Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Noam Chomsky: Izrael si znepřátelil celý svět

Americký lingvista Noam Chomsky je možná nejrespektovanější intelektuál dneška. V těchto dnech absolvuje v Česku sérii přednášek. „Už jen z morálních důvodů bychom se ale měli zabývat hlavně sami sebou. Jasně, mohu kritizovat to, co se děje ve střední Africe, je to jednoduché; nemá to ale žádný význam,“ vysvětluje, proč je tak ostrým kritikem USA a nezaměří se třeba na Rusko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

v tom titulku

bych vynechal slovo izrael

0/0
9.6.2014 8:09
Foto

Edita R. 1296979651402

Díky

Kdo by si dal s tím čas a práci a srovnal mapy znázorňující etnické rozložení Palestinců a Izraelců v oblasti od 60tých let minulého století do dneška, dobře by viděl, že situace se vyvíjí pro Palestince značně nepříznivě, přesně tak, jak argumentuje Chomsky. Rovněž lze souhlasit s jeho názorem, že tento postup, bude-li pokračovat, bude znamenat pro židovský stát vposledku opět nějakou další katastrofu. Díky za zajímavý rozhovor.

0/0
7.6.2014 10:35

Vážená paní Edito problém Paletinců

je úplně analogický jako problém Romů u nás. Pokud Vy jste takového založení, že Vám přináší potěšení žít společně s Romy tak potom Váš názor chápu. Pokud nežijete v Romské komunitě předvádíte tady před námi pouze pózu altruistické intelektuálky, která svým myšlením převyšuje všechny burany co nechápou potřeby Palestinců a Romů. Palestinci stejně jako Romové mají přeci svaté právo právo terorizovat své okolí protože to je jejich odvěký životní styl. Kdo jim tento styl odmítá trpět je přeci egoistický zločinec. Uvědomujete si vůbec Vážená paní Edito, že současný stav Palestinců i Romů vyhovuje nejvíce jejich vlastním mafiím, které na něm vydělávají a udržují ho, ale nikomu jinému??? Zkuste mi o tom něco povědět, prosím.

0/0
8.6.2014 5:55

J. Křivan

Re: Vážená paní Edito problém Paletinců

Pane Cermane, dovolím se vmísit. Rozdíl mezi Romy a Palestinci je značný. Stěhovavých Romů po 2WW bylo v Čechách asi cca 1000 a ani před tím Čechy nebyly jejich domovina. Pro Palestince je onen kus země jejich vlast na které žijí tisíce let a z jejich pohledu cizáci z celého světa se je teď snaží z jejich země vyhnat. Na článku mne však nejvíce zaujala domněnka Chomského, že vlastně ti Palestinci jsou potomci původních Židů a největší část státu Izrael tvoří potomci obyvatel kavkazských kmenů.

Nevím, ale srovnávat Palestince s Romy nepovažuji za zrovna šťastné.

0/0
8.6.2014 11:22

Vážený pane Skřivánku díky za reakci. V čem

je problém? Analogii vidím z malinko jiného pohledu. Vy jste teď ukázal historicko morální pohled. Tento pohled se mi zdá nereálný. Na území Čech si podle Vás mohou dělat Keltové, stačí když se za ne někdo prohlásí. Já se dívám na analogii z hlediska praktického života. Jakým přínosem jsou Romové pro Českou kotlinu. Jakým přínosem jsou Palestinci pro zájmové území. Proč zmizelo původní obyvatelstvo Ameriky , Austrálie? Tento pohled považuji za správný například z pohledu dnešních diskuzí o domácích porodech, nebo očkování. Mám dceru lékařku a ta mi oba problémy osvětlila. Je nesmyslné ohrožovat obyvatelstvo infekčními chorobami na základě toho že pár bláznů požaduje svobodu nakládáním se svým tělem, podobné je to s domácími porody. Nakonec Palestincům velmi vyhovuje parazitovat na bohatém Izraelském státu. Pokud by tam Izrael nebyl o území by Palestinci vůbec nestáli, protože by nebylo na čem parazitovat. Je to můj názor utvořený na základě informací z tisku i lidí kteří I

0/0
8.6.2014 12:06

Vážený pane Skřivánku díky za reakci. V čem

Pokračování: Je to můj názor utvořený na základě informací z tisku i lidí kteří Izrael navštěvují. Chování Izraelského státu je na hraně , někdy i za hranou mezinárodního práva, je ale dle zdravého rozumu. Podobná je činnost našeho MZ v případě očkování a domácích porodů.

