Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Investiční otázka pro Česko: Jaderné elektrárny, či úložiště?

Na jaderné elektrárny a současně na jaderné úložiště český stát nikdy nebude mít peníze. Řešením je přednost výstavbě trvalého úložiště. Každý by si měl uklízet před vlastním prahem, ČEZ nevyjímaje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nechci s autorem moc diskutovat.

na to se necítím, ale jen poznamenávám, že potřeba elektřiny bude neustále stoupat a obávám se, a lze to celkem dost přesně spočítat, že OZE tento nárůst nezajistí. Takže se bude muset dál získávat energie spalováním fosilních paliv. Jak dlouho nám asi vydrží? No určitě to nebude 30 tisíc let, ba ani o řád méně. A jinak, spalováním fosilních paliv vzniká také nebezpečný odpad, a to i při vynikající filtraci emisí a dalším odlučováním všech škodlivin. A kam s popelem z uhelných elektráren a zejména těch minulých. To jistě také není zadarmo. Takže bych doporučil autorovi buď seriozní a argumentačně vyvážený článek, na který tady není místo nebo raději odkaz na některou ze solidních studií. A politiky bych sem raději netahal. O rozvoji jaderné energetiky nic neví a co by chtěl prezident Zeman je nepodstatné. Nicméně jako občan má právo na názor.

0/0
30.7.2017 12:48

Přepracované vyhořelé palivo nic?

Thoriový cyklus nic ? Blackouty s "obnovitelnými zdroji, na jejichž výrobu je třeba elektřina i materiál a nedostatkový" - nic? Kdyby autor laskavě "slezl ze zeleného jedovatého stromu", tak by nemohl spoustu dalších faktů opomíjet nejen sprostě účelově ....

0/0
30.7.2017 12:32

Konečně správný názor

Proč asi Němci ukončují jaderný program ?

Měli bychom se od nich poučit !

A co tak požádat Rusko, kam jsme za komunistů vozili uran za hubičku, aby nám teď převzali jaderný odpad k uložení, zatím mají vůči nám velký dluh ! Že pane prezidente ?

Pak bychom se jako Česko mohli efektivněji zabývat zvyšováním HDP a zvyšovat mzdy zaměstnancům. Pak by mohl být dolar za 13 korun a Euro za 15 Kč.

Co tak jít touto cestou ? Lepší než tupá, či mdlá, diskuze k tomuto článku.

Chce to jen dát hlavy dohromady.

0/0
30.7.2017 10:49

Re: Konečně správný názor

Pane Šulo, při vší úctě k Vám, Vy jste právě ten člověk, který z ryze odborného tématu dělá jen politikum (i když to samozřejmě s politikou úzce souvisí). Zkuste se problematikou energetiky SRN trochu více zabývat. A na jednu věc jste zapomněl, na intenzivní zájem Němců o surovinové zdroje Ruska. Třeba o výstavbu plynovodu. Takže bych Vás chtěl požádat, abyste hlouběji zvažoval, co do diskuze napíšete.

0/0
30.7.2017 12:57

Re: Konečně správný názor

Ředitel TVELu - to je pro vaši informaci ruský výrobce paliva pro JE - si před několika lety stěžoval, že zákony EU a Česka nedovolují vývoz použitého jaderného paliva.

TVEL má jak úložiště, tak technologie na přepracování "vyhořelého" paliva, v němž je stále ještě přes 95% využitelné energie a považuje je tedy za surovinu. Tam, kde to zákony umožňují, TVEL zásadně uzavírá smlouvy na dodávku čerstvého a odběr "vyhořelého" paliva.

Pan Ludvík už předvedl, že nerozumí plynu - a teď se tedy pustil do JE, jimž rozumí ještě méně.

0/0
1.8.2017 16:34

M. Sluka

Bláboly

Pane Vratislave Ludvíku, dokážete napsat jeden jediný RACIONÁLNÍ argument pro vybudování uložiště a faktickou likvidaci zdroje energie (po přepracování a v jiném typu jaderné elektrárny), který stále obsahuje 98 % využitelné energie?

Pane Roberte Hledíku, bývalý důl, zejména uranový, který je v tektonicky velice narušeném pásmu je nepřípustné řešení. To uložiště musí být v kompaktním, tektonicky neporušeném masivu, tak aby během několika tisíc let nemohlo dojít k pohybům, které by mohli narušit celistvost uložiště.

0/0
30.7.2017 8:13

Zřejmě

je většině jasné, že vybudovat uranové úložiště v místě vytěženého uranu, je výborný nápad, který diskvalifikuje všechny ostatní návrhy. Ne tak v Česku, tady budou pouze z principu pocitů domnělé geniality, vymýšlet hospodské kraviny.--- Paralelu k těmto škodícím debilitám tvoří skupinky, kteří pod záminkou spásy lidstva, bojují proti obchvatům měst a trpících obcí, proti budování zoufale chybějících dálnic, proti velenutných rybníků, brouzdališť, přehrad, i když vědci celého světa bubnují na poplach, že pitné vody rychle ubýv,á -- kolik stovkám obcí u nás vyschly studny ? ??

0/0
29.7.2017 11:39

Re: Zřejmě

Mohl byste mi říct, proč by nápad vybudovat uranové úložiště v místě vytěženého uranu, měl být výborný?

IMHO je naprosto stupidní - a diskvalifikuje jak autora, tak vás...

0/0
1.8.2017 16:37