Jan Werich v pohádce Lakomá Barka píše: „Nic nesplete člověka tolik jako jméno vesnice.“ A uvádí konkrétní případy: „Nejspíš ještě se dalo věřit vesničce nedalo Dejvic, která se jmenovala Černý Vůl. S ohledem na starostu to bylo jméno pravdivé, i když barvoslepé, neboť starosta byl zrzavý. Vraťme se však do Dejvic. Řekli byste Dejvice, dej více! Tam se asi lidé předhánějí v rozdávání. Vůbec ne...“
Dnes je Praha 6 čtvrtí s vykutáleným starostou možná ještě víc než v časech lakomé Barky – Ondřeji Koláři (TOP 09) se podařilo odstraněním sochy maršála Koněva nejen dostat do celostátních médií a vyvolat české diplomacii problém s Ruskem, ale i jej překrýt jinou, mnohem jednoznačnější kauzu, v níž nemůže být pochyb, je-li zrzavý dejvický starosta padouch, nebo hrdina.
Jde o předražené právní služby a analýzy, a to i plagiáty z veřejně dostupných textů, za které Praha 6 zaplatila starostovu spolužákovi ze studií Petru Kubíčkovi statisícové částky. Přitom se Kolář krátce po nástupu do starostovského křesla v roce 2015 chlubil, že nové radě městské části Praha 6 se pod jeho vedením v průběhu několika prvních týdnů „podařilo vypovědět řadu nevýhodných smluv a zrušit předražené právní služby“.
Porušení pravidel
Nic nesplete tolik jako prohlášení politiků při jejich nástupu do postu, parafrázuji-li citovaného klasika. Před pěti lety se Kolář holedbal, že nechal vypovědět pro Prahu 6 nevýhodné a předražené právní služby, v příštích jich však nechal řadu uzavřít. Servery Aktualne.cz a Nasregion.cz zdokumentovaly dva případy, kdy si Praha 6 objednala právní analýzu za stovky tisíc korun u Kolářova spolužáka, advokáta Petra Kubíčka. Prvním je právní stanovisko k účasti a postavení obce ve správních řízeních, za které mu Praha 6 zaplatila 212 500 korun.
Obsah dokumentu městská část dlouho tajila a odmítala zveřejnit, přestože o to byla opakovaně žádaná na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, a jak její expert na tento zákon Oldřich Kužílek, tak nadřízený orgán, Magistrát hlavního města Prahy, kam se žadatelé odvolávali, potvrzovali povinnost jej zveřejnit. Proč se Praha 6 sveřepě bránila ukázat tento drahý posudek, bylo zjevné hned po jeho zveřejnění. Obsahuje totiž především obecné informace, v čem spočívá stavební řízení nebo jaké nástroje v něm může samospráva uplatnit.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář porušil pravidla, která jeho radnice pro zadávání veřejných zakázek přijala. Roli možná hrál fakt, že starosta Kolář, advokát Kubíček a vedoucí právního odboru radnice Břetislav Malásek jsou spolužáci z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni... |
Jak uvedl Aktualne.cz, s těmito údaji se úředníci městské části setkávají dnes a denně a jejich znalost je jedním z předpokladů pro jejich práci. Ke spolkům se pak lze v posudku především dočíst, podle jakého zákona se zřizují, a jaká mají v řízeních práva. Bez hlavičky či uvedení obsahu má 58 stran, původní autorský text necelých sedm. Zbytek tvoří dlouhé, doslovně převzaté pasáže, u nichž advokát Kubíček neuvedl zdroj.
„Kubíčkova kancelář opsala posudek z několika závěrečných vysokoškolských prací, z webové platformy epravo.cz nebo rozsudků vynesených Nejvyšším správním soudem. Nejvíce čerpala z materiálů právníků sdružených pod hlavičkou uskupení Frank Bold. Ze zmíněných zdrojů přebíral Kubíček beze změny i celé odstavce, aniž by uvedl jejich původ,“ konstatuje Aktualne.cz. Podezřelý je i průběh případu. Objednávka byla vystavena až po vypracování analýzy. Kolář se prý na tom domluvil s Kubíčkem na osobní schůzce a pak dal jen pokyn k vyřízení.
Tím Kolář porušil pravidla, která jeho radnice pro zadávání veřejných zakázek přijala. Roli možná hrál fakt, že starosta Kolář, advokát Kubíček a vedoucí právního odboru radnice Břetislav Malásek jsou spolužáci z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni... Když to v březnu prasklo, radnice se s advokátem Kubíčkem dohodla na odstoupení od smlouvy a vrácení vzájemných plnění. Právní stanovisko k účasti a postavení obce ve správních řízeních však není jediným kšeftem, který Kolářova radnice spolužákovi Kubíčkovi přihrála.
Další předražené zakázky
Dalším předraženým plagiátem, který Kubíček pro Prahu 6 zpracoval, byl posudek k vyvlastnění, za nějž dostal 125 tisíc korun. Co za to Praha 6 obdržela? Dokument o 28 stranách, z nichž je 20 opsáno z jiných textů. Jak zjistil Aktualne.cz, nejvíce Kubíček opisoval z rigorózní práce na stejné téma. Kubíčkova advokátní kancelář kromě dvou zmíněných posudků za více než 300 tisíc korun vyfakturovala radnici Prahy 6 více než 500 tisíc korun za další posudky a právní stanoviska.
Právníci, které Nasregion.cz požádal o posouzení cen, které Praha 6 za služby Kolářovým známým zaplatila, se shodli, že jsou několikanásobně předražené. Vědí dejvičtí, že se v uplynulých letech předháněli v rozdávání? Že jejich radnice platí stovky tisíc za právní služby spolužákům jejich starosty a že statisícové částky byly zaplaceny i za plagiáty? |
Server Nasregion.cz přinesl seznam právních zakázek, které Praha 6 zadala Kolářovým kamarádům a známým. Z něj vyplývá, že advokátce Evě Dobrohruškové, u které byl Kolář dříve koncipientem, zadala Praha 6 vypracovat právní stanovisko k poliklinice Pod Marjánkou, za nějž jí zaplatila 166 980 korun. Nebo že plzeňská advokátní kancelář Prime Legal, kde pracuje další Kolářův spolužák Jiří Mašek, dostala od Prahy 6 zakázky na právní služby za čtvrt milionu.
Právníci, které Nasregion.cz požádal o posouzení cen, které Praha 6 za služby Kolářovým známým zaplatila, se shodli, že jsou několikanásobně předražené. V mediálním humbuku okolo odstranění sochy maršála Koněva a nyní ještě více okolo bajky o údajném ruském agentovi s ricinem, který údajně přiletěl potrestat starostu Koláře a primátora Zdeňka Hřiba, by neměly zaniknout tyto Kolářovy kamarádšofty.
Vědí dejvičtí, že se v uplynulých letech předháněli v rozdávání? Že jejich radnice platí stovky tisíc za právní služby spolužákům jejich starosty a že statisícové částky byly zaplaceny i za plagiáty?