Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Jak se vyznat na bojišti jménem inkluze

V poslední době se o inkluzi namluvilo víc než dost, většinou ale jen obecně. Jaké jsou profily handicapovaných dětí, o jejichž vzdělávání debatujeme? A jakou podporu a pomůcky budou během vyučovací hodiny potřebovat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dříve jsme byli buď hloupí nebo zlobiví.

Dnes má každý druhý nějakou mozkovou disfunkci. Prof. Nejedlý se musí v hrobě tetelit. Takhle jednotnou školu si neuměl představit ani on.

Dopadne to následovně: bohatí si zaplatí soukromou školu, kde žádní "momentálně zaostalí" nebudou, no a pro chudé zbude "džungle před tabulí". Dohledejte si, vy později narození, co to je.

0/0
23.5.2016 13:58

A nešlo by to vše splnit lépe ve speciální škole,

kde se speciální pedagogové mohou věnivat žákům individuálně a případně jim i upravit rozvrh, nastavit jiné světlo atd atd atd?

Nebo se musí třída o 20-25, nedej Přírodo! 30 žácích přizpůsobovat tomu jednomu s hendikepem?

0/0
18.5.2016 13:21
Foto

J55a48n54e21k 47W61a67g37n95e25r 8273143899389

PR článek bez korekce

Mizerná práce autorky i redakce, pár perel vybraných učitelkou:

..........Někteří žáci, třeba s mentálním postižením, mají horší orientaci v čase a prostoru. Stačí pak použít větu, jako je: „Ještě máte pět minut na dopracování úkolu.“.

-naprosto neocenitelná rada.Především pro ty,co nechápou časové údaje.

.....Pokud je žák nevidomý, upravit se musejí prostory školy nebo samotné třídy. Sedět by měl ideálně v první lavici a mít okolo sebe dost místa – i na pomůcky, jako je speciální lupa.........

-Tu lupu bude mít asi jen na rozdělání ohýnku,ale co bychom pro nevidomého neudělali, že.

....: Do procesu socializace žáka je vhodné zapojit školního pedagoga. .....

Fakt ,jo? A kdo to je? Je nějaký neškolní pedagog?

.... Kolektiv musí vědět, jaký má žák handicap......

-No, toto je ovšem samozřejmě zcela špatně. Učitel nesmí prozrazovat důvěrné informace skoro nikomu, natož žákům.

0/0
17.5.2016 19:41

Valachová je mimoň

Kyzdou kritiku odmítá s tím, že je nekvalifikovaná a při tom přijala ministerský post na školství a o škole vefdela jen to, co si pamatovala, když tam sasma chodila nebo jak škola vypadá, když jela jako Dientsbierova právnička kolem nějaké v autě.

Vydala mnoha stránkový elaborát, jak se má upravovat vykuka,aby mohlky děti s poruchou vnímání a chování absolvovat vyxkuku v 'normální" třídě.

1) Jak se musí upravovat styl výuky ve prospěch těch, co nestačí, odnesou to ti, kteří stačí a vyřazuje z učebního procesu abnormálně nadané

2) Inkluze v podání Valachové je blbost. Moje vnučka byl dis-cosi. V "normální" škole byla šikanována a zesměšňována od učitelů i žáků. Věčně v péči psychologů a psychiatrů. Po přechodu na "speciální" školu objevili její nadání na grafiku a jazyky. Dnes je uznávanou grafičkou a PR manažerkou mezinárodní společnosti, plyně hovoří anglicky, německy, španělsky a italsky, učí se čínsky a rusky. Kdyby byla v programu inkluze, alá Valachová, tak by možná ani základku

0/0
16.5.2016 18:00

Re: Valachová je mimoň

Pokr: základku nedokončila a pendlovala by mezi psychiatry.

Děkujeme Bohu, že Valachová tehdy ještě studovala právnickou fakultu a nepletla se do školství.

0/0
16.5.2016 18:04

V. Getz

Dobrý článek

púvodně užvatlaná ministryně slibovola že žák si bude moci vybrat třídu,kde chce studovat. Třídy dnes mají okolo 30 žáků a asistentů nedostatek. Takže inkluze ano,ale velice uvážená a ne tlačená někým,kdo tomu nerozumí.

0/0
15.5.2016 18:37

Re: Dobrý článek ?!

celá inkluze je nesmysl. Nákladná záležitost s výsledkem zpomalení = snížení kvality výuky, za cenu věnování se žákům inkludovaným. Stávající systém je dobrý, tak proč ho rozbourat. Na to jsme cimrmanovští machři

0/0
16.5.2016 12:22

J. Křivan

Re: Dobrý článek ?!

Souhlas, máme v rodině autistu a v normální škole není schopen nic. Bude tam jen do počtu a ostatním pro smích, jeho reakce bude nepřimědřená až agresivní. Jeho socializace potřebuje individuální přístup. Takhle široce pojatá inkluze je jen odčerpání peněz s minimálnim efektem a přiživí se na ní jenom řada zbytečných odborníků.

0/0
16.5.2016 16:24