Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Hybridní válka a Putinova plynová zbraň

V pondělí 12. října začal z Ruska opět proudit plyn pro Ukrajinu. Kyjev se s Moskvou dohodl na obnově dodávek dokonce dříve než loni. To může překvapit, protože Moskva nadále proti Kyjevu vede „hybridní válku“ a nemůže si přát nic jiného než pád kyjevského prozápadního režimu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

14. 12. 2015 10:20
od plynu k naftě

Iran oznámil, že mu nečiní problém exportovat naftu za cenu 30 USD za barel. To bude ovšem masakr na všechny strany. Rusové tvrdí, že jim nevadí 50 USD americká nafta má problém s 80 USD. Ha Ha, snad nám zlevní benzín, bude se asi muset zvednout spotřební daň.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

10. 12. 2015 17:08
zbraň? teprve bude!

Až Rusko použije své právo nedodávat energie zločincům z North Atlantique Terorist Organizations

0 0
možnosti

7. 12. 2015 11:08
Článek je typická ukázka toho jak to dopadne,

když autor předem chce dokázat nějaké závěry - a fakta - potvůrky, mu v tom děkají bordel...

Autor je udiven, proč Rusko nepoužilo "plynovou zbraň", když s Ukrajinou "vede hybridní válku". Z faktů vyplývá, že nevede s Ukrajinou válku a plyn nevyužívalo Rusko jako zbraň nikdy - ani za studené války. Připustíme-li toto, fakta do sebe zapadnou, jak puzzle. Nepřijmeme-li, musí autor to puzzle přitřihávat - a stejně mu z toho vyjde nesmysl.

Gazprom prostě přestal dodávat plyn, protože Ukrajina za plyn zaplatila jen do okamžiku vypnutí (tedy přiškrcení - do Evropy plyn tekl dál). Načež Yats pravil, že už Ukrajina žádný ruský plyn nepotřebuje, že dostane všechen z Evropy. jak se do té Evropy plyn dostane, pokud ho tam nedopraví Ukrajina, nějak obstrouhl...

Gazprom upozorňoval nejméně měsíc, že Ukrajina platí vždy na několik dní dopředu - a jakmile vyčeprá předplacené, nastana "gaskoněc". Nastal. Načež Yats měl opět svalnaté řeči a pravil, že už Ukrajina žádný ruský plyn nepotřebuje, že dostan

0 0
možnosti
Re: Článek je typická ukázka toho jak to dopadne,

Vy tak rád nahlížíte na tuto UA krizi jen z té jedné strany. Tak ochotně jste např. popíral, že Rusko loni plyn nepřiškrtilo pro Slováky a baštil jste, jak Rusko naplňovalo zásobníky v období od konce léta až do března... A Vás napadlo, že Rusko peníze za plyn velmi rádo přijímá a že to je důvod, proč nikdy se nesnažilo jeho dodávky razantně a plošně omezit? Z Vašeho vyjádření je totiž cítit takové to kdyby chtělo, tak... A jaká férová obchodní strategie je skryta za cenami létajícími v rozmezí zhruba 250 - 480?

0 0
možnosti

J. Křivan

6. 12. 2015 23:55
fakt vodborník

....i díky nízkým teplotám měla Ukrajina plynu dostatek.....

0 0
možnosti
Re: fakt vodborník

Očividná nevraživost vůči každému, kdo dostatečně nepohaní UA.

0 0
možnosti

Goeg

6. 12. 2015 20:51
Clanek zamoreny anglicizmy

Business as usual, take-or-pay, win-win situation. To opravdu nejde napsat cesky pane autore, kdyz uz je clanek v cestine pro ceskeho ctenare? Jinak z clanku mam dojem, ze je bohuzel dost jednostranny. Ackoliv je prilis dlouhy, tak zakladni problem celeho sporu, kterym je to, ze Ukrajina odmitala platit za odebrany plyn a dluzila Gazpromu miliardy dolaru, zustava v clanku takrka nepovsimnut. To by se ale do analyzy, ve ktere je Ukrajina vetsinou ukazovana jako chudak, kteremu zle a proradne Rusko skodi tim, ze chce zaplatit za plyn, ktery dodava, vubec nehodilo. Gazprom se ale chova jako bezna kapitalisticka firma: nezaplatis - nedostanes a na tom preci neni vubec nic spatneho. Nebo snad je?

0 0
možnosti
Re: Clanek zamoreny anglicizmy

Z článku: "Ukrajina měla hlavně zaplatit za skutečně odebraný plyn na konci roku 2013 a začátku roku 2014." "... a splacení dluhu podmiňovali změnou cenového vzorce z roku 2009 ve svůj prospěch. V květnu malou část dluhu zaplatili, ale cílem patrně bylo jen jednání o něco prodloužit a odebrat co nejvíce plynu, dokud to šlo. Dokonce odmítli i poměrně lákavou nabídku ze strany Gazpromu." Konec citací. Patrně jste to přehlédl. K tomu kapitalismu: cena plynu pro UA lítala kapitalisticky 280-380-480-230...

0 0
možnosti
Pěkný článek,

jen nedělejte, prosím, ty jednoznačné závěry o tom, kdo co chce udělat bez toho, aniž by jste nabídl více možností (pokr. voj. dobrodružství na UA) anebo detailně porovnal pro a proti - do hlavy nikdo nikomu nevidí.

0 0
možnosti

M. Konečný

6. 12. 2015 10:17
Dlouhé a nepřesné

Strašně dlouhý a o to více nepřesný článek. Někdy méně znamená více.

0 0
možnosti

Jan111

6. 12. 2015 17:09
Re: Dlouhé a nepřesné

V čom konkrétne je nepresný ?

0 0
možnosti