Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Plynovod South Stream byl jen přejmenován a modifikován

Výstavba plynovodu nebyla zastavena, jak tvrdí Rusové. Místo do Bulharska půjde nová větev do Turecka. Dále malá odbočka do Bulharska přes Řecko a větev původních propojení do Itálie. Ty už však nebude budovat ani provozovat Gazprom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kdyby tomu bylo tak, jak pan Ludvík píše,

nevzniklo by okamžitě po Putinově oznámení o zrušení South Streamu velké pozdvižení v Bruselu.

Juncker by nesvolával na 9. prosince (Putinovo oznámení bylo zveřejněno 1.12. - neobvyklá pružnost Bruselantů!) jednání o South Streamu, Bojko Borisov by neobjížděl Evropu se snahou (dosti zoufalou) obnovit mrtvý projekt, Angela Merkel(ová) by neplédovala za pokračování jednání "na půdorysu dvoustranných dohod" uzavíraných Ruskem se zainteresovanými evropskými zeměmi - což bylo ještě minulý měsíc pro EU nepřijatelné a Brusel nutil tyto země smlouvy zrušit...

0/0
16.12.2014 9:45

J. Poděbradský

idi oti smus

..EK se projeví v ekonomice EU, která toto nevydrží a rozpadne se§

0/0
14.12.2014 21:26

J. Křivan

Blue Stream se rovná South stream?

Na rozdíl od pana Lewa to tak postižené země nevidí.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/byznys/proc-nechcete-south-stream-ptaji-se-ministri-evropske-komise/

0/0
10.12.2014 11:53
Foto

I66n21g10. 66V49r92a91t85i26s34l96a80v 75L25u58d15v18í83k 6686422880415

Re: Blue Stream se rovná South stream?

Nerozumím vaší poznámce. Blue Stream je tradiční plynovod pod Černým mořem, který je již déle v provozu a zásobuje ruským plynem Turecko. South Stream měl směřovat do Bulharska; poté, co Bulharsko odmítlo, směřuje SS ze stejného ruského výchozího bodu do Turecka a dále na hranice s Řeckem. Možná bude stavěn pod jiným jménem - tyto informace po oznámení o zrušení projektu South Stream k dispozici nemám. To jen pro úplnost. VL

0/0
12.12.2014 10:05

J. Křivan

Re: Blue Stream se rovná South stream?

Pane Lewe, Blue Stream je název, který pro nový tento projekt používá ruská strana. Jako jeden z investorů na to má právo. Vychází z i Vámi zmiňované skutečnosti, že se jedná o pokračování spolupráce na plynovodech které vedou přímo z RF do Turecka. Ze stávajícího projektu South Stream bude využita pouze ta přečerpávací stanice na území RF. Proto slovíčkaření v titulku nemá nic společného s plynem ale jenom s politikou.

PS v první etapě bude zprovozněna pouze jedna trubka, které nejspíš pokryje pouze potřeby Turecka a pomůže tak obejít Turecku ukrajinskou zátku.

Dál se uvidí jaký budeme mít zájem v EU. Se zástupci EU se tam teď netrhnou dveře. Očekává se, kdy objeví emisaři z poza Atlantiku.

Pak teprve začne ten správný kolotoč o jehož konci si nedokáži ani spekulovat. Třeba to urychlí vstup Turecka do EU a nebo naopak.

0/0
12.12.2014 15:50

Mýlíte se.

South Stream jako společný projekt Gazpromu a některých evropských firem měl pokračovat po evropském území až do Rakouska. Tedy tyto země by získaly tranzitní poplatky aniž by prstem hnuly a nějaké peníze vložily. Proto Bulharsko tak hořce pláče, že mu EU zakázala v projektu pokračovat. Bulharská vláda totiž vůbec nejevila snahu odstupovat od dříve uzavřené smlouvy - až jí soustředěným úsilím evropských a amerických diplomatů a politiků byly vyměněny názory...

