Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Jak chceme vyvážet svobodu?

V neděli odvysílala soukromá televize Nova další díl seriálu „Kriminálka Anděl“, který není dokumentárním dílem, ale patří do ranku hrané tvorby. Toto je důležité předeslat, protože vzbudil odezvy ze strany politiků, duchem zarostlých v dobách, které sami uzákonili jako doby nesvobodné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

vše uź bylo popsáno

Hnidomyší válka, seriál je na české poměry výborný, role Stropnického také. Co že to Švejk říkal, když se chtěl zapojit do hovoru?

Dík za článek.

0/0
25.10.2014 10:28

J. Poděbradský

Jakou svobodu?

Otázka na autora článku. Jakou svobodu chceme vyvážet? Tu současnou oligarchickou plutokracii nebo má autor na mysli tu skutečnou lidskou? A stojí druzí o naše svobody???

0/0
24.10.2014 12:28

J. Schneider

Re: Jakou svobodu?

Dobrá otázka. Skutečnou svobodu vyvážet nelze.

Je to s ní tak, jak psal Fromm: Mít, nebo být. Když někdo "má" takzvanou svobodu, může o ni přijít, může ji vyvážet, může ji zobchodovat, je to normální artikl, na který se dělá reklama apod. Šunt, brak, šmejd, aušus.

Svobodný pouze lze být - pak o svobodu nelze přijít, to musej zlikvidovat člověka celého. Jak zpíval Alexander Rozenbaum, "mně nezavřou, jen sám sobě mohu být vězením" (http://www.youtube.com/watch?v=Cvgj0pDFN-g)

A když je člověk svobodný, necítí potřebu opruzovat druhé.

Druzí by jistě byli potěšeni naší svobodou, kdybychom jí nikomu nevnucovali, protože už to je konání nesvobodné.

0/0
24.10.2014 13:25
Foto

V.Hricák

Pane Schneidere,

říká se,že kde končí svoboda jednoho,začíná svoboda druhého. Kdysi jsem četl,že kořeny evropské demokracie vycházejí z konfucionismu.Zjednodušeně řečeno,většinová společnost přijme určitá pravidla,říkejme jim zákony,kterými se bude ona většina dobrovolně řídit.Menšina,která se jimi řídit nebude,bude za jejich nedodržování trestána.Pokud naše většinová společnost tato pravidla přijme,je to jejich svobodná volba.Pokud si jiné společenství přijme jiná pravidla,je to jenom jejich věc a my,co se k této filosofii hlásíme,by jsme to měli respektovat.Proč třeba vyčítat rusům autoritativní způsob vlády jejich hlavy státu,když ho většina rusů respektuje.No ta bene,jiné autokratické společnosti nám nevadí?Proč západ,stejně,jak se snaží "napravit" rusy,nechce napravit třeba saudy,nebo jordánce?

0/0
24.10.2014 18:55

J. Poděbradský

Re: Pane Schneidere,

Jenom bych reagoval porovnáním autorativní vlády  Evropské Komise vs. Putin?? Putin je voleny, zvolený a podporovany v pruhledných volbách takovou vetsinou volicu, ze neni mozne to zpochybnit! A EK ??? nikym nevolena, nikomu nezodpovedna, nikym neodvolatelna totalita!!! Tak kdo vic zastupuje zajmy obecneho lidu???

0/0
25.10.2014 11:58

J. Schneider

Toto mi napsal jeden bývalý kriminalista, cituji:

"Bohužel v tomto díle je víc pravdy než by si Hamáček s Černochovou si uvědomovali ... je pravda, že příslušníci zahraničích misí skutečně pašovali drogy, zbraně a dopouštěli se těch nejhorších trestných činů jako loupežných přepadení bank (Havlíčkův Brod) kdy se před námi pachatel-výsadkář odpálil granátem, nebo v Chomutově, kde pachatelé-výsadkáři použili i střelné zbraně proti zakročujícím policistům, dva z nich zranili, z toho jednoho těžce!"

