v Sýrii,by přes držku nepotřebovali?Nikdy jsem netvrdil,že jmenovaní byli beránci bez poskvrny.To,co přišlo ale do těchto zemí po jejich odstranění,je stokrát horší,než představovali jmenovaní krutovládci.Vyjádřeno alespoň počtem zabitých nevinných civilistů.Každá změna,aby měla nějaký smysl,by měla být změnou k lepšímu.Jste přesvědčený,že řezání hlav v Iráku a Sýrii tou změnou k lepšímu opravdu je?Proč USA naoko bojují proti IS a tajně od nich nakupují ropu?

0 0
možnosti
V

V.Hricák

19. 11. 2014 21:28
Pane Ludvíku,

nevím, jestli jste tak špatně informován, nebo opět pracujete na něčí objednávku.Cenu ropy, a to nejsem odborník, určuje politika. Po úspěšném exportu demokracie do Libye, ale zejména Iráku,západní ropné kartely obsadily místní ložiska.Např. koncern Exxon podepsal s iráckou loutkovou vládou těžební práva na dvacet let, kdy bude platit za ropu jen 25% tržní ceny.Amerika občas bombarduje islamisty, ale zatím jenom opatrně.Aby se nepřerušil ropovod z Iráku do Turecka, do kterého "přičůrávají" svou ropu i islamisté z jimi ovládaných ropných polí.A poslední eso z rukávu.A opět američané.Zatlačili na saudy, aby uměle stlačili cenu své ropy hluboko pod sto dolarů za barel.Udržet by jí mohli až dva roky.(co bude pak,bůh suď).Cíl jediný.Nejprve ekonomicky a posléze politicky rozložit Rusko.V něm totiž vidí tu pravou pomyslnou tučnou morkovou kost.

0 0
možnosti
JPI

20. 11. 2014 7:08
Re: Pane Ludvíku,

Pane Hricáku, mohl byste mi objasnit v čem by spočívala tučná morková kost v ekonomicky a politicky rozloženém Rusku?

0 0
možnosti