Rusko se stavbou South Streamu snažilo vyhnout závislosti na vyděračských a zlodějských tranzitních zemích - jako je Ukrajina - leč ukázalo se, že vyděračem může být i očekávaný importér a spotřebitel. Gazprom situaci vyhodnotil - a rozhodl se raději spolupracovat s Tureckem než být závislým na EU. Zjevně Rusové vyhodnotili Turecko jako spolehlivějšího partnera...

Spolupráce s Tureckem Rusku "proseká okno do světa" - hub na hranici s EU, odkud by si již musely stavět své plynovody jednotlivé země samy (Bulharsko na to nemá, Maďarsko nejspíš

0/0
14.12.2014 8:10

pokr.

také ne a jedině Srbsko by mohlo spoléhat na ruskou pomoc, pokud ji ovšem neomezí očekávaný vstup do EU) je jen jednou z možností. Další je protáhnout plynovod ne na západ, ale jižním směrem na středomořské pobřeží, snad do Ceyhanu a vybudovat terminál LNG. Rusko je jinak ve velmi nevýhodné geografické situaci - Černé moře je uzavřené, Turci si plovoucí bomby LNG tankerů do Bosporu a tedy centra Istanbulu nepustí, Balt je přetížený a také je problém s úžinami, pacifické pobřeží umožní obsluhovat Asii, a snad J. Ameriku, ale ne Evropu a v Arktidě se staví problematicky.

Prostě South Stream JE mrtev a možná náhrada už bude v režii EU - a jak je EU "pružná", jsme viděli na příkladu Nabucca...

0/0
14.12.2014 8:12
Foto

Tatana

Já tomu nerozumím

Plyn se vyskytuje v Rusku a potom se dostane do nějakého potrubí.

To potrubí vede k hranicím Ruska, potom pokračuje dále přes cizí území až ke spotřebiteli.

Předpokládám, že na hraničním přechodu je nějaká měřící stanice, která sleduje, kolik plynu překročilo hranice.

Totéž je, v případě tranzitu , i z druhé strany hranice. Rozdíl = spotřeba té země, kterou ta země nějak podle dohod zaplatí, to , co pošle dál zaplatí někdo jiný, kdo platí původní plyn na hranici + transport.

Partneři jsou producent - tranzit - finální odběratel. Je-li producent nebo finální odběratel nespokojen, hledá jiné možnosti.

Čím méně článků řetěz má, tím lépe. A protože zásobování obyvatelstva je politikum, měl by je mít v rukou stát.

Pak nemůže dojít ke konfliktům, když jednou je Timošenková politička, podruhé podnikatelka.

0/0
10.12.2014 11:29
Foto

K89a77r93e30l 54P69l80í16h93a20l 2799665658601

Re: Já tomu nerozumím

Proč píšete, že tomu nerozumíte, když popisujete věci tak, jak jsou. Přinejmenším tady v EU. Ukrajina s Ruskem mají ten problém, že tam jsou nejasnosti v tom měření množství plynu. EU tlačí na to, aby se centrální přenosové soustavy oddělily od dodavatelů či odběratelů, což se postupně podařilo splnit i v ČR. To je to, co asi Gazprom nese nelibě. Přenosové soustavy a producenti jsou soukromé firmy s tím, že předpisy jim ukládají povinnosti v zásobování. Není jim umožněno zastavit samovolně přenos či produkci. Zrovna nedávno jsem procházel směrnici o zásobování plynem. V ní jsou spotřebitelé rozděleni do několika kategorií, podle kterých je jim přidělena priorita pro případ nedostatku plynu. Ostatně známe všichni z praxe, že když někde "spadnou dráty", tak se to řeší okamžitě i v počasí, ve kterém bychom nevytáhli paty z domu. Tymošenková je kráva. Dělá ostudu všem slušným ženám v politice. Potřebovala by návštěvu u MuDr. Grünsteina.