0/0
23.10.2014 10:20

J. Václav 261

Když seriál spustil, četl jsem,

že scenáře jednotlivých příběhů čerpají ze skutečných případů kriminálky. Je to pravda, protože to sleduji, jeden případ jsem znal a scenář téměř popisoval skutečnost. Myslím, že ani v tomto dílu to nebyla jen pustá fantazie scenáristy.

0/0
23.10.2014 14:41

J. Václav 261

Největším důvodem proč rozpoutat bouři

ve sklenici vody, je zřejmě to, že Martin Stropnický je ministrem hnutí ANO. Zřejmě, že by poslancům na panu Stropnickém vadily i použkované ponožky, podobné vlajce USA.

0/0
23.10.2014 9:47

Re: Největším důvodem proč rozpoutat bouři

Chcípající kobyla kolem sebe kope. A přesně tak se chovají poslani politických stran.

0/0
23.10.2014 10:20
Foto

V.Hricák

Myslím si to samé

Většině "zavedených" stran zvoní hrana.Více,jak deset let nás ujišťují,že si svých chyb jsou vědomi,ale hned,jak je voliči znovu zvolí,začnou to dělat lépe.Jenom nevím,pro koho.Pro daňového poplatníka určtě ne.Lidé jsou už unavení.Zkoušeli volit pravici,levici i strany středu,a výsledek byl stejný,resp, stále horší.Všichni "zavedení" si odliv svých voličů začali uvědomovat a proto se snaží,bohužel pro ně,tím nejméně efektivním způsobem,zlikvidovat politickou konkurenci.

0/0
24.10.2014 19:08

Re: Myslím si to samé

Souhlasím s Vámi až na to, že se zde nejedná o konkurenci politickou, ale občanskou.

0/0
24.10.2014 21:14

Čím to je?

Toť otázka! Zdalipak to není tím, že poslanci Hamáček a Černochová v předchozím, civilním životě nic nedokázali a byli tedy neúspěšní v porovnání s panem Stropnickým, který byl a snad i je úspěšným hercem? Vidíme tedy ny vlastní oči, jaké "dárečky" nominují politické strany mezi "kandidáty " při volbách do poslanecké sněmovny. Možná jsem se nevyjádřil dobře, protože kandidáty při těchto volbách nejsou fyzické osoby, ale politické strany (viz znění článků příslušného volebního zákona) Tyto t.zv. kandidující fyzické osoby, navržené politickými stranami, jsou na kandidátkách jen proto, aby v případě zvolení příslušné strany do PS, měl kdo za politickou stranu (nikoliv za občany) zvedat ruku. A tam na inteligenci příliš nezáleží. Záleží tam na jediném Na dobrém žaludku a na schopnosti zvedat ruku na pokyn sekretariátu politických stran či jejich lídrů a na schopnosti dnes a denně porušovat ústavní poslanecký slib, který poslancům káže vykonávat jejich mandát "v zájmu všeho lidu" a nikoliv

0/0
23.10.2014 9:27

Pokračování

v zájmu nějaké politické strany.

0/0
23.10.2014 9:28
Foto

V.Hricák

Re: Asi si nevyberete,

Když už dojde k nějakému "osamostatnění" poslance a odpoutání od stranického sekretariátu,najdete za ním Melčáka s Pohankou,nebo Šnajdra s Tluchořem.A u těchto lidí rozhodně nešlo o hnutí mysli.Na všechny čekala nějaká sladká odměna za jejich jidášský výkon.Nevím,co je v Čechách lepší.Stranická věrnost,nebo osobní zodpovědnost?

0/0
24.10.2014 6:16

Re: Asi si nevyberete,

Osobní odpovědnost je pouhý pojem, který má pouze teoretický vnitřní význam. Zato "stranickou věrnost" ma velmi mnoho lidí zažranou pod kůží. Tito lidé nevědí co je to svoboda a jako tuto si představují pouze možnost cestovat a nestát ve frontě na banány. Bohužel, ale takovýchto lidí je zde cca 30%. Říkám jim ovčané.

0/0
24.10.2014 10:15
Foto

V.Hricák

Má to jeden háček

Asi hodně málo voličů pozná osobně politiky,které volí.A protože v Čechách se na novináře opravdu nedá spolehnout,volí voliči podle programu strany.A ten by měli všichni zvolení poslanci prosazovat jednotně.Vydiskutovat by si to měli někde stranou.V parlamentu by měli pak vystupovat jako jeden muž.Každý poslanec,pokud s programem nesouhlasí,může ze strany vystoupit,nebo prosadit svou myšlenku jinak.Pro mne,je drtivá většina poslanců anonymní.Proto volím partaj a jejich sliby.

0/0
24.10.2014 19:20

Obvyklá bouře ve sklenici vody

Černochová si zřejmě neuvědomuje svou trapnost...

0/0
23.10.2014 9:07

Re: Obvyklá bouře ve sklenici vody

Poslanci obecně, zejména ti, zvolení za politické strany, nejen paní Černochová, si svou trapnost neuvědomují. Na to jejich stranický mozeček nestačí. Oni totiž od svých stran nedostali pokyn, aby se zamýšleli nad svou ev. trapností. Neumí nic jiného, než podle pokynů svých stran zvedat ruku při hlasování a porušovat tak svůj ústavní poslanecký slib.

0/0
23.10.2014 9:32

Správná otázka na závěr

je také odpovědí na ni.

0/0
22.10.2014 19:56
Foto

J39a95n 31K72o62z15o38h46o49r10s54k42ý 1181829422615

výborně!

na seriály novodobé české provenience se nekoukám, ale něco o popsané hysterii jsem zaslechl kolem sebe - jedním uchem sem, druhým tam. takže tímto jsem uveden do obrazu a zároveň autorovi tleskám. ono totiž "politické pokrytectví" je v současnosti silně v konjunktuře :)

0/0
22.10.2014 17:17
Foto

V.Hricák

Z Tv seriálů poslední doby sleduji

pouze Život a doba soudce A.K.To je také docela zajímavé dílko.I když v něm neprobíhají kauzy s velkým K,dělá to na mne dojem,jako snaha o určitou rehabilitaci naší pokřivené justice.I když si uvědomuji,že nejsou všichni soudci zkorumpovaní lotři,působí to na mne trochu komicky.Ale Švehlíkovi tato role docela sedí a jeho monology se dají docela dobře poslouchat.

0/0
22.10.2014 18:22

Výstupy v PS jsem viděl

a musel jsem se smát, hlavně u emotivního vystoupení poslankyně Černochové. Hned jsem si říkal, jaká by to byla pr... legrace, kdyby si ministr střihnul roli nějakého pohlavára Talibanu organizujícího útok na konvoj 3. SR BAF ISAF.

Na druhou stranu nevím co by se dělo v USA , kdyby si Regan ve funkčním období zahrál ruskýho špióna. Nebo kdyby si vůbec něco zahrál.

Jako ty reakce jsou určitě přehnaný a hodně komediální, ale ministr obrany by měl asi kariéru herce ve funkčním období přerušit. A v seriálu by to neměl být taky problém. Postava mohla jít taky dělat ministra. A bylo by.

I když těžko to zažitý kopyto zakrejvat. Stropnický hraje neustále i jako ministr. Jsou to kolikráte výstupy jak chvilka poezie. :-)

0/0
22.10.2014 15:13

J. Schneider

Vyvedení postavy ze seriálu

je trochu složitější a těžkopádnější proces, než by se zdálo, ale po Stropnického vysvětlení zde:

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/forum/prace-vojaku-si-velice-vazim--kriminalka-andel-je-fikce-103665/

se to zdá být korektní, jak ze strany producenta, tak i herce/ministra.

