Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

O růstu nezaměstnanosti a úpadku demokratických společností

Kvůli druhé revoluci strojů může být ve světě za několik desítek let až 600 milionů nezaměstnaných. Zatím se nezdá, že by si většina světových politiků uvědomila hrozby, které v sobě dnešní situace a především vyhlídky skrývají. Globální New Deal nás v blízké budoucnosti nečeká...
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

3. 8. 2015 17:03
V rámci kapitalismu je to neřešitelný problém

což pořád nikdo nehodlá přiznat. "Tuto skvrnu nelze vyčistit bez narušení podstaty látky..."

0 0
možnosti

I. Patta 677

3. 8. 2015 10:49
Nezaměstnanost v Česku

„Míra zaměstnanosti osob ve věku 55 až 64 let se v tomto období již přibližovala hranici padesáti procent (49,5 %), přitom v období 1993 až 1996 se pohybovala kolem 34 procent,“ uvádí ČSÚ.

Výše uvedená relativní čísla konkrétně znamenají, že k 31. 12. 2013 bylo v České republice ve věkové kategorii 55 až 64 let celkem 1 438 025 osob. Míra zaměstnanosti v uvedeném věkovém segmentu se zvýšila o 15,5 %, ze 488 929 na 711 822 tj. o 222 893 osob.

Výsledkem tzv. parametrických změn věku odchodu do důchodu je o 15,5 % nižší mezigenerační obměna ve věkovém segmentu 55 - 64 let na pracovním trhu. Důsledek? Pracovní trh, jen z uvedeného důvodu, byl k datu 31. 12. 2013 ochuzen o 222 893 pracovních míst. Pracovních míst určených pro mladou nastupující generaci.

To ale není číslo konečné, protože každým rokem věk odchodu do důchodu prodlužujeme a tím mezigenerační obměnu blokujeme ve stále větším rozsahu! U mužů se prodlužuje věk odchodu do důchodu o 2 měsíce ročně, u žen o 4 měsíce ročně, tj. v

0 0
možnosti

I. Patta 677

3. 8. 2015 10:50
Nezaměstnanost v Česku II

U mužů se prodlužuje věk odchodu do důchodu o 2 měsíce ročně, u žen o 4 měsíce ročně, tj. v průměru o 3 měsíce ročně, jinak řečeno o čtvrt roku za každý uplynulý kalendářní rok. To představuje blokaci dalších 0,35 % míst na pracovním trhu ročně, což vyvolává automaticky úbytek 17 150 pracovních příležitostí ročně pro nastupující mladou generaci!

0 0
možnosti

J. Poděbradský

31. 7. 2015 8:13
odstrante chybu!

Financne-militantni mafie udrzuje slabsi zeme v zadluzeni, aby z nich vysavala penize. Je to nova forma kolonialismu, ktera zpusobuje, ze slabsi zeme NIKDY nemohou dohnat ty vyspele. Rozdily se zvysuji, misto toho, aby se zmensovaly. Nuzky se otviraji, misto toho, aby se zaviraly.Dalsim zlocinnym nastrojem je globalizace, ktera umoznuje silnejsim investovat do slabsich (navic v oblastech, ktere samy nepotrebuji) a odsavat z nich zisky (viz napr. Vodafon z Indie nebo SonerTelia z 18 rozvojovych zemi). Navic, globalni internetove obchody nici male prodejce ve slabsich zemich, jimz odsavaji obchodni prilezitosti...  Zcela vadny je take model obchodovani, kde hlavnim motivem je prodavat za kazdou cenu (prospech mensiny prodejcu) i pomoci lzive zrudne reklamy ("must buy", "must have", "as seen in TV" atd.), zatimco je treba, aby motivem bylo uspokojovani potreb kupujicich (prospech vetsiny kupujicich). Tento vadny model vede k devastaci zdroju planety, nebot vyrobky, ktere jsou plne funkcni, se vyhaz

0 0
možnosti

P. Zdenek

31. 7. 2015 9:57
Re: odstrante chybu!

Pokud Vám vadí globalizace, doporučuji se na ní nepodílet. Kupte si statek a buďte soběstačný. Vypěstujte si, co potřebujete, ušijte si oblečení ze zvířecích kůží a hlavně už nepoužívejte internet, toho nejhoršího globalizačního démona.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

31. 7. 2015 8:12
taky levicak??

Papež, ve svém projevu v Bolívii, vyzval ke změnám ve světovém ekonomickém řádu.

Dle jeho slov, nelže využívat chudé jen jako dodavatelé surovin a levné pracovní síly pro rozvinuté země. Pontifik vyjádřil podporu jejích snahám "získat pozemek, práci a střechu nad hlavou". "Nebojíme se říct, že chceme změny, opravdové změny, strukturní změny",- podtrhl papež a zkritizoval současný systém, který dle jeho slov "vynucuje přání dosáhnout zisku za jakoukoli cenu, nehledě na sociální izolací a ničení přírody".

"Dnešní systém je nepřípustný, tak to vidí zemědělci, různá společenství, samotná Země nechce tento systém připustit", - podtrhl papež František.

0 0
možnosti

P. Zdenek

31. 7. 2015 9:54
Re: taky levicak??

Taky levičák.

0 0
možnosti

J78i63b 22J32i43b

30. 7. 2015 12:26
Cosi se děje.

Sním či bdím, či je to sen? Nebo jsem si spletl portál a já se octl na nějakém "levičáckém" webu?

Ještě nedávno byla ČP vývěsním štítem neokomů tipu Romana Jocha a Sorosových "nevládek" a dnes už se tady zmiňuje Pikety, Stiglic, mluví se o vysokém procentu nezaměstnaných mezi mladými, přiznává se nutnost zdanění kapitálu... Cosi se ve společnosti očividně děje. Robejšek u Bakaly mluví o elitách odtržených od reality, o nutnosti zdanit nezaslouženě bohaté, Írán už není belzebub, ale smluvní partner, ČP klávesnicí samotného šéfredaktora legitimizuje levicové argumenty, mluvčí fosilně-jaderné lobby Žiška píše o přehnané spotřebě zdrojů coby problému kapitalismu(!), kapitalismus je nazývám kapitalismem a ne eufemisticky "tržním prostředím"... to jsou mi věci. Zbývá už jen aby mainstream začal dělat rozhovory se skutečnými ekonomy typu Ilona Švihlíková, Peter Staněk a mě odvezou...

0 0
možnosti

P. Zdenek

30. 7. 2015 14:17
Re: Cosi se děje.

Ilona Švihlíková skutečný ekonom? Vy jste troll nebo to myslíte vážně?

Četl jsem nějaký její článek na Blistech a to nebyla ekonomie, ale levičácká demagogie. Neoznačil bych ji ekonomkou, ale levičáckou myslitelkou.

Tyto články levicových myslitelů je užitečné si přečíst - jsou stejně podnětné jako rudá diskuse na Seznamu.

0 0
možnosti