0/0
8.6.2014 12:09

J. Křivan

Re: Vážený pane Skřivánku díky za reakci. V čem

Vážený pane Cermane, možná s těmi Kelty jde o docela dobrý příměr. Pokud se za Kelty prohlásí Kavkazané, mají nárok na naše území? Mohou nás prohlásit za nepřizpůsobivé domorodce, vyhnat z našich pastvin a založit tam zemědělské farmy na pěstování pomerančů? Izraelci, podle Chomského ve své většině nejsou potomky původních Židů. V posledních letech se tam přestěhovali statisíce lídí z bývalého SSSR. Slovům o přínosu Palestincům o zájmové území nerozumím.

0/0
8.6.2014 12:24

Vážený pane Skřivánku díky za reakci.

Když si poslechnete prof. Cílka http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3116808 je Vám jasný rozdíl mezi Izraelci a Palestinci. Co by podle Vás bylo na území Tel Avivu kdyby tam nežili židé. Jinak ale mám také tři kozenky možná by byl ve světě větší klid kdyby se tam pásly kozy. Vzpomeňte si na činnost Romů na našem území. Jsem praktik dávám přednost makačenkům před nemakačenky. Nedělám si ale patent na rozum , mohu se mýlit. Rád si poslechnu názor druhých a rád se poučím.

0/0
8.6.2014 12:53

J. Křivan

Re: Vážený pane Skřivánku díky za reakci.

Pana Cílka si určitě poslechnu. Doporučuji místo Chomského jiného Američana Johna Michaela Greera. Bohužel BL jeho články již několik let nevydávají. Myslím, že Vás jeho myšlenky zaujmou stejně jako zaujaly i mne. Nedejte se odradit jeho podivným titulem. Svou životní praxí k němu nejspíš máte blízko. http://www.blisty.cz/aut/2662/bio.html. Myslím, že tím větším klidem ve světě s kozami jste si odpověděl sám.

PS. Někdy se zabývám hříšnou myšlenkou, jestli příroda v případě Romů nehledá genetickou alternativu k převládající racionálně uvažující spotřebitelské populaci. (O jejich populační explozi v Čechách se postaral především stát, který pro ně vytvořil zvláštní podmínky, ve kterých se jim daří).

0/0
8.6.2014 17:13
Foto

K52a78r75e74l 42P80l27í97h18a70l 2869465968301

Re: Vážený pane Skřivánku díky za reakci.

Vaše PS je k zamyšlení. Jednou mne napadla podobná myšlenka, že sice Romové mají povětšinou prdlajs majetek, ale jsou šťastni ze své soudružnosti. Máte pravdu - ty podmínky k parazitování jsme jim poskytli sami a je ostuda, že naše většinová a bohatší "bílá" společnost nedokázala problém rozumně vyřešit.

0/0
8.6.2014 21:10

J. Křivan

Re: Vážený pane Skřivánku díky za reakci.

Vážený pane Cermane, poslechl jsem si moudrá a laskavá slova pana profesora. Upřimně ten izraelský model kapitalismu mi vždy silně připomínal lépe fungující socialismus, který by i ty Romy dokázal zorganizovat. Není ovšem všechno zlato co se třpytí.

PS.Zkusil jste JMG na BL?

0/0
9.6.2014 11:16

P. Mach

Pokud tím "celým světem"

myslí levičácké pitomce svého ražení, komouše, socany a uctívače pedofila tak má pravdu. Naštěstí tahle verbež celý svět netvoří.

0/0
6.6.2014 22:19
Foto

Mir

Izrael je skutečně výjimečný národ.

