Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kauza Rittig u soudu: Svědectví nejasných pravidel pro lobbisty

  17:46
Městský soud v Praze zprostil obžaloby lobbistu Iva Rittiga a bývalou pravou ruku premiéra Janu Nagyovou, dnes Nečasovou, v kauze úniku tajné zprávy Bezpečnostní informační služby, neboť nemravnost není trestná. Dle nepravomocného rozsudku neexistují důkazy, že by jednání obžalovaných bylo nezákonné. Žalobce se proti verdiktu odvolal.

Městský soud v Praze v pondělí začne rozplétat kauzy kolem pražského dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. foto:  Michal Šula, MAFRA

Před 14 dny strávil Ivo Rittig víkend mimo jiné v přední řadě O2 areny, kde sledoval bitvu Karlose Vémoly se slovenským bojovníkem Attilou Véghem. Zatímco favorit Vémola v oktagonu prohrál, Rittig v pondělí 11. listopadu od Městského soudu v Praze slyšel zprošťující verdikt.

Žaloba kladla Janě Nečasové, tehdejší milence a ředitelce kanceláře premiéra Petra Nečase, za vinu, že vyzradila Rittigovi utajované informace ze zprávy civilní kontrarozvědky Bezpečnostní informační služby (BIS). A to prostřednictvím rovněž obžalovaného Rittigova právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, s nímž se Nečasová sešla.

Podle soudu však neexistují důkazy, že by Nečasová skutečně na schůzce v Hrzánském paláci v roce 2012 informace tajné služby vyzradila. „Tento senát musí konstatovat, že nemravnost není trestná. Pokud by trestná byla, předpokládám, že české věznice by praskaly ve švech,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Monika Křikavová. Podle nepravomocného rozsudku nebylo jednání obžalovaných nezákonné.

„Kupčení“ s informacemi

Žalobce se proti verdiktu odvolal. „Z vyhlášeného rozsudku je zřejmé, že jsme se názorově nesešli v hodnocení důkazů. Poněkud jinak posuzujeme skutkový děj, který tam proběhl, a nepřímé důkazy, které ho dle našeho názoru prokazují,“ řekl po jednání Alexandr Dadam z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. To navrhovalo pro Nečasovou tříleté vězení a pro oba muže peněžité tresty a podmínky.

Předsedkyně senátu Monika Křikavová sice neuznala vinu obžalovaných, ale zkritizovala dění na Úřadu vlády v Nečasově éře – podle ní se tam s informacemi „kupčilo“

Původně byl obžalován také vlivný právník Tomáš Jindra. Ten však letos zemřel a líčení pokračovalo bez něho. Ačkoli předsedkyně senátu Křikavová neuznala vinu obžalovaných, zkritizovala dění na Úřadu vlády v Nečasově éře – podle ní se tam s informacemi „kupčilo“. „Ta doba bohužel neměla upravena jasná pravidla pro lobbisty, která neexistují doposud. Tento případ je toho typickým svědectvím,“ uvedla.

Podstatnou část důkazů tvořily odposlechy z pokoje pražského hotelu Ventana, kde se Rittig scházel se spolupracovníky. Soudkyně upozornila, že obžalovaní v jednu chvíli projevovali obavu z policie, následně se uklidnili. Nelze to však jednoznačně přičíst tomu, že věděli, co je předmětem utajované zprávy BIS.

Hydra devadesátých let

Případ úniku z BIS justice rozplétá od roku 2013, kdy protimafiánská jednotka provedla razii na Úřadu vlády. Kauza okolo Jany Nečasové se rozpadla do několika větví. Obžaloba kvůli uniklé tajné zprávě přišla v roce 2015. Městský soud v Praze však nejprve poslal žalobcům spis k dopracování, což následně posvětil i Vrchní soud v Praze. O rok později na městském soudu přistála dopracovaná obžaloba, aniž by se ale změnily právní kvalifikace a obvinění. V roce 2017 předseda trestního senátu Petr Novák uložil třem obviněným podmínky a Jindru obžaloby zprostil.

Předsedkyně senátu Monika Křikavová zalitovala zrušení protimafiánské jednotky Roberta Šlachty před třemi roky. Tento tým byl velmi úspěšně zlikvidován, a pokud tady stále existuje hydra devadesátých let, na dlouhou dobu se nemusí ničeho obávat.

V září 2017 u odvolacího soudu padl zprošťující verdikt. Ani to ale neznamenalo tečku za případem. Odvolací senát kauzu přikázal projednat kvůli pochybnostem ohledně odposlechů znovu. Případ má od dubna na starosti nová soudkyně. Nováka, který odešel do penze, nahradila Křikavová. Ta v pondělí 11. listopadu zalitovala zrušení protimafiánské jednotky Roberta Šlachty před třemi roky.

„Ti, kdo na tom pracovali, odvedli dobrou práci a důkazy zajistili zákonným způsobem,“ zdůraznila. „Tento tým byl velmi úspěšně zlikvidován, a pokud tady stále existuje hydra devadesátých let, na dlouhou dobu se nemusí ničeho obávat.O (policejní) reorganizaci si každý z vás může myslet své,“ uzavřela.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...