0/0
10.12.2014 14:37
Foto

Tatana

Re: Já tomu nerozumím

Vpodstatě se všichni shodujeme. Jen mám strach, že se Putin naštve, neb ho přestane bavit, že mu s**ou na hlavu.

Jako KGBák musí mít nervy z ocele, ale čeho je moc, toho je moc.

Zvědavcovi věřím tak 50/50 ale jedenčlánek stojí alespoň za přečtení, a sice jak klesla cena ropy a zlata, tak prý Rusko kupuje zlato.

Co se týče ruského zemědělství - ruští turisté z mnoha skupin mi říkali, že už mají dostatek vlastních kvalitních potravin, jenže měli nasmlouvané potraviny z doby nedostatku, a tak si dovozci zvykli jim posílat šmejdy.

Ovocné stromy sázejí od začátku Putinovy vlády, takže ovoce by měli mít taky svoje.

0/0
10.12.2014 19:09
Foto

K75a72r79e80l 28P42l70í15h76a71l 2299965338711

Re: Já tomu nerozumím

Putina neznám, nebyl jsem s ním na pivu, ale trouba to nebude. Stejně tak ministři zahraničí budou povětšinou lidé na vysoké úrovni alespoň u velmocí, Lavrov se jeví rozumě. Nejhorší jsou blbci z parlamentních stran, se kterými musí ti nejvyšší politici vycházet. Teoreticky by třeba Putin jednal jinak, kdyby byl absolutní diktátor, ale takoví diktátoři neexistují a musí se vždy přizpůsobovat stranické politice. Jinak by ztratil jejich podporu a sejmuli ho. Je to život mezi dvěma mlynskými kameny - vyhovět přesvědčení osobnímu i těm ostatním. Takže jak píšete, chce to nervy a zachovat si tvář.

0/0
10.12.2014 21:15
Foto

Tatana

Re: Já tomu nerozumím

Putin dělá, co může, ale Obama mu tu scénku na rudém koberci a živý rozhovor v ruštině nezapomene, ani to gesto podání saka /nebo co to bylo/ manželce čínského presidenta. Holt Putin dostal Kinderstube, Obama vyrostl v chatrči /to je paradox co?/.

Dnes Němci debatovali o tom, že USA už zase odmítli podepsat uznání soudu v Haagu /dokonce jejich hlavní vyjednavač vystupoval omluvně/ v souvislosti s mučírnama, bude legrace, až před soudem budou stát Poláci / asi se z toho nevykroutí, do kapsy za to dostali miliony dolarů, asi to svedou na ty, co zahynuli v letadle/.

0/0
11.12.2014 0:45
Foto

I40n89g69. 31V76r34a31t32i71s29l47a31v 14L19u39d86v10í18k 6586962380455

Re: Já tomu nerozumím

Snadno vysvětlím. Předávací stanice na měření plynu jsou na všech vstupech plynu do oblasti EU, Finska a Turecka. Mezi Ruskem a Ukrajinou (Běloruskem, Moldávií) žádné měřící stanice nejsou (pozůstatek z doby SSSR). Proto je tak těžké určit, zda Rusko Ukrajině nedodává plyn, či zda jej Ukrajina přikrádá z tranzitu na západ. VL

0/0
12.12.2014 10:09

J. Brabec

Kartel??? Asi ne...

Pan Ludvík trochu zapomíná, že i pokud by jeho konstrukce o kartelové dohodě při prodeji ruského plynu přes dceřiné, vnukovské a jinak spřátelené firmy Gazpromu byla pravdivá, prodávaný plyn musí být na trhu dané země konkurenceschopný. To znamená, že musí obstát v soutěži s cenou spotového plynu, který nabízí alternativní dodavatelé (vzpomeňte, kolik reklam na alternativní dodavatele plynu, s nimiž bezpochyby ušetříte, jste viděli na internetu jen v Česku). A ještě větší soutěž panuje u dodavatelů plynu pro průmyslové podniky. Jinými slovy - je v podstatě jedno, kudy a přes kolik firem do dané země ruský i jiný plyn doputuje, ale aby si ho někdo koupil, musí obstát v soutěži dalších dodavatelů. Takže kartelová dohoda asi tak jednoduše, jak si to představuje autor, fungovat nebude. Pokud Gazprom skutečně dodává víc plynu nikoli napřímo, ale prostřednictvím jiných obchodních firem, souvisí to spíše než s jeho záměrem s celkovým stavem plynárenského trhu - ten se stává konkurenčním (i díky tlaku s