Proto z něho pochází tolik mimořádných vědců i umělců, lékařů i zločinců, bankéřů i obchodníků, vojáků i

chasidů. A intelektuálů všeho ražení, jako třeba levicový ateista Chomsky. Můžeme si o tom myslet co

chceme, ale musíme to respektovat.

0/0
5.6.2014 19:19

filozoprase

co je to za prolhanýho dobytka?proč mu vůbe někdo dává prostor?Jen manipuluje,překrucuje fakta,uhýbá,relativizuje a lže.

0/0
5.6.2014 15:07

M. Zikmund 299

Re: filozoprase

„Proč mu vůbec někdo dává prostor?“

Takový „demokraty“ mám nejradši... :)

0/0
5.6.2014 16:40

V. Král

Re: filozoprase

Přesně Davide, vyrazit z MIT a pověsit

0/0
6.6.2014 0:22

P. Mach

Re: filozoprase

Koukám, že staré bolševické metody se ti zaryly pod kůži. Vyrazit a pověsit, to jsi za minulého režimu asi říkal často. Ovšem jako pokus podsunout trefné chomského charakteristice (lhář a demagog) snahu někoho vyrážet a věšet, je tenhle výrok trapně ubohý.

0/0
6.6.2014 22:28

J. Zima 869

Levicoví intelektuálové

Ten rozhovor jen potrvrzuje známou skutečnost, že levicoví intelektuálové to nemají v hlavě v pořádku. Jen tak mohou zatracovat Izrael, demokratický stát pilných a schopných lidí, kteří z pouště vytvořili kvetoucí zahrady.  Izrael představuje hodnoty na kterých je vybudována západní civilizace zatímco Palestinci tmářský islámský primitivismus.

Palestinci mají za oficiální cíl likvidaci Izraele (jejich slovy "zahnat Židy do moře"). Nelze jim vůbec věřit, neboť pro ně jakožto vyznavače islámu, jsou Židé nevěřící a tudíž je každý prostředek dobrý pro jejich porážku. Arabové a s nimi Palestinci vedli v historii tři války s cílem likvidace Izraele. Jen mimořádné schopnosti Izraelců a podpora USA umožnila jejich odražení. Lze se v takové situaci divit jednání Izraele? Požadavek na stažení se ze západního břehu na hranice z roku 1967 by přijal jen blázen. Toto území lze v nejužším místě přestřelit minometem. Byl by to v součané situaci signál k rozpoutání nové války, protože Arabové by si to ih

0/0
5.6.2014 14:51

J. Zima 869

Re: Levicoví intelektuálové

... ihned vyložli jako slabost Izraele.

0/0
5.6.2014 14:53

M. Zikmund 299

Re: Levicoví intelektuálové

Pro hlupáka každý hloupý. Pakliže si myslíte, že Židé jsou ztělesněné dobro, kdežto Arabové „tmářští islamističtí primitivové“, tak se vám opravdu nedá nic jiného říct.

Doporučuji vám trochu studia, pak třeba pochopíte, že věci nejsou černobílé...zkuste třeba pro začátek Čejkovu knihu Izrael a Palestina, má velmi dobré recenze, je to asi první původní česká publikace, autor neprovadí žádnou propalestinskou agitaci.

Izrael je dovnitř vcelku demokratický (to vcelku je dost důležité slovo, viz třeba titul „Sebenenávidějící Žid“, na jehož základě se kritikům izraelské vlády zakazuje vstup do země...ten mi úplně nezní jako nějaké západní hodnoty), navenek porušuje neustále mezinárodní právo (ale MSD je vlastně také plný levičáků, že?), porušuje smlouvy, které sám podepsal (najděte si na Wiki smlouvy z Osla). Náboženské tmářství? V Palestině ho vidíte, ale v Izraeli ne? A co ty radikální osadnické výbory, založené na extrémním judaismu? A co Kach? Znáte to slovo?

I když se obávám, že je to z

0/0
5.6.2014 16:47

J. Zima 869

Re: Levicoví intelektuálové

Na to se dá říci jediné. Jeďte se podívat do Izraele a na Palestinská území (vyplatí se přitom mít 2 pasy), srovnejte si jak to kde vypadá a pak nadávejte do hlupáků.