On je to ještě ke všemu tak trochu optický klam - mnoho politiků se věnuje umělecké činnosti (hudba, psaní, malování), ale nic z toho není tak na očích.

A s tím Reaganem, to máte jako se Stropnickým. Reagan to prezidentování taky hrál. Existují studie o působení různých typů hlasů na posluchače. Reagan a Mečiar byli vybráni geniálně: slyšel jsem od důvěryhodného pramene, že u nich toho hledisko hrálo významnou roli (nota bene - jedna známá, Slovenka žijící v Čechách, mi říkala, že na Čechy Mečiar nefungoval, jak pozorovala, ale tím spíše si všimla rozdílu, jak "fungoval" na Slovensku).

0/0
22.10.2014 16:38

Re: Výstupy v PS jsem viděl

Ale on to pan Stropnický udělal. Film byl totiž natočen v době, kdy ještě nebyl ministrem. To, že se seriál vysílá až v dnešní době, není jeho zásluhou.  Ovšem úroveň myšlení pana Hamáčka a paní Černochové mi poněkud připomíná uvažování mořské medúzy.

0/0
23.10.2014 9:36

Na Lidovkách jsem napsal něco v tom smyslu

že film "Hoří má panenko" byl svého času označen jako plivanec do tváře všem poctivým dobrovolným požárníkům.Někteří naši "politici" a je signifikantní z kterých stran, uvízli duchem kdesi, odkud jsme se my, "obyčejní" lidé většinou snad už osvobodili.Ačkoliv výsledky voleb.....

0/0
22.10.2014 11:41

A. Stiess

podepisuji

Přesně totéž jsem chtěl napsat - nechtělo se mi věřit, že opět se dožiju doby, kdy politici budou kafrat do umění (ať již si pod slovem umění představíme cokoliv).

Černochová i Hamáček se zařadili ke kulturním "velikánům" typu Müller, či ještě dříve Zdeněk Nejedlý.

0/0
22.10.2014 13:23

J. Poděbradský

Re: podepisuji

co se divíte, ryba smrdí od hlavy a kdo sedí v Bruselu?? kdejaký komunard , fráterník a maoista!!

0/0
22.10.2014 14:02

J. Schneider

S tím Formanem jste trefil do černého!

To je opravdu pěkné, Dík, že jste to napsal. Tímto srovnáním dostává ta situace ještě bohatší a úplnější vyznění! Bravo!!

0/0
22.10.2014 15:01

J. Václav 261

Podívejme se na to z druhé strany.

Měli bychom vědět, jak jsou účastníci misí vystaveni tlaku obchodníků z drogami a možností je distribuoval prostřednictvím dobře ochráněných cest, bez celníků a bez prohlídek. Scenář popisuje jen možnost, jak by se mohli vojáci zachovat, kdyby jejich morální vlastnosti nebyly na patřičné úrovni. Vzpomeňme na válku v Afganistánu rozpoutanou Sovětským svazem, kdy bylo veřejným tajemstvím, že kovové rakve padlých Rusů jsou vycpány morfiem a hašišem, a z Ruska pak drogy putují v kamionech do Evropy a dál. Americký filmový průmysl už dávno takováto témata používá a nikoho to neuráží, i když v tom je mnohokrát zapletena i CIA. Zřejmě se v poslancích probudili staré totalitní návyky, prověřovat scenář i pohádky O perníkové chaloupce, zda perníček nebyl vyrobem třeba s přísadou marihuany.  Dokud se starých totalitní návyků nezbavíme, můžeme vyvážet tak leda sex, tak už jsme se ovobodili dokonale.

0/0
22.10.2014 11:16

J. Poděbradský

Re: Podívejme se na to z druhé strany.

P.S. opravte si chybičku!§ Válku v Afghanistánu nerozpoutal CCCP, ale CIA.

0/0
22.10.2014 11:32