0/0
10.12.2014 9:22
Foto

V.Hricák

Re Energetika je strategické odvětví

Pokud by fungovala normální matematika,veškeré přenosové sítě by si měl zachovat ve vlastnictví stát,resp. nějaký státní podnik.Stejné by to mělo být i v dopravě.Silnice a koleje státní,vlaky a kamiony soukromé.A jednotný mustr pro celou EU.

0/0
10.12.2014 12:50
Foto

V.Hricák

Jaké to je,pane Ludvíku,

se názorově znovu narodit? Z prokomunisticky orientovaného na prokapitalisticky?Asi každý máme právo měnit své názory na základě poznání nových informací.Být ale hlásnou troubou dvou naprosto odlišných systémů, to chce opravdu hroší kůži a kachní žaludek.

0/0
10.12.2014 5:32

Co vlastně chceme ?

Zakázat stavbu nového plynovodu i Turkům jen aby  Rusům "chcípla koza" ?

Pohoršuje  nás plynový kartel a  naprosto oficiální a desetiletí  fungující ropný kartel OPEC, sloužící ke globálnímu nestoudnému odírání odběratelů ropy akceptujeme  s naprostou samozřejmostí ?

Zvláštní přístup.

0/0
9.12.2014 22:20

Putinovy hrátky s miliardovými

Pane Ludvíku, EU si je vědoma, že z Ruská dováží 30% plynu a ne těch fiktivních 17.8%. Její cíl je, objektivně snížit závislost na ruském plynu a nepochybuji, že toho v krátkém horizontu dosáhne. Blue Stream (pokud se vůbec zrodí) postihne stejný osud jako South Stream.

Tyto Putinovy hrátky s miliardovými projekty, které nikdo, natož Rusko financivat nebude, berte asi tak vážně jako ty tucty 65 let starých stragegických bombardérů, či zchátralých námořních lodích, kterými straší po světě.

0/0
9.12.2014 16:50
Foto

I13n87g23. 55V70r84a10t32i10s57l45a19v 74L14u49d57v89í41k 6396522100605

Re: Putinovy hrátky s miliardovými

Milý Karle,

moc doporučuji informace, obsažené v posledních Lidovkách, o změnách ruské obchodní strategie (k dispozici na netu). Jinak pro úplnost: plynovod Blue Stream již řadu let funguje, ale je určen pro zásobování Turecka. Nový plynovod, nahrazující (kopírující jižněji) South Stream je čistě exportní; povšimněte si, prosím, že prodejní místo (hub) je na území EU (v Řecku), nikoliv v Turecku.Toliko připomínám - a to i ostatním diskutujícím - že výstavba plynovodu není záležitostí týdnů, ale let. Sebelepší strategické záměry jsou tak otázkou budoucnosti, nikoliv bezprostředním ohrožením, jak je tomu v případě změny obchodní strategie a přímého prodeje ruského plynu v prostoru EU. Nakonec tak statistický import plynu z Ruska může být téměř nulový, ale reálný podíl ruského plynu může dosáhnout (nekontrolovatelně) třeba 40%. Koordinované zastavení dodávky ze strany Gazpromu/(Kremlu pak může mít mnohem silnější ekonomickou, a tedy i politickou sílu. VL

