Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ochrání nás před příštími pohromami počítačové modely?

Evropa

  12:19

Dvě velká vědecká centra CzechGlobe a IT4Innovations by mohla v budoucnu nabízet řešení, jež by snížila dopady záplav a povodní.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Česko zasáhla povodňová krize a část republiky řeší, zda byla reakce krizových štábů rychlá, adekvátní a zda dostávaly kvalitní informace a podklady. Kromě meteorologů a hydrologů, kteří se těmto tématům věnují z povahy oborů, by České republice v budoucnu měly pomoci nejméně dva z velkých vědeckých projektů, na něž přispěla Evropská unie. Prvním je klimatologický CzechGlobe, druhým pak ostravský superpočítač, jenž v centru IT4Innovations (IT4I) začal fungovat před pár dny a dostal jméno Anselm dle starého dolu.

Jak je možné, že přišla taková vlna dešťů už počátkem června? Je to z klimatického hlediska v našich končinách nějak výjimečné, naznačuje to dlouhodobější trendy? „Myslím si, že zase tak neobvyklé to pro tuto roční dobu není; je to prostě synoptická situace. Ta se opravdu moc předpovědět nedá,“ řekl ČESKÉ POZICI Michal V. Marek, ředitel centra CzechGlobe, které aktuálně řeší pro ministerstvo vnitra i studii, jak reaguje systém na mimořádné situace, nicméně hlavním tématem je výzkum globální změny klimatu (celkové zaměření střediska kritizoval třeba „antialarmistický“ bloger Vítězslav Kremlík).

Centrum za zhruba 700 milionů, jež disponuje od Aše k Beskydám řadou měřících bodů ke sledování skleníkových plynů, meteostanic i monitoringem povodí (a také vlastním letounem), se má dle původních plánů zaměřit i na protipovodňová témata. „Pevně věřím, že náš nový klimatický model ALADIN, který bude snad v provozu co nejdříve, k tomu předpovídání záplav přispěje. Ale chce to ještě čas, vše se tvoří pomalu,“ doplňuje profesor Marek z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Předvídající superpočítačové simulace

Klimatické modely jsou náročné na zpracování dat. I v tom by měl napomoci ostravský počítač, superkalkulačka IT4I, na níž budou mít klimatologové vyhrazený počítací čas. Sami ostravští informatici budou využívat systém FLOREON+, který je určen na podporu krizového managementu během pohrom, jako jsou právě i záplavy.

Důležitým předpokladem spolehlivého modelování krizových situací, jako jsou povodně, je dostatek a kvalita vstupních dat„Zatím tomu tak není, protože superpočítač je v ostrém provozu jen čtyři dny a ještě nemáme vyřešený nákup specializovaného software potřebného pro běh systému a modelů, kde nám situaci komplikuje zákon o veřejných zakázkách,“ říká mluvčí IT4I Klára Janoušková z Vysoké školy báňské v Ostravě.

„Důležitým předpokladem spolehlivého modelování krizových situací, jako jsou povodně, je též dostatek a kvalita vstupních dat. Bohužel, už delší dobu se z tohoto pohledu snažíme vyřešit poskytování potřebných dat ze strany Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jež máme k dispozici jen v omezených případech,“ doplňuje. Systém FLOREON+, jehož cílem je modelovat krizové situace a na základě mnoha údajů i predikovat další vývoj (třeba šíří zaplavení i dopravní kalamitu), nyní běží na hardwaru zaplaceném částečně z peněz Moravskoslezského kraje, pro nějž byl primárně určen.

Výstupy ze systému FLOREON+ dostává integrované bezpečnostní centrum kraje, potažmo povodňový krizový štáb. Mají tak k dispozici predikce průtoků na hlavních i vedlejších tocích v kraji, informace o záplavových jezerech v kombinaci s aktuální dopravní situací.

„Obdobnou podporu plánujeme i pro vybraná města Moravskoslezského regionu, koncept systému je modulární a otevřený pro ostatní kraje a regiony ČR. Nutné je přizpůsobení jeho modelů daným hydrologickým a geografickým poměrům a zajištění potřebných datových vstupů, jako je aktuální meteorologická předpověď a aktuální stav na tocích,“ říkají odborníci z Ostravy, kteří se věnovali vývoji tohoto systému.

Společenské výhody jsou nasnadě. Výpočty výrazně zrychlí předpovědi záplav, ukáží hrozby pro jednotlivé oblasti a v důsledku umožní zaujmout včasná opatření. Superpočítač by v budoucnu měl vyhodnocovat i různá variantní řešení a podpořit rozhodnutí krizových štábů, po jejichž rychlosti a přesnosti obyvatelstvo volá. Jednodušší by bylo předpovědět dopad konkrétních řešení na dopravní situaci a možnosti případné evakuace. A protože se povodně po pár letech opakují, nezbývá než věřit, že příště už to bude klapat.

Související články ČESKÉ POZICE: