Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Kauza Panamské dokumenty aneb Odhalený daňový ráj

Z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca uniklo více než 11,5 milionu tajných dokumentů a 2,6 terabytů dat. Panama Papers otřásají světem mocných.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

12. 4. 2016 20:45
V trestním řízení nepoužitelné

Jakýkoliv materiál, dokument, či svědectví, které byly pořízeny protiprávně, nesmí být jako důkaz v trestním řízení připuštěny.

A vzhledem k tomu, že všechny ty "horké" dokumenty byly získány prachsprostou krádeží, mají nulovou důkazní hodnotu. Jen mohou sloužit vyšetřovatelům jako indicie směřující k možnému podezření. Nic víc!

0 0
možnosti

J. Křivan

11. 4. 2016 22:07
Pro naivky. Tak to zkuste zrušit

Kdesi jsem četl, že právě peníze z daňových rájů jsou nezbytné pro fungování tržního hospodářství v současném stadiu globalizace ekonomiky, kdy státy a jejich daňový systém, včetně sociálních potřeb jejich občanů vlastně překážejí nadnárodním korporacím v dalším rozvoji. Nikdo přeci nemá právo tomu druhému překážet v rozvoji...TEČKA. Nejspíš je to jen ošklivá pomluva.

Teď se možná jen čistí zrno od plev. Skuteční majitelé těch rájů se nejspíš smíchy popadají za břicho.

Kolikpak společností zakládající firmy v daňových rájích tak asi funguje?

0 0
možnosti

J. Poděbradský

12. 4. 2016 7:31
Re: Pro naivky. Tak to zkuste zrušit

takových firem jsou stovky

0 0
možnosti

J. Poděbradský

11. 4. 2016 18:06
autor je nepolíbený......

rozumem! Protože „Z hlediska trestního řízení tyto informace nemají žádnou hodnotu, pokud není možné sehnat originály těchto dokumentů, nebo věrohodně ověřit, že kopie souhlasí s originálem,“ . Iniciátoři panamské akce říkají: ne, to vůbec nemusí být trestný čin, problém je v tom, že to je v daňovém ráji. Ale v daňovém ráji mohou být peníze z nejrůznějších důvodů a mají nejrůznější původ, který může a nemusí souviset s trestnou činností. Nejsem si jist, co akce přinese za efekt za situace, když všichni lidé, kterých se to dotkne, řeknou, že si to někdo vymyslel, že si to někdo vyrobil doma na počítači. Z hlediska trestního řízení pak takové informace nemají žádnou hodnotu, pokud není možné sehnat originály těchto dokumentů, nebo věrohodně ověřit, že kopie souhlasí s originálem. A to asi dost dobře nepůjde, protože pochybuji, že panamská obchodní společnost bude ochotna nějak spolupracovat. Pokud tedy všichni ti lidé řeknou, že to je nesmysl, není, kde to ověřit.

0 0
možnosti

12. 4. 2016 17:16
Re: Ale má to hodnotu

morální, je to aspoň facka těm žvanilům, kteří se bijí v hruď jak milují svou zemi, jak pro ni dýchají, ale když dojde na konkrétní podporu tím, že ze svého podnikání by měli tu svou "zbožňovanou" zemi podpořit zdaněním svých příjmů, tak to zašiji jinde.

0 0
možnosti

Tatana

11. 4. 2016 9:47
Nejde přeci JEN o daně !!!

Jde o skovávání peněz, třeba i zdaněných, ale vyvedených z dosahu jurisdiktce daného státu.

Např. firmě se pár let daří, zisk se musí honem vyvézt mimo dosah státu. Když se firmě dařit přestane, jsou akcionáři "chudí jak kostelní myš" a stát se musí starat. Viz doly.

Protizákonné to není, morálně zvrhlé ano.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

11. 4. 2016 18:07
Re: Nejde přeci JEN o daně !!!

omyl, je to také protizákonné

0 0
možnosti