0/0
9.12.2014 17:32
Foto

I42n95g37. 60V74r89a70t21i48s35l42a94v 85L81u17d30v62í45k 6316482280895

Malá reakce

Tož, milí i nemilí přátelé; Mnoho povyku pro nic. Konstatuji pouze, že a) South Stream je přelakován; b) Rusko je poprvé nuceno prodávat plyn na vnějších hranicích EU; c) nová ruská obchodní strategie (viz poslední prezentované návrhy dlouhodobých změn) spočívá v přímé či afiliantní účasti na trhu EU, ne v růstu exportu plynu svým tradičním odběratelům; d) tranzit ruského plynu přes Ukrajinu ztratil pro Rusko politický efekt ve chvíli, kdy Ukrajina podepsala asociační dohodu s EU. e) čilé sýkorky mám mnohem raději, než agresivní hrdličky. Ty mi připomínají Rusáky. Zdraví VL PS:Ještě panu Janovi 111: zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu - při novém propojení na Itálii - vážnou ranou pro Eustream (pro Net4Gass samosebou taky, i když méně). Jde mi spíše o to, že jmenovaní politici projevují rostoucí příchylnost k "ruské síle" - a náš Mlhoš taktéž.

0/0
9.12.2014 16:48

Na Rusy nelze tlačit silou,

vždy si najdou nějakou cestu ven. A agresor následně lituje; ostrouhá kolečka, pokud mu ještě nějaké zůstanou! Bylo tak a bude i nadále, nezmění to ani autor tohoto trapného článku.

0/0
9.12.2014 16:01

Š. Apolen

Re: Na Rusy nelze tlačit silou,

O jakém agresorovi píšete pane Hoblíku ?! South Stream přeci vyhrožoval, že ho ukončí Putin !

0/0
9.12.2014 16:48

South Stream něklomu vyhrožoval?

No, nechme srandiček, ač zrovna vy byste si je určitě na někom jiném vychutnal.

Evropě nikdo nevyhrožoval - to Evropa vyhrožovala Bulharsku, kterému se vůbec nechtělo zastavit práce na stavbě South Streamu (a přijít o tranzitní poplatky a spolehlivé dodávky) a vydírala Gazprom "pokud vám povolíme postavit za vaše peníze plynovody po Evropě, vy musíte přenechat 50% přepravní kapacity pro alternativní (možná neexistující) přepravce alternativního (možná neexistujícího) plynu!".

A Gazprom zareagoval jedině logicky - "nechcete, neberte!". Svou už vybudovanou infrastrukturu Gazprom neodepíše, využije ji jinak. Ale nepostaví se sám do role vydíratelného rukojmího, což by udělal, kdyby začal - jak bylo plánováno - někdy začátkem tohoto měsíce pokládat podmořskou větev South Streamu v původní trase. Pak by totiž už zůstal závislý na rozhodnutí Bulharska, resp. Bruselu, který drží žebrácké Bulharsko (má rating v pásmu odpadu) na velmi krátké oprati. A na stejné oprati by držel i Gazprom, potažmo Rusko, pot

0/0
16.12.2014 9:35

J. Křivan

vtipálek

Nevím proč mi ten článek připadá poněkud žlučovitý.

0/0
9.12.2014 15:50

Š. Apolen

Re: vtipálek

Protože jste vůbec nepochopil, o čem se v něm píše pane Křivane. :)

0/0
9.12.2014 16:50

J. Křivan

Re: vtipálek

Máte pravdu, článek jsem nepochopil, nejspíš proto, že nevychází z reality, ale z vlastních přání a skoro bulvárního pohledu na svět.

Blue Stream má odstranit především závislost Turecka, druhého největšího odběratele v Evropě na trubkách vedoucích přes Ukrajinu a co bude dál závisí na řadě okolností.

Opomíjena je skutečnost že nová strategie Gazpromu se zaměří na zkapalňování zemního plynu.

Navíc nevím, kde vzal pan Lewe budoucí trasu Blue Stremu, podle mých znalostí jí Gazprom zatím nepublikoval.