Že věci nejsou nikdy na 100 procent černobílé lze říci vždycky a vždycky lze najít kontroverzní jednotlivce či jednotlivosti. To však nic nemění na celkové situaci. Kromě toho Izrael od  počátku své existence čelí hrozbě fyzické likvidace, takže lze pochopit určitou nervozitu.

Jinak právě na příkladu strany Kach je vidět ten nebetyčný rozdíl. Tato extrémní strana vznikla především jako reakce na vyklizení Sinaje po mírové dohodě s Egyptem. Tato strana však byla již počátkem 90. let zakázána a je nyní považována za teroristickou organizaci.

A jak se lze dívat na Palestince jinak než na primitivní pakáž? To už jste zapomněl jak freneticky slavili v ulicích teroristický útok na WTC  v roce 2001? Nebo jak se zachovali ke králi Husseinovi, který je po první prohrané válce přijal do Jordánska? Když se jim zdál málo protiizraels

0/0
5.6.2014 19:56

J. Zima 869

Re: Levicoví intelektuálové

...protiizraelský pokusili se ho

zabít a uskutečnit státní převrat. Palestinci si žádají veškeré ohledy

ale sami střílejí rakety na civilisty v Izraeli a poruší každou dohodu

když si myslí, že z toho mohou něco vytěžit.

Nevím které dohody Izrael nedodržel, ale pokud vím tak všechny ztroskotaly na tom, když měly VŠECHNY  palestinské organizace uznat právo Izraele na existenci.

0/0
5.6.2014 19:57

J. Z rokycan

Rozhovor na Parlamentních listech!

Slavný myslitel Chomsky: Rusko na Krymu chybovalo, ale USA páchají horší zločiny. Volný trh zničil Ukrajinu i východní Evropu......

0/0
5.6.2014 12:13

Re: Rozhovor na Parlamentních listech!

Parlamentní listy =socanská stoka, JzR=vrchní míchač stok

0/0
5.6.2014 23:05

V. Král

Re: Rozhovor na Parlamentních listech!

Hele Vydra, nebejt socanskýho hnutí v 19. stol, tak makáš denně na pásu 12 hodin a nepindáš na netu

0/0
6.6.2014 0:25

P. Mach

Re: Rozhovor na Parlamentních listech!

To nic nemění na tom, že tzv. parlamentní listy je levičácká stoka a bulvár, a sami socani jsou flákači, zloději a diletanti a komouši k tomu ještě i vrazi. Ti z toho 19. století dneska v hrobech musí rotovat jako vrtule pokud vidí co jejich následovníci páchají.

0/0
6.6.2014 22:23

P. Bárta 150

Izrael? Ano podporuji!

Otázkou je, kam se řítí tento svět podporující povalující se imigranty, v naprosté většině muslimskou komunitu, která zneužívá a podrývá celou západní civilizaci. Jak by asi vypadalo Česko, obklopené ze všech stran nepřátelskými státy( nebo alespoň z většiny, Jordánsko se chová neutrálně) mající takového ministra obrany a premiera, který citná bláboly a  necítí se být spojencem v NATO a nechápe situaci  Pobalťanů.  Izrael musí člověk obdivovat, jednoznačně. Otázkou je spíš, co si myslet o tomto světě, ztrácejícím svoji identitu a podobu a bude-li to takto pokračovat, tak i svobodu !

0/0
5.6.2014 11:18

Souhlas,

muslimové a beduíni tento svět nikam k lepšímu nedovedou.

0/0
5.6.2014 13:10

T. Czernin 251

Jsem z tohoto světa?

Necítím se být nepřítelem Izraele...

0/0
5.6.2014 11:07

J. Křivan

Židé z Kavkazu...a Ukrajiny

Pane Houdo gratuluji, zatím jediný rozhovor s Naomem Chomským, který jsem v souvislosti s jeho návštěvou v ČR četl. Škoda, že se zaměřil jen na Izrael.

0/0
5.6.2014 10:02