Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Konec dějin aneb Svět 25 let poté…

Teze amerického politologa Francise Fukuyamy z léta 1989 není originální. Je-li na ní něco provokativního, pak obava, že nebudeme-li probouzet touhu po „velkých cílech“, promění se demokracie spíše v ekonomicko-animální než v odpovědné lidské zřízení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Krásný článek!

Krásný článek, bez ohledu na to, na které straně sporu o interpretaci současnosti a budoucnosti stojíme.

Autorce gratuluji a pevně doufám, že Česká pozice i dál bude poskytovat prostor pro tuto nepovrchní žurnalistiku, nutící k přemýšlení.

0 0
možnosti

J. Zajíc

13. 7. 2014 16:37
Rozhodně stojí za přečtení

Tradičně dobrý článek Terezy Matějčkové.

Vidím, že si budu muset toho Fukuyamu znovu pořádně přečíst :-)

0 0
možnosti

12. 7. 2014 9:01
Současná krize bankovnictví, která

permanentně probíhá a vůbec není vyřešena, je viditelnou špičkou ledovce krize systému volného trhu. Jak obrátit trh z hlavy na nohy , aby jeho cílem nebyl zisk ale uspokojování potřeb lidí? Jediná cesta je zakázat bankám zisk, a tím je vrátit k jejich původní funkci distribuci peněz., jako platidla směnné hodnoty.

0 0
možnosti

J. Křivan

12. 7. 2014 10:03
Re: Současná krize bankovnictví, která

Svět je naruby, všichni to vidí a nic positivního se neděje. Ti silnější se připravují na výboje. Ti nejsilnější tu hru provozují bez přestávky již od nepaměti.

Tak alespoň jeden drobný poznatek, dnes zrovna aktuální, když probíhá to mistrovství světa ve fotbale. Z čistě sociálního pohledu. Fotbal je vlastně hra, kde na jejím vrcholu na stadionu řve 100 tisíc chudáků na 22 miliardářů. že chtějí gól. Pane Cermane, vidíte v tom nějaké hlubší ponaučení?

0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

11. 7. 2014 22:26
Nepochopení Fukuyamovy teze

Velmi oceňuji, že se někdo dokáže zabývat tímto tématem (tj. dobrodružstvím, které střet idejí přináší) a navíc se zastat intelektuála tak zesměšńovaného, jak nepochopeného, jakým Fukuyama je.

Souhlasím s autorkou, že hlavním problémem jeho teze je nedorozumění, resp. že nebyla většinou jeho kritiků nejen pochopena, ale mnohými snad ani dočtena dokonce.

V závěru své mnohasetstránkové knihy "Konec dějin a poslední člověk" totiž doslova říká, že dějiny jako takové nekončí, fáze liberální demokracie je však jakýmsi civilizačním "uzlem", ke kterému všechny lidské společnosti směřují a kterým musí projít. některé rychleji, některé pomaleji, některé oklikou, některé se dokonce dočasně vydají nazpět, aby se pak vrátily k původnímu směru, nicméně dříve či později tímto uzlem projdou všechny. Co bude za ním, to zatím nevíme.

0 0
možnosti

12. 7. 2014 19:28
Jde o to,

že si každý pod pojmem "liberální demokracie" představuje něco jiného

0 0
možnosti