Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Neprůstřelné vesty. Armádní blamáž

  14:13
Začátkem letošního roku oznámilo ministerstvo obrany, že zakázku na dodávku 2291 neprůstřelných vest vyhrála společnost Česká zbrojovka Uherský Brod. Ta se zavázala, že balistiku dodá vojsku ve dvou vlnách do 30. listopadu 2015. Termín ale nestihne.

Vojáci si kupují vesty v army shopech. foto: RICHARD CORTÉS

Pro armádu je to strategický obchod. Před nedávnem proto přímo v Uherském Brodě jednal ministr obrany, o pár dnů později se zase se šéfem České zbrojovky sešel náměstek pro vyzbrojování Daniel Koštoval. Dodávky 2291 objednaných neprůstřelných vest za 68 milionů se totiž komplikují.

Česká zbrojovka měla životně důležitý materiál doručit do armádních skladů do 30. listopadu. Jenže termín nestihne. „Z vojskových zkoušek vzešly požadavky na úpravy, střihy se musely designovat jinak, tak se zpozdila výroba,“ vysvětluje Petr Vávra, vedoucí vojenského odboru České zbrojovky.

„Dodáme je v lednu“

Při testování vzorových vest ušitých podle armádních požadavků totiž vojáci upozornili, že s výzbrojí se jim v nich špatně sedí. Což v boji, kdy se často přesouvají v helikoptérách nebo obrněných transportérech, představuje zásadní potíž.

Už dříve vojáci popisovali, že staré vesty se v akci rozepínají. Do misí si raději za vlastní peníze kupovali balistickou ochranu v armyshopech.

Už dříve vojáci popisovali, že staré vesty se v akci rozepínají. Do misí si raději za vlastní peníze kupovali balistickou ochranu v armyshopech. O nových vestách Vávra říká, že kvůli nižšímu komfortu při sezení se musely měnit některé ergonomické prvky. Ministerstvo obrany zatím nechce skluz kontraktu příliš komentovat. „Zpoždění bude předmětem jednání s Českou zbrojovkou,“ popisuje Jan Pejšek, mluvčí resortu. Podle něj už běží sériová výroba. Vávra počítá s tím, že balíky z České zbrojovky by do českých a moravských posádek mohly dorazit v prvních dnech roku 2016. To je poměrně šibeniční termín, neboť právě nyní téměř polovině používaných vest v české armádě končí životnost.

Několik oslovených zástupců zbrojního průmyslu upozorňuje, že chyba nemusí být jen na straně České zbrojovky. Ta společně s dalšími domácími a zahraničními subdodavateli vesty sestavila tak, jak je specifikovala sama armáda. Ostatně nebylo by to poprvé. Jak LN upozornily loni v srpnu, už nyní používané neprůstřelné vesty vojákům vadí. Do nebezpečných zahraničních operací si raději kupují britskou výstroj Warrior v armyshopech. „Balistika 2009 se pravidelně rozepíná, když se ohnete, když si sednete, když si na ni pověsíte těžší pouzdro se zásobníky,“ upozornil na nedostatky fasované výbavy výsadkář z Chrudimi.

Ovšem že by brněnské Centrum zabezpečení materiálem týlových služeb sestavilo specifikaci vesty špatně, velení armády trvale odmítá. Za prací jihomoravského střediska si stojí.

„Takhle to s námi firmy dělají už léta“

Právě aktuální zakázka za 68 milionů měla potíž vyřešit. Generální štáb chtěl profesionálům dopřát neprůstřelné vesty, na něž bude v boji spolehnutí.

„Mrzí mě, že se nám novou vestu nepodařilo zavést už v roce 2013. Vývoj jde rychle dopředu. Už tehdy jsme ji chtěli zejména kvůli výsadkářům,“ postěžoval si loni v srpnu generál Vladimír Halenka, tehdejší ředitel sekce podpory ministerstva obrany.

Těm vestám, které armáda nakoupila v letech 2009 a 2010, velmi rychle dochází životnost. Během několika týdnů jich bude muset vyhodit rovnou dva tisíce.

Netušil, že čekání se ještě pořádně protáhne. Původně armáda počítala, že nové „balistiky“ získá do konce loňského roku.

Řada podaných námitek a dotazů na technickou specifikaci tendru zapříčinila mnohaměsíční zpoždění.

I když někteří zbrojaři upozorňovali, že vina je na straně vojenských tvůrců specifikací, ti to neustále odmítali. „Někdo se snaží zbrzdit zakázku a vytvořit si podmínky podle sebe. Takhle to s námi firmy dělají už léta. Mnohdy na základě jejich námitek byla soutěž odložena nebo dokonce úplně zrušena. A to jenom proto, že jeden z konkurentů nebyl v té chvíli schopný výrobek dodat,“ tvrdil loni Halenka v rozhovoru pro LN.

Armáda se zakázky nechtěla vzdát z toho důvodu, že neprůstřelné vesty velmi nutně potřebuje. Těm, které nakoupila v letech 2009 a 2010, velmi rychle dochází životnost. Během několika týdnů jich bude muset vyhodit rovnou dva tisíce. Proto konec letošního roku označil Halenka za „kritické datum“.

Pokud se tedy Česká zbrojovka zdrží s dodávkami více než ohlášených třicet dnů, je to pro armádu velká komplikace.

Špatný průzkum trhu

Dosud přitom ministerští úředníci tendr vesměs chválili. Náladu jim zvedla třeba cena. Ukázalo se, že místo původně plánované sumy 171 milionů je Česká zbrojovka schopná 2291 neprůstřelných vest vyrobit o více než sto milionů levněji.

Markantní rozdíl v ceně obrana vysvětlovala špatně provedeným průzkumem trhu v roce 2013. Hodnota kvalitní balistické ochrany vyráběné ve světě se pohybuje mezi čtyřiceti a padesáti tisíci korunami, Česká zbrojovka ale vojákům dodá každou vestu v průměru za 29 720 korun.

Možná i tahle úspora přiměla ministra Martina Stropnického (ANO) k rozhodnutí, že objem zakázky postupně navýší. „Chceme prostředky co nejsmysluplněji proinvestovat. Proto například nakoupíme téměř dvojnásobek neprůstřelných vest, než jsme původně zamýšleli,“ prozradil Stropnický letos v červnu.

Průběh tendru

Nabídku poslala ministerstvu obrany loni na podzim Česká zbrojovka, STV Group, Argun, Lopaco, Glomex MS a státní podnik VOP CZ

Ceny se pohybovaly mezi 68,078 milionu (Česká zbrojovka) a 171 miliony (VOP CZ)

Vítěz má podle smlouvy dodat 1195 vest s měkkou a 1096 vest s těžkou balistickou ochranou

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...