Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Iniciativa evropských občanů: Zaveďme nepodmíněný základní příjem

  11:46
Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí pro všechny občany, a bez jakýchkoli podmínek. Na ideu základního příjmu upozorňuje Iniciativa evropských občanů, která v členských zemích Evropské unie včetně Česka začíná 25. září.

Všeobecný základní příjem. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

V současné pandemii se od jara nepodmíněný základní příjem stává tématem čím dál více diskusí a návrhů, neboť v řadě zemí je všem (nebo mnoha) občanům státem vyplácena dávka na podporu v této problematické době. Na ideu základního příjmu upozorňuje stále více občanských a politických aktivit již delší dobu, přinejmenším v uplynulém desetiletí, především od globální finanční krize v roce 2008.

Základní příjem se dokonce stává natolik mediálně populárním, že jej někteří politici ve Španělsku a Itálii vykrádají a zaštiťují se jím, přestože do praxe uvádějí obyčejné podmíněné sociální dávky, které jsou v rozporu s definičnínepodmíněnostízákladního příjmu. Je to dobrá zpráva pro popularitu této myšlenky, ale špatná o její manipulaci, neboť lidé získávají mylný dojem, že jde jen o další ze sociálních dávek, a nikoli o zásadní civilizační změnu.

Naplnění práva na důstojný život

V členských zemích Evropské unie včetně České republiky začíná 25. září celoroční Iniciativa evropských občanů Zaveďme nepodmíněný základní příjem. Půjde již o druhou takovou iniciativu – v roce 2013 až 2014 probíhala celoroční Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem v členských zemích EU včetně ČR. Šlo o jednu z největších evropských akcí uspořádaných občany. Iniciativa pořádala informační a diskusní aktivity v členských zemích EU a projednání základního příjmu v Evropské komisi.

Návrh na zavedení základního příjmu vyvolal reakce a zájem občanů i politiků a zvýšil povědomí o něm. Nyní lze navázat. Přitom je třeba zdůraznit, že občané, vědci i politici vědí, že v některých členských zemích nebo v celé EU se lidé sami demokraticky rozhodnou pro specifické pojetí základního příjmu, jeho výši a zdroje financování. Nelze to tedy nyní dopředu stanovit. A právě proto, aby se lidé mohli informovaně rozhodnout, je třeba základní příjem detailně vysvětlit.

Lidé s nepodmíněným základním příjmem by mohli využít příležitostí, kterých by jinak nemohli. Pokud by byl zaveden v dostatečné výši, všichni občané by mohli mít rovně naplněno jedno ze základních ústavních práv, právo na život, a také právo na důstojný život, což zatím všichni lidé nemají, neboť mnozí žijí v nedůstojných podmínkách.

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí všeobecně, tedy pro všechny občany daného státu, a bez jakýchkoli podmínek. Občan přitom může mít další příjmy ze zaměstnání, sociální dávky či jiné zdroje. Základní příjem tvoří materiální základ, který každému umožňuje založit svůj život a naplnit jeho základní potřeby. Jeho zavedení může zvýšit svobodu občanů. Ta totiž spočívá nejen v právech a možnostech, ale také v prostředcích, jak jí dosáhnout.

Lidé s nepodmíněným základním příjmem by mohli využít příležitostí, kterých by jinak nemohli. Pokud by byl zaveden v dostatečné výši, všichni občané by mohli mít rovně naplněno jedno ze základních ústavních práv, právo na život, a také právo na důstojný život, což zatím všichni lidé nemají, neboť mnozí žijí v nedůstojných podmínkách.

Nezaměstnanost už není dočasnou nahodilou záležitostí, ale trvalým systémovým problémem, který se týká mnoha lidí v řadě zemí – obzvlášť ožehavým problémem se stala například ve Španělsku nebo v Řecku. Mohou ještě někdy všichni občané získat práci na plný úvazek, když lidé již od počátku industriální éry usilují, aby mechanizace a automatizace jejich práci do značné míry nahradila? Neměli bychom uvažovat, jak výsledky a zisky mechanizované a automatizované práce mezi ně přerozdělit?

Změny státního rozpočtu

Provést by se to dalo například prostřednictvím nepodmíněného základního příjmu, díky němuž by lidé mohli dělat činnost, za niž dnes dostávají zaplaceno málo, nebo nic. To je součástí širšího argumentu, že vyplácení nepodmíněného základního příjmu je založeno na uznání občanů jako bytostí, kterým náleží základní práva. Zavedení nepodmíněného základního příjmu by umožnilo ocenit, že stroje pracují za lidi, a proto už jejich mechanické práce není tolik třeba.

Díky nepodmíněnému základnímu příjmu bychom se mohli věnovat činnosti, kterou bychom prováděli raději a v níž bychom se realizovali. Mohli bychom se více zaměřit na péči o děti, seniory a další potřebné a blízké, na práci v občanské společnosti, na rozjezd start-upů nebo na tvůrčí kulturní činnost. Pro financování základního příjmu lze prosadit změny státního rozpočtu, aby se omezily neproduktivní výdaje.

Přesněji řečeno, díky nepodmíněnému základnímu příjmu bychom se mohli věnovat činnosti, kterou bychom prováděli raději a v níž bychom se realizovali. Mohli bychom se více zaměřit na péči o děti, seniory a další potřebné a blízké, na práci v občanské společnosti, na rozjezd start-upů nebo na tvůrčí kulturní činnost. Pro financování základního příjmu lze prosadit změny státního rozpočtu, aby se omezily neproduktivní výdaje.

Významným zdrojem financí pro základní příjem by také měla být eliminace daňových rájů, nebo dodatečné zdaňování firem, které v nich sídlí a chtějí dodávat zboží na trh. A je řada dalších zdrojů na vyplácení základního příjmu, například zavedení hmotné odpovědnosti politiků pro jejich případné „odklánění“ financí nebo kvůli korupci.

Diskuse o finančních zdrojích bude předmětem celoroční komunikace iniciativy evropských občanů nejen v ČR, ale i v dalších členských zemích EU či ve Švýcarsku nebo v Norsku a mohou se poučit z experimentů se základním příjmem, které se již uskutečnily například v Evropě ve Finsku nebo v Nizozemsku, Latinské Americe, Africe i v Asii, popřípadě se na ně chystají ve Skotsku či v Irsku, nebo z praxe na Aljašce, kde základní příjem funguje již od osmdesátých let 20. století.