PS. Osobně si myslím, že potřeby EU plynu jsou silně nadsazené a Rusové to vědí.

0/0
9.12.2014 18:04
Foto

Jan111

Čo s tým má spoločné Fico ?

Pokiaľ viem, tak slovenská vláda bola proti Southstreamu a to preto, lebo by sa znížilo množstvo plynu prúdiaceho k nám z Ukrajiny a Slovensko by prišlo o veľkú časť z tranzitných platieb.

Čo sa týka samotného zrušenia Southstreamu, tak myslím, že EÚ dosiahla jedine to, že namiesto toho, aby plyn išiel z Ruska priamo do EÚ, tak po novom pôjde najskôr do Turecka.

0/0
9.12.2014 13:23

Jak Ludvík pomáhal Ukrajině

Nedávno jste tu, pane Ludvíku, ve svém článku "Jak pomoci Ukrajině od Gazpromu" (a nejen v něm) Ukrajincům radil, jak se Gazpromu zbavit. A když tedy Ukrajinci s pomocí vašich rad a politiků EU konečně dosáhli svého a na Gazpromu už vůbec, ale vůbec nebudou závislí, protože ten je - donucen jejich krádežemi a dluhy, a také zákazy a výhružkami ze strany EU - obejde, najednou žalujete, jak jsou ti Rusové zlí, když tedy ten Kyjev zbavili závislosti na svém plynu. Doslova pláčete, že "...Rusko již do budoucna nechce využívat tranzitní přepravu plynu přes Ukrajinu. Důsledkem je, že plynovody přes Ukrajinu mohou být postupně přenechány sběračům kovu..." - No, a nepřál jste si právě toto, Ludvíku? - JEŠTĚ k vašemu pojetí kartelu: jednou jej vidíte ve snaze Ruska prodávat plyn přímo - což je podle vás nepřípustné -. podruhé naopak přes prostředníky (i to je podle vás nepřípustné). Raději si už vyberte a nezesměšňujte se. A také se zamyslete nad onou Směrnicí EU o omezení práva dodavatele (Rusů

0/0
9.12.2014 13:17

Re: Jak Ludvík pomáhal Ukrajině

... přepravovat svými plynovody tolik plynu, kolik potřebuje, V podstatě jde ze strany Bruselu vůči Rusku o kartel, kdy se odběratelé dohodnou, že zboží (plyn) budou odebírat jen za jimi stanovených podmínek. Neměla by si EU za tento prokazatelný kartel sama sobě uložit pokutu? - A ještě k jedné vaší lži: Bezpočtukrát jste tu tvrdil, že Ukrajinci tranzitní plyn nekradou, že je to pomluva Rusů. Ti prý předkládají neověřitelné údaje, protože Rusko nedovoluje, aby si Ukrajinci na své straně zřídili vlastní vstupní měřáky (sic!): Pamatujete si na tu vaši pohádku z dětství o mlékařce, její konvi a vaší bandasce, ve které mléko nakonec vždy chybělo, protože mlékařka ho do ní "na vstupu" nalévala míň? A náhle čtu v celostátním deníku rozsáhlý rozhovor s Václavem Bartuškou (českým vyslancem pro záležitosti energetické bezpečnosti), ve kterém tento expert tvrdí, že to jsou právě Ukrajinci, kdo se léta brání, aby se i na jejich straně dodané množství plynu přesně měřilo. Takže lžete vy, pane Lud

0/0
9.12.2014 13:33

J. Poděbradský

Ludviku,

A začnu nepříliš překvapivou zprávou: ruský Gazprom

odstoupil od záměru výstavby plynovodu South Stream, a to pod vlivem

korektního postoje Bulharska, jež nepovolilo Gazpromu výstavbu jeho

plynovodu na území EU.

Ale to je normalni, ze kdyz jedna strana nechce , tak strana druha odstoupi!!  Nebo odbornici cekali , ze Gazprom bude dolejzat....???

0/0
9.12.2014 13:04